Topbaş: Herkes ev sahibi olana kadar ben buradan gitmeyeceğim

Topbaş: Herkes ev sahibi olana kadar ben buradan gitmeyeceğim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bağlı şirketlerinden Konut İmar Plan Turizm Ulaşım Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin (KİPTAŞ) inşa ettiği ve büyük bir kısmı dar gelirlilere yönelik olan Kayabaşı Konutları'nın hak sahipleri, noter huzurunda yapılan kura çekimiy
İkitelli Spor Kompleksinde düzenlenen ve 10 bin 615 başvuru sahibinden 1140'ının hak sahibi olarak belirleneceği kura çekiminde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, insanların barınma hakları olduğunu, bu hakkı yönetimler yerine getirmediğinde kendilerinin elde etmeye çalıştıklarını, bu nedenle de plansız yerleşim gibi problemler oluştuğunu ifade etti.


Doğru olanın, planlı şehirler kurmak olduğunu belirten Topbaş, AK Parti yönetiminden önce ülkenin sadece yüzde 5'inin planlı olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 55'i bulduğunu kaydetti. Planlı yerleşim için 4-5 milyon kişi kapasiteli yerleşim alanları bulduklarını ve insanları gecekondulardan bu sağlıklı yerleşim yerlerine taşımaya çalıştıklarını anlatan Topbaş, bu kapsamda bugüne kadar boğaz siluetinde bulunan 353 gecekondu ile birlikte toplam 9 bin 203 adet gecekonduyu, sahiplerini mağdur etmeden yıktıklarını dile getirdi.


Oluşturulan sağlıklı yerleşim yerlerinden biri olan Kayabaşı Konutları'nda da 1140 ailenin daha ev sahibi olacağını hatırlatan Topbaş, projenin 18 ay sonra tamamlanacağını söyledi. Topbaş, "Bu 1140 dairenin 75 metre karelik olan 660'ı dar gelirli kardeşlerim için. Gönlüm ister ki, her müracaat eden, konut sahibi olsun. Gönlümüz zengin ama imkanlar bunlar. Başbakanımızın da talimatları doğrultusunda inşallah hepinizi konut sahibi yapacağız. Hepiniz konut sahibi oluncaya dek ben buradan gitmeyeceğim" diye konuştu.


Topbaş, konuşmasının ardından kura çekimini gerçekleştirdi. Kura çekiminde adı okunan Şengül Kavas, sevinç gözyaşlarıyla geldiği sahnede bu eve çok ihtiyacı olduğunu belirterek, "Çok sevinçliyim. Allah herkesi ev sahibi yapsın" dedi.


Konut almaya hak kazanan Emel Balpınar da genç yaşta ev sahibi olacağı için çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Allah herkese versin. Çok mutluyum. Allah ödeme kolaylığı versin. Yüzümün akıyla evimde oturmayı nasip etsin" diye konuştu.


-ÖDEME KOŞULLARI-


6 Aralık 2007 ile 04 Ocak 2008 tarihleri arasında müracaatları alınan KİPTAŞ Kayabaşı Konutları'nın kura çekiminde isimleri açıklanan kişiler, yüzde 0,84 faiz oranı ve 138 aya kadar vade avantajlarıyla ev sahibi olacak. Ödemeler, dairelerinin teslimi ile başlayacak.


Toplam fiyatı 55 bin YTL tutarındaki 75 metre karelik ve 115 bin YTL tutarındaki 115 metre karelik 2 tipte yapımı süren 1140 dairenin 16 giriş katı dairesi, fiziksel engelliler için ayrıldı.