TOKİnin Van'daki 1711 konutu boş duruyor!

TOKİnin Van'daki 1711 konutu boş duruyor!

2 ay önce dünyaya gözlerini açan minik Ayşe ve ailesi derme çatma çadırlarında yaşam mücadelesi verirken TOKİnin yaptığı 1711 konut yangın alarmı gibi nedenlerle boş bekliyor. Prosedürler tamamlandığında en az 10 bin kişinin barınma sorunu çözülecekKış şartlarının ağırlığını hissettirdiği Vanda en büyük sorun barınma... Devlet bütün imkanlarını seferber etmesine rağmen sorun çözülemedi. Özellikle 5.6lık depremde 25 binanın yıkılmasından sonra yetkililer de kimseye evlerinize girin diyemiyor. Sonuçta birçok aile başlarını sokacak çadır bulamıyor. İşte bunlardan biri de 2 ay önce doğmuş Ayşe bebek ve ailesi.

Bir tente, 4 çocuk

Esat Mercimek, en büyüğü 7 yaşında dört çocuğu ve eşi Esra ile muşambadan çattığı çadırda yaşıyor. Büyük oğlu Ercan sara hastası. 6 yaşındaki oğlu Can iki defa beyin ameliyatı olmuş: Depremden önce de kolay bir hayat sürmezdik. İnşaatta çalışır, üç kuruş para getirirdim. Tek tessellimiz evi de deprem aldı. Günlerce sıra bekledim. Kızılay çadır vermedi. 50 lira borç aldım, çarşıdan muşambayla birkaç parça tahta, derme çatma bir çadır yaptım aileme. Çok zor geceler geçiriyoruz. Bebeğimiz Ayşe daha iki aylık, soğuktan korunsun diye içime sokmak istiyorum onu ama öyle bir soğuk var ki kâr etmiyor. Neden göç etmiyorsunuz soruma ise Esat Mercimek şu cevabı veriyor: Ailemi İstanbuldaki akrabaların yanına götürmek istiyorum ama minibüse binecek paramız yok. Çocuklarıma sıcak bir yuva kendime bir iş istiyorum.

Vanda Mercimek ailesi gibi binlerce kişi yaşam mücadelesi verirken diğer tarafta bu tabloya inat boş ve sapasağlam  TOKİ  konutları prosedür bekliyor.

Müteahhit: Evler hazır

Şu an Vanda 3 farklı projede toplam bin 711 dairenin yüzde 90ı tamamlanmış durumda. Ancak kiminin elektriği kiminin suyu bağlanmamış. Kimini ise TOKİ, yangın alarmı bağlanmadığı için teslim almıyor. Teslim alamadığı için de depremzedelere teslim edemiyor. TOKİ Bostaniçi beldesinde 224 konut yapmış. İhaleyi alan Saçar İnşaatın sorumlusu Ahmet Güven son durumu anlatıyor: İnşaatların hepsi bitti. Sadece elektrik ve su bağlanacak siteye. Bir aya kadar o da bağlanır. TOKİ isterse şimdiden depremzedeler burada yaşayabilir. İnşaatımızda çatlak bile yok. Diğer bir proje ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin yanındaki 429 konutluk proje. O da bekliyor.

Sadece alarm yok

Üçüncü proje merkeze 10 dakika uzaklıkta bin 58 TOKİ konutu. Pakt İnşaatın üstlendiği konutlar 21 Ekimde 7.2lik depremden 2 gün önce teslim edilecekti. Ancak konutların yangın alarm sistemi takılmadığı için Pakt İnşaata 20 günlük ek süre verildi. Deprem olunca işler aksadı. Pakt İnşaatın sahibi İhsan Aydın yaşananları şöyle anlattı: TOKİ bizden işi tam olarak bitirmemizi istedi. Sorumluluk almak istemiyorlar. Bundan dolayı geciktik. Yangın alarm sistemi monte edildi. Prosedürleri tamamlamak için 15 güne ihtiyaç var.

Binalar yıkılıyor

-Kentte depremler sonrası hasar gören ve yıkım kararı verilen binaların yıkımına başlandı. Şehircilik Bakanlığı yıkım kararı verilen tüm binaların yıkılacağını açıkladı.

Vartoda deprem

-Muşun Varto ilçesinde meydana gelen 4.6 ve 3.4 büyüklüğündeki depremde, ilçeye bağlı Boylu köyünde 4 ev, Gelintaş köyünde ise 2 ahır hasar gördü.

Pakistandan 100 bin $

-Pakistan Kızılayı Başkanı Şery Rahman, 100 bin dolarlık bağış çekini Pakistan Kızılayı Genel Merkezinde Türkiyenin İslamabad Büyükelçisi Babür Hızlana verdi.

Akdamarda çatlak

-Akdamar Kilisesinden sorumlu inşaat mühendisi Adnan Vural, kilisede yapılan ön çalışmada kubbede küçük çatlaklar oluştuğunu, tadilatla düzeltilebileceğini söyledi.

Merinos okulu

-1 milyon lira nakit yardımda bulunan Merinos Halı, Van Valiliğinin Ercişte Belirlediği yerde ilk etapta 24 derslikli bir ilköğretim okulu yapacağını açıkladı.

Yurtlar bedava

-Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Vandaki depremzede öğrenciler ile Türkiye genelindeki Vanlı öğrencilerden 1 yıl yurt ücreti alınmayacak dedi.

Evim evindir

-Evim Evindir Van kampanyasını başlatan gazeteci Ahmet Tezcanın İstanbuldaki evine, depremde evi yıkılan 46 yaşındaki Aslı Erat, 11 kişilik ailesiyle yerleşti. 3 ayda 630 lira malullük maaşı alan Erat, Duyarlı insanları görünce derdimizi unuttuk dedi.

27 milyon TL

Van Valiliğine acil ihtiyaçların karşılanması için gönderilen acil yardım ödeneği toplamı.

Burak Kara / VATAN