07 / 08 / 2022

Toplu konut projeleri ve AVM’lerde sınır değerler düşürüldü!

Toplu konut projeleri ve AVM’lerde sınır değerler düşürüldü!

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğini değiştirdi. Düzenlenen yönetmelikte konut projelerinde ve AVM'lerdeki ÇED sınırı düşürüldü.ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğini değiştirdi. ÇED'deki yönetmelik değişikliği kapsamında 50 bin metrekare ve üzerindeki AVM’ler için istenen ÇED zorunluluğu 10 bin metrekareye indirildi, 500 ve üzeri konut projeleri için istenen zorunluluk da 200 konut ve üzerine düşürüldü.


Değişiklikler şöyle;


- Rüzgar enerji santrallarında, kurulu gücü 50 mw’ın altında kalsa bile türbin sayısı 20 ve üzerinde olanlardan da ÇED istenecek. 

- Güneş enerji santrallarında da kurulu gücü 10 mw’ın altında kalsa bile proje alanı 20 hektar ve üzerindeyse yine ÇED aranacak. 

- İçmesuyu taşımaları hariç akarsu havzaları arasında 100 milyon m3/yıl ve üzeri su aktarma projeleri için ÇED zorunluyken, değişiklikle bu sınır 10 milyon m3/yıla düşürüldü.AVM VE KONUTTA ÇED GENİŞLEDİ


Konuttaki 500 konut ve üzeri koşulu 200 konuta indirildi. 50 bin metrekare ve üzeri alışveriş merkezi projeleri ÇED kapsamındayken, değişiklikle bu sınır 10 bin metrekare ve üzeri inşaat alanına çekildi. 


Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada " AVM’ler gibi projelerde de sınır değerler düşürülerek yeniden ÇED sürecine alındı. Rüzgar ve güneş enerji santrallarında da tribün sayısı ve hektar büyüklüğü kriterler içine alındı. Değişiklikler, ÇED sürecine ilişkin sorunların tamamını çözemeyebilir ancak bu düzenleme gelecekte daha olumlu bir ÇED yönetmeliği hazırlanmasında umut vericidir. Yönetmeliğin hazırlanması sürecinde katkı vereceğiz” dedi.


Hürriyet