TOKİ'nin 2009 ve 2010 yılı hesapları ibra edildi!

TOKİ'nin 2009 ve 2010 yılı hesapları ibra edildi!

TOKİ Başkanı Karabel: Son 9 yılda yatırım maliyeti 46 milyar TL olan uygulamaların yüzde 86'sı sosyal konut niteliğindedir


TBMM KİT Komisyonu'nda, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) 2009 ve 2010 yılı hesapları ibra edildi.
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, komisyona yaptığı sunumda, 81 il 800 ilçe ve 2 bin 335 ayrı şantiyede gerçekleştirilen uygulamaların, donatılarıyla birlikte 100 binin üzerinde nüfusu olan 21 kentin büyüklüğüne eşit olduğunu söyledi.
''Son 9 yılda yatırım maliyeti 46 milyar TL olan uygulamaların yüzde 86'sı sosyal konut niteliğindedir'' diyen Karabel, şöyle devam etti:
''Ülkemizde 19 milyon konut mevcut ve 2,5 milyon civarında bir konut açığı var. Bunun anlamı şu; her yıl yaklaşık 600 bin konut inşa edilmesi gerekiyor. TOKİ, ülkemiz genelinde son 9 yıldır gerçekleştirdiği konut üretimi rakamıyla yapı ruhsatı almış toplam konut içinde ortalama yüzde 10'luk bir paya sahiptir.
Tüm uygulamalarımız, deprem ve diğer afet riskleri göz önünde alınarak yer seçiminden projelendirme ve inşa etme aşamasında, imar ve inşaat mevzuatına uygun olarak ve gerekli denetim mekanizmaları eksiksiz kullanılarak gerçekleştirilmektedir.''
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, kurumun devasa bütçesi olduğuna dikkati çekerek, ihalelerin tek tek ele alınmasını önerdi.
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ise yoksullar için kaç konut inşa edildiğini öğrenmek istediğini belirterek, ''Alt komisyonda önerilerin üst komisyonda tartışılacağına ilişkin söz almaştık ama görüyorum ki bu olmayacak. Kendimizi kandırılmış gibi hissediyoruz''şeklinde tepkisini dile getirdi.
Erdoğdu'nun sorusunu yanıtlayan Karabel, ''yoksul konutu'' adı altında 39 bin 846 konutun uygulamasını yaptıklarını, bunlardan 5 bin 484'ünün sahiplerine teslim edildiğini anlattı. Görüşmelerin ardından, TOKİ'nin 2009 ve 2010 yılı hesapları ibra edildi.

A.A.