TOKİ'nin 2009 hedefi; 400 bin konut

TOKİ'nin 2009 hedefi; 400 bin konut TOKİ'nin 2009 hedefi; 400 bin konut

Bugüne kadar 320 bin konutun üretimine imza atan TOKİ, önümüzdeki yıl, bu hedefi 400 bine çıkarmayı planlıyor.Hürriyet Emlak dergisi Eylül sayısında  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar ile İdare'nin önümüzdeki döneme ilişkin yatırım stratejisini konuştu. 

İdare'nin öncelikli hedefi ise belediyeler ile işbirliği halinde "Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm" projeleri ile alt gelir grubu ve yoksullara yönelik "sosyal konut" projeleri.  

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bugüne kadar Anadolu ve büyük şehirlerde sosyal amaçlı 320 bin konutun üretimine imza attı. Ancak konut açığının hızla çoğaldığı İstanbul'da istediği performansı bugüne kadar bir türlü yakalayamadı. Tabii bunda İstanbul'da özellikle de merkeze yakın yerlerde yeterli arsa bulunamaması, var olan arsaların da fiyatının pahalı olmasının etkisi var.

Yine de kurumun boş durduğu söylenemez. Gelir paylaşımlı projelerin yanında TOKİ, İstanbul'daki konut açığını aza indirmek için son dört yılda Hadımköy, Pendik, Halkalı, Küçükçekmece, Tuzla ve Taşoluk bölgelerinde alt ve orta gelir grubu için yaklaşık 20 bin sosyal konut inşa etti. Etmeye de devam ediyor.

TOKİ'nin 2009 yılına ilişkin yatırım stratejisi hakkında bilgi verir misiniz?

TOKİ'nin, şu an itibariyle ürettiği konut sayısı yaklaşık ifadeyle 320 bin civarındadır. Bu demektir ki 2008 yılı için koyduğumuz 350 bin konut sayısını yılı itibariyle yakalamaya çok yaklaşmış durumdayız. Bunlardan 200 bini bitirilmiş ya da bitirilme aşamasına gelmiş durumdadır. 2009 yılı hedeflerimizi ise, toplamda ürettiğimiz konut sayısını 400 bine çıkarmak ve bunların 300 binini de bitirmek olarak açıklayabiliriz.

Bu çerçevede belirlenen stratejimizde bir takım çalışmalara ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Bunlar arasında önceliği, belediyelerimizle işbirliği halinde "Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm" projeleri ile alt gelir grubu ve yoksullara yönelik "sosyal konut" projeleri almaktadır.

Bu dönemde hangi illerde konut projeleri olacak?

Önümüzdeki dönemde orta ölçekli illerimizde "örnek yerleşim birimleri" oluşturmanın yanı sıra, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır gibi büyük şehirlerimizde uydu kentler kurmayı planlıyoruz. Tarihi dokunun korunmasına ve yöresel mimarinin gelişmesine katkıda bulunmak; sadece konut üretmekle yetinmeyip yerleşim alanlarına okul, sağlık tesisi, ticaret merkezi gibi sosyal donatılar inşa etmek; ihtiyaç hissedilen yerlere eğitim tesisleri ve sağlık tesisleri kurmak gibi hedeflerimiz de 2009 yılında önceliğimiz olacak. Bu açıdan çalışmalarımızın belirli yöreleri değil, bütün illerimizi kapsadığı söylenebilir.

Bugüne kadar TOKİ, hep ucuz konut yapmamakla eleştirildi? Siz bu eleştirilere ne diyorsunuz?

Bu eleştirileri hayli haksız buluyoruz. Ürettiğimiz yaklaşık 320 bin konutun, 272 bin adeti sosyal konut niteliğinde. Bu da üretilen toplam konutların yaklaşık olarak yüzde 85'ine tekabül ediyor. Ayrıca sadece yoksul kesime ürettiğimiz konut sayısı 72 bin. Yani "kaynak geliştirme projeleri" adını verdiğimiz "lüks" konutların sayısından fazla yoksul vatandaşlarımız için konut üretmişiz. Dolayısıyla ucuz konut üretmediğimiz iddiaları gerçeği yansıtmanın çok uzağında.

2009 yılında dar gelirliler için nerelerde ve ne kadar konut yapacaksınız?

Önümüzdeki yıl, 50 bin adet yeni konuta başlamayı hedefliyoruz; yani, 2009 sonu için toplamda 400 bin konut rakamına ulaşacak şekilde Türkiye'nin her yerinde konut üreteceğiz. Bu konutların yüzde 90'ı sosyal konut niteliğinde olacak; alt gelir grubu için, gecekondu dönüşümleri için, tarım köyler ve afet konutları kapsamında üretilecek.