TOKİ'den evsizlere bayram müjdesi

TOKİ'den evsizlere bayram müjdesi TOKİ'den evsizlere bayram müjdesi

TOKİ yoksullara yönelik konut yapmak için proje hazırladıklarını açıkladı...TOKİ Başkanı Bayraktar, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Sosyal Yardımlaşma Fonu ve vakıfların desteğiyle yoksullara yönelik konut yapmak için proje hazırladıklarını açıkladı.

Ak Parti iktidarının ardından sosyal konut projelerine ağırlık veren Toplu Konut İdaresi'nden (TOKİ) alt gelir gruplarına yönelik yeni bir çalışmanın müjdesi geldi.  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Sayın Başbakanımızın talimatıyla yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz. Evi olmayanları gerekirse sosyal fonlardan, vakıflardan, destek alarak ev sahibi yapmak için kafa yoruyoruz" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile son görüşmelerinden önemli kararlar çıktığını söyleyen Bayraktar, Başbakan'ın "Ucuz ve küçük konutlara yönelin" talimatı verdiğini söyledi. Türk insanının küçük evlere talep göstermediğini, 2 oda bir salonu olan ve en küçük 85 metrekare evler istediğini Başbakan'a aktaran Bayraktar'a Erdoğan'ın cevabı, "Hayır biz evleri küçük yapalım çok ucuz satalım. Evi olmayanlar için gerekirse sosyal fonlardan, vakıflardan destek alarak ev sahibi yapalım. Bunun için kafa yoralım" şeklinde olmuş.

DÜNYADA EV ALIMI DURDU

Bayraktar, ABD'deki ipotekli konut finansmanı sıkıntılarından kaynaklanan küresel krizin, konut üretim ve satışlarını etkilemediğini kaydetti. Gerekçe olarak da ev satışlarını faizsiz yapmalarını gösteren Bayraktar, "Bu yıl 330 bin ev yaptık. Bunların 285 binini sattık. Kriz dünya geneli ve Türkiye'de etkisini göstereceği kadar gösterdi. Mortgage modeli kullanılan ülkelerde konutlar değerinin çok üzerinde satıldı. 100 bin dolar olan ev 200 bin dolar dendi. Şu anda patlayan, o. Ancak Türkiye TOKİ modeli sayesinde krizden şu ana kadar derinden etkilenmedi" dedi. Başbakan Erdoğan'dan talimat aldıklarını belirten Bayraktar, "Başbakan Erdoğan bize 'Ucuz ve küçük konutlara yönelin. Evi olmayanlar için gerekirse sosyal fonlardan vakıflardan destek alalım kafa yoralım' talimatı verdi. Biz de bu çerçevede hazırlıklarımızı yapıyoruz" dedi.

Yeni Şafak