TOKİ'nin 2023 hedefi 1 milyon 200 bin konut!

TOKİ'nin 2023 hedefi 1 milyon 200 bin konut! TOKİ'nin 2023 hedefi 1 milyon 200 bin konut!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, "2023'te 1 milyon 200 bin konut" hedefi doğrultusunda Türkiye'nin dört bir yanında konut üretimlerine aralıksız devam ettiğini belirtti.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yakın bir gelecekte TOKİ'nin sektör içinde hem malzemede hem de işçiliğindeki kalitesiyle referans bir kuruluş olacağına inandıklarını, bu hedefle çalıştıklarını söyledi.


Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idarenin "2023'te 1 milyon 200 bin konut" hedefi doğrultusunda Türkiye'nin dört bir yanında konut üretimlerine aralıksız devam ettiğini belirtti.


TOKİ'nin, konutların niteliklerine dönük "mutlak kalite" prensibiyle proje, inşaat, işletme süreçlerindeki standartlarını yenilediğine ve kalite çalışmalarına hız verdiğine dikkati çeken Ergün Turan, idarenin Türkiye'nin hemen her şehrinde binlerce konut ve sosyal yaşam donatı inşa ettiğini anlattı.


Turan, TOKİ'nin 2014 yılında yenilediği üretim disiplinlerini esas alarak, şehirlere değer katan, yerel dokuyu ve yatay mimari yapılanmayı gözeten konut üretimlerinde "mutlak kalite" hedefiyle yeni bir safhaya geçtiğini ifade etti.


İdarenin son 2 yılda planlama, mimari ve özellikle kalite süreçlerinde yaptığı düzenleme ve yeniliklerin, müteahhitten müşavire, mimardan mühendise, malzeme üreticisinden işçiye, tüm paydaşlarınca benimsendiğini belirten Ergün Turan, "Yapı sektöründeki tüm paydaşlarımız, yüksek kaliteli üretim malzemeleri ile idaremizle iş birliğine giriyor. 'Mutlak kalite' hedefi doğrultusunda gösterdiğimiz çabaya, toplumsal beklenti ve duyarlılıklara saygılı şehirler inşa etme kararlılığımıza katkı sağlamaları bizleri memnun ediyor." diye konuştu.


- Yılların tecrübesiyle kalitede farklı bir safhaya geçildi


TOKİ Başkanı Turan, idarenin her dönemde sağlam yapılar inşa eden, önemli çalışmalarla büyük bir ihtiyaca yanıt veren bir kuruluş olduğunu belirterek, yıllar içinde oluşan büyük bir tecrübeyle bugün kalitede farklı bir safhayı tamamlamakta olduğuna dikkati çekti.


Turan, bu birikimle gelinen aşamada, TOKİ'nin sektörde kalite ile referans kuruluş olması için çalıştıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:


"Yakın bir gelecekte TOKİ'nin sektör içinde hem malzemede hem de işçiliğindeki kalitesiyle referans bir kuruluş olacağına inanıyoruz, bu hedefle çalışıyoruz. İdaremizi, bilhassa malzeme ve işçilik alanında hizmet veren firmaların diğer projelerinde referans gösterecekleri bir noktaya taşıyoruz.  TOKİ  projelerinde yer almış firmaların, bize sundukları ürün ve üretimlerini diğer projelerinde örnek ve referans göstermeleri, idaremizin önemli bir başarısı olacaktır. TOKİ, yapı ve üretim malzemelerinin yanı sıra mimari, mühendislik ve uygulama disiplinleriyle de örnek kuruluş olacak, gayretimiz bunun içindir."


- "Kalite kadim bir arayıştır"


İyi niyetli bir yaklaşımla, "daha kalitelisini yapacağız" demekte hiçbir beis olmadığını söyleyen Ergün Turan, daha iyisine, daha kalitelisine ulaşma isteğinin, insanoğlu için kadim bir arayış olduğunu vurguladı.


İnsanın var olduğu günden bu yana zihin gücünü, enerjisini daha ilerisi, daha iyisi ve kalitelisi için harcadığına dikkati çeken Turan, şu değerlendirmeyi yaptı: 


"Ekonomik ve sosyal gelişimle üretim kabiliyetlerimizin gelişmesi ve insanlarımızın beklentilerinin artması doğal bir süreçtir, insani bir yaklaşımdır. Elbette dünden daha iyisini, daha kalitelisini isteyeceğiz, teknoloji gelişiyor, beklentiler ve imkanlar farklılaşıyor. Bizden sonraki yıllarda bizim yaptıklarımızdan daha iyisi istenecektir, daha iyisi de elbette yapılacaktır."


Ergün Turan, 2002 yılında Cumhuriyet tarihinin en büyük konut hamlesi başlatıldığında Türkiye'de milli gelir seviyesinin 2 bin dolar olduğunu, bugün ise 5 katına çıktığını dile getirerek, şunları kaydetti:


"Dolayısıyla o günün sosyal ve ekonomik ortamı ile bugünün imkan ve kabiliyetleri arasında fark var. Dün bu kadar hızlı ve gelişmiş bir üretim teknolojisi yoktu. Bugün ise sektörde sadece TOKİ olarak biz yılda 50-60 bin konut yapıyoruz. TOKİ, 'acil barınma ihtiyacı'na yanıt vermek üzere, dünün koşullarında görevini yerine getirmiş bir kuruluştur. Kuşkusuz yıllar içinde eksikler oldu ama hangi sektörde olursanız olun, üretimleriniz o günün ekonomik ve sosyal imkan ve kabiliyetleri ile doğru orantılıdır. Herkesten önce bu eksikleri biz idare olarak tespit ettik, giderme, yenileme hamlesi içine girdik."


