Tozkoparan kentsel dönüşümünde 4'te 1 anlaşma sağlandı!

Tozkoparan kentsel dönüşümünde 4'te 1 anlaşma sağlandı!

İstanbul'un merkezi yerleşim yerlerinden Tozkoparan kentsel dönüşümünde dörtte biri için vatandaşla uzlaşma sağlandı.


İstanbul'un Tozkoparan bölgesinde uzun zamandır merak edilen kentsel dönüşüm projesi çalışmaları kapsamında Tozkoparanlı vatandaşların dörtte biri için vatandaşlarla uzlaşma sağlandı. Güngören Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) birlikte yürüttüğü projede hedef 16 bin nüfusu yerinden etmeden dönüşüm sağlamak olarak belirlendi.


Tozkoparan kentsel dönüşüm projesi kapsamında vatandaştan ilave ücret almadan mevcut metrekaresi kadar birebir konut verilecek. Mahalle kültürünün korunacağı projede AVM ve rezidans olmayacak. Projede yeşil alana ağırlık verilecek. 


Okul sayısı, kültür ve spor merkezi sayısının artacağı projede kira yardımı yaklaşık bin liraya çıkacak; yardım süresi de 18 ay yerine proje bitimine kadar devam edecek. 


TOKİ ile Güngören Belediyesi tarafından geçen yıl imzalanan protokolün ardından 5 bin 500 konutun, 190 dükkanın bulunduğu 58 hektarlık alanın dönüşümü için çalışma başladı. 3 etapta yapılacak projede hak sahipleri ile imzaların tamamlanması halinde tahliye ve yıkım çalışmaları başlayacak.


YERİNDEN ETMEYECEK, RANTSAL OLMAYACAK

Tozkoparan’daki dönüşümün vatandaşı yerinden etmeyen, rantsal değil, gerçek anlamda bir kentsel dönüşüm olacağını vurgulayan Güngören Belediyesi yetkilileri, vatandaşın elindeki metrekareyi küçültmeden, üstüne para istemeden, mahalle kültürünü bozmadan, inşaat yoğunluğunu da artırmadan Türkiye’ye örnek olacak bir kentsel dönüşümün nasıl yapılacağının formülünü anlattı. 


Yetkililer kentsel dönüşümün nasıl yapılacağının formülünü şu şekilde anlattı; 

“Burası İstanbul’un mahalle kültürünün korunduğu ender yerlerden biri. Biz bu nedenle site tarzı yerine mahalle dokusunun korunduğu bir dönüşüm yapacağız. Ne AVM ne rezidans olacak. Sadece TOKİ’nin bu projeyi vatandaştan para almadan yapabilmesi için 58 hektarlık alanın 4 hektarını TOKİ’ye ticari bölge olarak vereceğiz. Buraya onlar AVM, rezidans yapamayacak. Onun yerine iş yeri, çarşı, özel okul, özel hastane, otel yapabilecekler. Mevcut Tozkoparan halkının yaşayacağı bölgede de 4 bin metrekarelik kamu sağlık tesisi, ilkokul, ortaokul, liseler olacak. Konut sayısı 5 bin 500 iken buna da sadece 700 konut ilave edeceğiz. İlave konutları belediyenin kentsel dönüşüm projelerinde rezerv alan olarak kullanmak için yapacağız. Böylece mahallenin nüfusunu 16 binden 19 bine çıkarmış olacağız. Ama buna karşılık park alanını 25 bin metrekareden 60 bin metrekareye çıkaracağız. İstanbul’un ortasında bisiklet yolları, yürüyüş parkurları, meyve ağaçları olan, dokusu bozulmayan bir mahalle olarak yaşayacak Tozkoparan.”


METREKARESİNE 3 BİN LİRA ÖDENECEK

Belediye yetkilileri, “Vatandaşa yeriniz şu kadar değerlendi o nedenle üstüne metrekaresi 10 bin liradan şu kadar da para verin” demeyeceklerini açıkladı.


Yetkililer, bazı konut sahiplerinin 38 metrekare yerleri varken, en küçük dairenin 45 metrekare olması nedeniyle ortaya çıkan sorunun ise üstünden geldiklerini belirtti. Sorunun üstesinden ise şu şekilde geldiklerini açıkladı; "Vatandaşın kendi konutu kaç metrekare ise karşılığında o kadar konut vereceğiz. 55 metrekare dairesi olana 55 metrekare daire vereceğiz. Ancak bazı yerlerde vatandaşın 38 metrekaresi var ve yeni projede en küçük dairemiz 45 metrekare. Biz vatandaşı mağdur etmemek için elindeki konutu 40 metrekareden sayıyoruz. Aradaki farkı bize maliyet fiyatımızdan yani bir metrekaresi 3 bin liradan ödemesini istiyoruz" 


Vatandaşın bunu ödeme gücü yoksa, bankadan kredi almak istemiyorsa TOKİ’ye başvurup uzun vadeli, düşük faizli kredi de alabiliyor. Konutu 58 metrekare olan 55 metrekarelik konut isterse Güngören Belediyesi 9 bin lira ödeyecek. 60 metrekarelik konut isterse, Belediye'ye 6 bin lira ödenecek. 


"Kimseyi mağdur etmeyeceğiz" diyen yetkililer "Ölçümlerini tek tek yaptık, vatandaşın konutunu az değil çoktan hesapladık. Şimdiden vatandaşın dörtte biri ile anlaşma sağladık.Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı kentsel dönüşüm projelerinde kira yardımı İstanbul için aylık 860 lira ve bu 18 ayla sınırla. Oysa bizim projede  TOKİ  yaklaşık bin lira kira yardımı yapacak ve evler teslim edilinceye kadar bu yardım yapılacak. 18 ayda biterse 18 ay; 36 ayda biterse 36 ay kira yardımı yapılacak.Tozkoparan’da 20-30 yıldır oturan kiracılar var. Bunların oranı yüzde 15-20 civarında. Onları da mağdur etmek istemiyoruz. Aynı yerden ev veremeyeceğiz ama isterlerse TOKİ’nin 81 ildeki projelerinden uygun koşullarda ev sahibi olabilecekler. Ayrıca onlara da iki kira tutarında taşınma yardımı vereceğiz.” şeklinde açıklama yaptı. 


Hürriyet