TOKi’den herkese açık satış rüzgârı!

TOKi’den herkese açık satış rüzgârı!

Alt gelir grubunun konut sahibi olmasını kolaylaştıran TOKİ, kurasız, bankasız ev sahibi olmak isteyenlere ‘açık satış’ yöntemiyle pek çok şehirde avantajlar sunuyor...


Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyası ile konut satışlarında büyük hareketlilik elde eden gayrimenkul sektörü, orta ve orta-üst gelir grubu için uygun ödeme sistemleri oluşturuyor.

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ise alt gelir grubuna yönelik çalışmalarını sürdürürken, ‘açık satış’ yöntemiyle kura çekilişi olmadan, bankayı aradan kaldırarak farklı gelir gruplarına Türkiye’nin pek çok kentinde yatırım yapma fırsatı sunuyor. TOKİ, Ankara’dan Bursa’ya, Sakarya’dan Samsun’a, Denizli’den Ordu’ya kadar ülkenin farklı bölgelerindeki projelerinde 3 farklı peşinat tutarına göre, 3 farklı taksit imkanı sağlıyor.

Vade seçeneği var

TOKİ’nin 26 şehirde 3 bin 81 konutu açık satış türüyle satılıyor. TOKİ’nin alt gelir grubu için hayata geçirdiği ve kurayla sattığı konutlar dışında herkesin erişimi olan açık satış türündeki konutlar, uygun fiyatlarıyla da öne çıkıyor. TOKİ, bu konutların ödemelerini 96, 108, 120, 144 ay vadelendirebiliyor. Bu 3 bini aşkın konut içinde en düşük satış fiyatı 80 bin liradan başlarken, yine en düşük taksit tutarı ise 323 lira olarak uygulanıyor.

Başvuru önceliğine göre satışı yapılan konutlar için anlaşmalı bankaya yapılacak peşinat ödemesi sonrasında taksitlendirme işlemi  TOKİ  bünyesinde yapılıyor. Taksitler konut tesliminden sonra başlıyor. Bu kapsamda yapılan satışlarda peşinat oranları ise yüzde 10, yüzde 20, yüzde 25 olmak üzere çeşitleniyor.

Fiyatlar çeşitleniyor

TOKİ açık satış türünde bulunan Ankara’daki projelerde konut fiyatları 96 bin liradan başlangıç gösteriyor. 400’e yakın konutun açık satışta olduğu şehirde en yüksek konut fiyatı ise 420 bin lira. Bursa’da ise aynı sistemle satılan konutların fiyatları 145 bin lira ile 250 bin lira arasında değişkenlik gösteriyor. Konut geliştiricilerin yeni gözdesi Denizli’de de hem konutlar, hem de fiyatları farklılık gösteriyor. Şehirde en düşük fiyat 107 bin lira olurken, en yüksek fiyat ise 310 bin lira. Konut fiyatlarının artışını sürdürdüğü İzmir’de TOKİ’nin açık satış türüyle yaptığı satışlarda fiyatlar 101 bin lira ile 138 bin lira arasında değişiyor. Düzce’de 112 bin liradan 440 bin liraya kadar farklı fiyatta konutlar satışa sunulurken, Sakarya’da ise fiyatlar 141 bin lira ile 242 bin lira arasında bulunuyor. Yine Samsun’un çeşitli bölgelerinde yer alan açık satış türündeki konutlarda ise en düşük fiyat 103 bin lira iken, en yüksek fiyat ise 360 bin lira.

Türkiye İçin Kazanç Vakti neler kazandırıyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Emlak Konut GYO ile gayrimenkul sektörünün çatı örgütleriyle birlikte başlatılan konutta dev indirim kampanyasında 100 bin konut bulunuyor. 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek kampanyada konut almak isteyenlere satış fiyatından yüzde 10 indirim sağlanıyor. İndirimli konut bedelinden yüzde 10 peşinat alınıyor. Peşinatı, dövizini veya altınını bozdurup ödeyenlere ise kur yükselişi oranında yeni bir indirim daha yapılacak. Kampanyada 12. ay ve 24. ay olmak üzere yüzde 15’er tutarda 2 ara ödeme yapılması isteniyor. İndirim, peşinat ve ara ödemeler ardından kalan yüzde 60’lık tutar ise vadelendirilecek. Konut alıcısı ödemesini yüzde 0.98 kredi faiziyle 120 ay vade ile yapabiliyor. Vadelendirilmiş borcunu ilk yıl peşin olarak kapatan yüzde 25, 6 ayda kapatan yüzde 35 indirimden faydalanabiliyor.