Trafik Bunaltıyor, Plaza Çalışanı Taşınıyor

Trafik Bunaltıyor, Plaza Çalışanı Taşınıyor

İstanbul'da trafik çilesi, emlak hareketlerini doğrudan etkiliyor.Levent-Maslak güzergahında yoğun trafik yüzünden birkaç dakikalık yolu 1 saatte alınabiliyor.Zincirlikuyu-Levent hattındaki plazalar ve iş merkezlerinde çalışanlar, trafik çilesi yüzünden Levent, Çeliktepe, Gültepe, Yeni Levent, 4 Levent gibi semtleri tercih ediyor. Yeni Levent'te emlakçılık yapan Orhan Topay, "Maslak yolunda 10 dakika trafikte beklemek bile insanları bunaltıyor" dedi.


İstanbul'da en önemli iş ve ticaret merkezi olan Mecidiyeköy-Maslak hattında; plazalar ve iş merkezerinde çalışanlar için trafikte geçen süre, emlak tercihlerine yansıyor. Bu merkezlerde plazalar ve iş merkezlerinde çalışanlar ile yöneticiler ve iş yeri sahipleri; mümkün olduğunca yakın semtlerden ev kiralıyor veya satın alıyor. Hatta Levent'teki plazalarda çalışanların bir bölümü yürüme mesafesindeki evlerde kalıyor.


METRO YAKINI GÖZDE


Plaza çalışanları için metroya yakın semtler gözde. Ücretli çalışanlar Gültepe, Çeliktepe ve Seyrantepe gibi semtlerden ev kiralarken; orta ve üst düzey gelir sahipleri ile iş yeri sahipleri ev alırken 1. Levent, Etiler, Çeliktepe, Emniyetevler, Yeni Levent gibi semtleri tercih ediyor. Yeni Levent'te 15 yıldır emlakçılık yapan Birleşmiş Emlakçılar Yeni Levent Ofisi yöneticisi Orhan Topay, "Trafik sorunu yüzünden Anadolu yakasında oturan bir arkadaşım, Levent'teki iş yerine yakın bir eve taşındı. Bir tanıdığım da, 10 dakikalık Maslak yolunu çekmemek için Yeni Levent'ten ev tuttu" diyor. Metroya yürüme mesafesindeki kiralık ve satılıkların öne çıktığım kaydeden Orhan Topay, şunları kaydetti:


EVLER DE iş YERİ OLUYOR


"Yeni Levent'te, evlerin ve kiralıkların fiyatlarında, metroya yakınlığı etkili oluyor. 4. Levent ve Yeni Levent gibi semtleri; plazalarda, iş merkezlerinde çalışanlar ile buralarda iş yeri sahipleri tercih ediyor. İş merkezlerindeki dükkanların sahipleri de buralardan ev alıyor. Maslak'taki 10 dakikalık yol bile insanları bunaltıyor. Sırf bu yüzden taşmmak isteyenler çıkıyor. Yeni Levent ve Maslak'taki askeri birliklerden emekli subaylar da buradan ev alıyor. Emekli karacılar özel sektörde güvenlikle ilgili işlerde çalışıyor.


Emekli denizciler gemicilik, emekli havacılar özel havayolu şirketlerinde iş buluyor ve yine Yeni Levent'te kalmayı sürdürüyor. Çünkü aileleri burada askeriyenin sunduğu imkanlardan yararlanmayı sürdürüyor. Metroya yakın sitelerde evlerin satılması veya kiralanması daha kolay oluyor. Hatta, metroya yakın bazı bloklarda özellikle Yeni Levent çarşı içindeki konutlar ve villa katlan da ofise dönüşüyor. 100-150 metrekarelik konutlar, 1500-2500 YTL aralığında fiyatlara iş yerine kiralanıyor. Yeni Levent'te 1+1 daireler az. Bunlara 180-190 bin dolar isteniyor. Ama bu, istenen rakam. 3+1 'lik daireler 300-350 bin dolar.


Armakent ve Sağlam Siteleri daha pahalı. Buralarda dairelere 400-500 bin dolara kadar isteniyor. Armakent'te dublekslere ise 600-700 bin dolar isteniyor. Kiralıklar ise genelde sitelerde 1500-2250 YTL aralığında. İstenen rakamlar 2 bin 750 YTL, ama bu fiyata gitmez. Armakenf te ise 3500-4000 YTL'ye kadar kira isteniyor, gerçekleşen rakam ise 3000-3300 YTL aralığı."


