TOKİ'den İstanbul'a 150 bin konut

TOKİ'den İstanbul'a 150 bin konutTOKİ, satışa sunduğu konutlara beklenenden çok sayıda başvuru olması nedeniyle yeni konut projelerini gündeme aldı. İdare, İstanbul'da toplam 150 bin konut yapmak için düğmeye bastı.


En son İstanbul Tuzla'da ikinci etapta alt gelir grubu için satışa çıkarılan 984 konuta 11 bin 500 kişinin başvurmasının ardından Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bölgede 3 ve 4'üncü etap konutları da satışa çıkaracak. Bu kapsamda Nisan ayı sonunda 1.360 konutu daha satışa sunacaklarını açıklayan  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar, “Tuzla'da daha önce 1'inci etapta satışa çıkardığımız 780 konuta da çok yoğun talep gelmişti. Önümüzdeki günlerde 3'üncü etapta satışa sunacağımız 1.360 konutun ardından 4'üncü etabın da ihalesini gerçekleştireceğiz” dedi.
Bayraktar, konutları satarken vatandaşın alım gücüne göre fiyat belirlemeye çalıştıklarını belirterek, konutları 4 bin YTL peşinat ve 250 ile 400 YTL arasında aylık taksitlerle satışa çıkardıklarını kaydetti. TOKİ Başkanı Bayraktar, şunları söyledi: “Vatandaşa çok uygun koşullarda konut alma fırsatı sunuyoruz. Aylık taksitleri de konutlar teslim edildikten sonra başlatıyoruz. Vatandaş neredeyse aidat öder gibi konut alıyor. Bu nedenle çok yoğun bir talep geliyor. Tuzla'da satışa çıkardığımız konutlara müracaat edemedi. Herkes müracaat etseydi 50 bin kişi bile olabilirdi. Bu nedenle konutların satışında başvuru şartlarını biraz zorlaştırabiliriz.”
İstanbul'a 150 bin konut
İstanbul'da çok büyük konut ihtiyacı olduğunu ifade eden Bayraktar, kentte belediyelerle birlikte büyük bir konut seferberliği başlattıklarını açıkladı. Erdoğan Bayraktar, özellikle kentsel dönüşüm projeleriyle yeni konutlar yapacaklarını anlatarak, şöyle devam etti: “İstanbul'da Bağcılar, Küçükçekmece, Kayabaşı, Ayazma, Kadıköy, Pendik, Maltepe, Ümraniye ve Tozkoparan gibi yerlerde dönüşüm projeleri yapacağız. Kentte şu anda 75 bin konut üretiyoruz ve bunların yarısından fazlasını tamamladık. Ayrıca Kayabaşı'ndaki 35 bin konuta 2 ay içinde başlayacağız. Diğer bölgelerde de projeler devam edecek. Kentte toplamda ise 150 bin konut yapacağız.”

(Kaynak: Milliyet)