10 / 12 / 2022

TOKİ'nin 200 bin konutu alıcı bekliyor!

TOKİ'nin 200 bin konutu alıcı bekliyor!

Faizlerin düştüğünü belirten uzmanlar, ev sahibi olmak isteyenleri kira öder gibi konut sahibi olmaya çağırıyorSon dönemde, konut sektöründe yeni bir hareketlilik gözleniyor. TOKİ'nin yeniden ihaleler başlaması, açıklanan yeni projeler, inen faiz oranları bunun önemli bir göstergesi. Bu durumun konut piyasası üzerindeki etkilerini değerlendiren Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, canlanan konut talebinin, durgunluk zamanı inen konut fiyatları üzerinde baskı yaratacağını söyledi. Soner, ancak bunun için önce eldeki konut stoklarının bitmesinin bekleneceğini ifade etti. Diğer yıllara göre bu yıl Ramazan ayında bile konut piyasasında hareket olduğunu dile getiren Soner, emlak ve inşaat satış ofislerine gelen ziyaretçi sayısında artığını, bunun yakın zamanda satışa dönüşeceğini söyledi.

1 HAFTADA 2 BİN KONUT
Stoklarda erime başladığını anlatan Soner, son bir haftada 2 bin konutun satılmasının bunun en büyük göstergesi olduğunu açıkladı. Piyasada bir geçiş dönemi yaşandığını, bunun da tüketici için avantaj olduğunu dile getiren Başak Soner, şu hususlara ise dikkat çekti: "Her şeyin yolunda gideceği varsayımıyla, 2005 yılındaki canlanma döneminde, hesapsızca binlerce konut halen stok olarak üreticinin elinde bekliyor. Şimdi krediler nedeniyle konutlara talep yoğunlaşır ve stoklar biterse, o zaman konut fiyatlarında artış görülecektir. Bu nedenle tüketicinin bu geçiş dönemini avantaja çevirmesi gerekir."

KİRACI ZAYIFLAYACAK
Toplu parası olmadığı için Türk halkının kiracılığı normal kabul ettiğini anlatan Soner, ancak kiranın havaya atılan para olduğunu vurguladı. Soner, bu nedenle elinde parası olanların kira ödemektense, bitmiş konutlara girip kira öder gibi ev sahibi olmalarını önerdi. Soner ayrıca, piyasa gelişmelerinin kiracıların da elini zayıflatacağına dikkat çekti. Ev sahipleriyle kiracılar arasında yaşanan kira zammı tartışmasının, 2009'da yerine kira indirim tartışmasına bıraktığını hatırlatan Soner, "Bir anda ciddi bir arz fazlasının yaşandığı piyasada kira fiyatları da geriledi. Ancak kiracıların eli 2010'da zayıflayacak. Bu nedenle ödeme güçlerine göre kiracıların da ev sahibi olmak için projeleri araştırmasında fayda var" dedi.
Selma ŞENOL/Bugün

TOKİ'den yüzde 20'ye varan indirim kampanyası!
Geri Dön