KURLAR DÜŞÜNCE, DOLAR BAZINDA FİYAT ARTIRAN OLDU


Birleşmiş Emlakçılar Yeni Levent Ofisi yöneticisi Orhan Topay, özellikle Levent'teki İETT arazisinin rekor fiyata satılmasının ardından bazı ev sahiplerinin fiyatları bir anda yüzde 20-30 artırdığını hatırlattı.


Topay, "Ancak o zaman da uyardım. Bu fiyatlara gitmeyeceğini söyledim. Aradan aylar geçti, şimdi yeniden fiyatlar oturmaya başladı. Yüzde 20-30 pahalı satmaya çalışanlar, eski fiyatlara kadar iniyor" dedi. Dolar bazmdan fiyatlarda ise bir miktar artış olduğunu kaydeden Orhan Topay, şu bulguleri verdi: "Dolar 1.50 YTL iken 200 bin dolar isteyenler, şimdi dolar 1.18 YTL'ye indi diye fiyatları 250 bin dolara kadar çıkardılar. 300 bin dolar isteyenler ise şimdi 350 bin dolar istiyor. Bence fiyatlar şu an tavan seviyelerde. Kiralar da aynı şekilde... Bende, 20'ye yakın kiralanmayı bekleyen daire var. Her geçen gün yenileri geliyor.


Bugüne kadar portföyümde hiç bu kadar kiralık daire yoktu. 3-4 aydır kiralamayı bekleyenler var. Oyak sitesinde bir daire sahibi, 1800 YTL istiyordu. 6 aydır kiralanamıyor. Verenler 1500-1600 YTL veriyor. Biz de zaten bu ev sahibine 1500-1600 YTL önermiştik. Buna yanaşmamıştı. Ev hâlâ boş. Eskiden ayda 2 kez tapuya gidiyordum. 4-5 aydır ilk kez bu ay iki kez gidebildim. Yani ayda iki satış yapabildik. Bu satışlar da, benim dediğim alt rakamlardan oldu. 'Rayici bu' diye, insanları zor ikna ettik."


YENİ LEVENT'TE M2 FİYATI  EN ÇOK 3700 YTL


Birleşmiş Emlakçılar Yeni Levent Ofisi yöneticisi Orhan Topay'ın verdiği bilgilere göre, semtteki sitelerde en yüksek fiyatlar Sağlam ve Armakent sitelerinde. Bazı sitelerde metrekare fiyatı 1900-2000 YTL'den başlıyor. En yüksek fiyatlar ise 3500-3700 YTL civarı. Metrekaresine 4 bin YTL istenen daireler de çıkıyor ama, bu fiyatlar genelde gerçekleşmiyor. Orhan Topay, şunları kaydetti:


"Semtte Oyak, Otoyolcular, TRT Basm, Petekler, Hukukçular, Koza, Armakent, Burak Bey, Sağlam, İdareciler, Defterdarlar gibi siteler var. Ayrıca Alp Ör Blokları ve Otaş Blokları var. Armakent ve Sağlam Sitesi'nde fiyatlar daha yüksek. Armakent, güvenlikli, otoparklı ve yüzme havuzlu bir site. Armakent'te 3+1'lere 400-500 bin dolar isteniyor. 4+1 'lik çatı ve bahçe dublekslerine 600-700 bin dolar isteniyor. Fiyatlar bir miktar arttı ama satışlar azaldı. Mesela 3+1'lik bir daireye 300-350 bin dolar arasında rakamlar isteniyor. 350 bin dolar istenen daire 320 bine; 300 istenen ise 280-290 bine satılıyor."


Ay Emlak'tan Yasin Şahin 2+rierin 230-240 bin dolardan başladığını, ortalamanın 300 bin YTL civarı olduğunu söyledi. Şahin, "3+1'ler 350-360 bin YTL arasında. Aynı binada, küçük giriş katlı bir daire ile 3 ve 4'üncü kat daireler arasında 80-90 bin YTL'ye kadar fark olabilir. Yılın ilk yansmda durgunluk vardı ama seçimden sonra bir hareketlilik oldu. Fiyatlar ise YTL bazmda artmadı" dedi.


Hürriyet