TOKİ'de yeni bir safhayı hayata geçirdiklerini belirten Başkan Turan, "TOKİ olarak bugün projelerimizi gerek vizyon, gerek teknoloji ve finans kabiliyetimizde ulaştığımız ileri seviye ile bir kentsel tasarım ölçeğinde şekillendiriyoruz, sosyoekonomik yapı, tarihi ve kültürel zemin ile mimari ve mühendisliği buluşturduğumuz, şehirlerin 'ortak aklı' ile yürüdüğümüz güçlü ve verimli bir seviyeye ulaşmanın memnuniyetini taşıyoruz." dedi.AA


Haber Milliyet Gazetesi'nde şöyle yer aldı


Başbakanlık Toplu konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, yakın bir gelecekte TOKİ’nin sektör içinde hem malzemede hem de işçilikteki kalitesiyle referans bir kuruluş olacağına inandıklarını, bu hedefle çalıştıklarını söyledi. İdarenin her yıl 50-60 bin konut üretme hedefi olduğunu ve bunun 35 bininin ihalesinin yapıldığını hatırlatan Turan, 2023’teki 1 miyon 200 bin konut hedefi doğrultusunda ise hızla çalıştıklarını kaydetti. Turan, TOKİ’nin 2014 yılında yenilediği üretim disiplinlerini esas alarak, şehirlere değer katan, yerel dokuyu ve yatay mimari yapılanmayı gözeten konut üretimlerinde “mutlak kalite” hedefiyle yeni bir safhaya geçtiğini ifade etti.İdarenin son 2 yılda planlama, mimari ve özellikle kalite süreçlerinde yaptığı düzenleme ve yeniliklerin, müteahhitten müşavire, mimardan mühendise, malzeme üreticisinden işçiye, tüm paydaşlarınca benimsendiğini belirten Turan, şöyle devam etti:


“Yakın bir gelecekte TOKİ’nin sektör içinde hem malzemede hem de işçiliğindeki kalitesiyle referans bir kuruluş olacağına inanıyoruz, bu hedefle çalışıyoruz. İdaremizi, bilhassa malzeme ve işçilik alanında hizmet veren firmaların diğer projelerinde referans gösterecekleri bir noktaya taşıyoruz. TOKİ projelerinde yer almış firmaların, bize sundukları ürün ve üretimlerini diğer  projelerinde örnek ve referans göstermeleri, idaremizin önemli bir başarısı  olacaktır. TOKİ, yapı ve üretim malzemelerinin yanı sıra mimari, mühendislik ve  uygulama disiplinleriyle de örnek kuruluş olacak, gayretimiz bunun içindir.”


Yenileme hamlesi...


Kalite ve ‘daha iyisi’ arayışının insanın varoluşundan bu yana sürdüğünü belirten Turan, bunun ‘kadim bir arayış’ olduğunu söyledi. Başkan Turan, 2002 yılında Cumhuriyet tarihinin en büyük konut hamlesi başlatıldığında Türkiye’de milli gelir seviyesinin 2 bin dolar olduğunu, bugün ise 5 katına çıktığını dile getirerek, “Dolayısıyla o günün sosyal ve ekonomik ortamı ile bugünün imkan ve  kabiliyetleri arasında fark var. Dün bu kadar hızlı ve gelişmiş bir üretim  teknolojisi yoktu. TOKİ, ‘acil barınma ihtiyacı’na yanıt vermek üzere, dünün koşullarında görevini yerine getirmiş bir kuruluştur. Kuşkusuz yıllar içinde eksikler oldu ama hangi sektörde olursanız olun, üretimleriniz o günün ekonomik  ve sosyal imkan ve kabiliyetleri ile doğru orantılıdır. Herkesten önce bu eksikleri biz idare olarak tespit ettik, giderme, yenileme hamlesi içine girdik” diye konuştu. 


MilliyetHaber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı ;Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yakın gelecekte TOKİ'nin sektör içinde hem malzemede hem de işçiliğindeki kalitesiyle referans bir kuruluş olacağına inandıklarını, bu hedefle çalıştıklarını söyledi. Turan, idarenin "2023'te 1 milyon 200 bin konut" hedefi doğrultusunda Türkiye'nin dört bir yanında konut üretimine aralıksız devam ettiğini belirtti. Turan, TOKİ'nin 2014'te yenilediği üretim disiplinlerini esas alarak, şehirlere değer katan, yerel dokuyu ve yatay mimari yapılanmayı gözeten konut üretimlerinde "mutlak kalite" hedefiyle yeni bir safhaya geçtiğini ifade etti. 


TOKİ Başkanı Turan, idarenin her dönemde sağlam yapılar inşa bir ihtiyaca yanıt veren bir kuruluş olduğunu belirterek, yıllar içinde oluşan büyük bir tecrübeyle bugün kalitede farklı bir safhayı tamamlamakta olduğuna dikkati çekti.

Yılda 50-60 bin konut 

Turan, bu birikimle gelinen aşamada, TOKİ'nin sektörde kalite ile referans kuruluş olması için çalıştıklarını dile getirerek, "Yakın bir gelecekte TOKİ'nin sektör içinde hem malzemede hem de işçiliğindeki kalitesiyle referans bir kuruluş olacağına inanıyoruz, bu hedefle çalışıyoruz" diye konuştu.


Ergün Turan, TOKİ olarak yılda 50-60 bin konut yaptıklarını sözlerine ekledi. Vatan