TOKİ, Türkiye'yi gecekondu belasından kurtarmakta kararlı...

TOKİ, Türkiye'yi gecekondu belasından kurtarmakta kararlı...


Bayraktar, yoksullara yönelik projelere ve kentsel dönüşüme ağırlık vereceklerini belirtti.


TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, büyük iller başta olmak üzere gecekondu olgusunun Türkiye'den mutlaka atılması gerektiğini söyledi. Bayraktar "Türkiye'de şehir diye ifade edilebilecek yerleşim birimlerindeki konut stoku 16 milyona yakın.

Ancak bunların yarısından fazlasının ya salaş ya kaçak ya iskansız ya da mühendislik kriterlerine uymayan yapılar. Bunların zaman içinde mutlaka yenilenmesi, büyük iller başta olmak üzere gecekondu olgusunu mutlaka Türkiye'den sökülüp atılması gerekiyor" dedi. Kentsel dönüşümün dünyanın en zor işi olduğunu dile getiren Bayraktar, bunun Türkiye'nin ilk üç probleminden biri olduğunu kaydetti.

Yoksullara konut

Önümüzdeki dönemde alt gelir grubu ve yoksullara yönelik konut projelerine ağırlık vereceklerini, belediyelerle birlikte kentsel dönüşüm projeleri geliştireceklerini belirten Bayraktar, yoksul kesime ürettikleri konut sayısının yüzde 10'un altında olduğunu ancak alt ve orta gelir grubuna üretilen konut oranının yüzde 80 seviyesinde bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'nin esas probleminin konut ihtiyacı olan insanların konut alacak parasının bulunmaması olduğunu ifade eden  TOKİ  Başkanı, "Esas problem olan, barınma ihtiyacı olan insanımızın konut peşinatı ve taksidi ödeyecek parası yok. Bedava verseniz, 'evime buzdolabı, halı, perde al' diyecek. Adam bulduğu parayla karnını doyuruyor. Bizim ülke olarak sıkıntımız bu" dedi.

Bayraktar "Ayrıca daha fazla altyapılı arsa üretimine ağırlık vererek, özel sektöre imkan tanıma çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu. Kentsel dönüşümde paydaşlarla anlaşma sırasında paydaşlardan, belediyelerden ve TOKİ'den oluşan bir komisyon kurduklarını ve vatandaşla birebir anlaştıklarını söyledi. Bayraktar, yoğun kaynak israfına neden olan gecekondu sorununun halledilmesi gerektiğine işaret etti. Bayraktar, bu dönemde kaçak yapılaşmanın yavaşladığını, bu konuda ciddi adımlar atıldığını söyledi.

Meral GÜNDOĞDU / Bugün