Trakya ve Ege'nin yıldızları nereler olacak?

Trakya ve Ege'nin yıldızları nereler olacak?Trakya ve Ege'nin en yüksek prim vaat eden noktaları nereler? Yatırımların isabetli olması için hangi lokasyonlar tercih edilmeli?


TRAKYA BÖLGESİ:

Trakya'nın gayrimenkul açısından yükselen bölgelerinin başında Çorlu,Çerkezköy ve Lüleburgaz geliyor. Bu ilçelerdeki gayrimenkul fiyatlarındaki artışın en önemli nedenini ise Trakya'daki sanayi tesislerinin nedeyse tamamının bu üç bölgede toplanmış olması oluşturuyor.

Trakya Bölgesi'nde gayrimenkul açısından yerinde sayan bölgelerinin başında ise Kırklareli'nin Vize ve Pınarhisar, Edirne'nin Lalapaşa, Havsa, Enez ve Uzunköprü, Tekirdağ'ın Malkara, Hayrabolu, Şarköy ve Muratlı ilçeleri geliyor. Bu yörelerdeki arsaların metrekare fiyatları bölgeye göre 75 ile 250 YTL arasında değişiyor. Yine bu bölgelerdeki konutlar ise 75 bin ile 80 bin YTL arasında değişen fiyatlarlardan satılıyor.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı İlhan Kurt Trakya bölgesinde kısa zamanda prim yapacak bölgeler arasında Tekirdağ'ın Keşan, Marmara Ereğlisi ile Kırklareli'nin Babaeski ve Saray ilçelerini gösteriyor. Son bir yılda bu bölgelere yoğun bur talebin olduğuna işaret eden Kurt, bu dört ilçedeki arsa fiyatlarının metrekare bazında 150, ile 350 YTL arasında olduğunu ifade etti.

Trakya'da cazibesini yitiren ve düşüşte olan bölge bulunmadığının altını çizen Kurt, Tekirdağ'ın Barbaros Beldesi ve Muratlı ilçesi, Edirne'nin Keşan ilçesi ile Kırklareli'nin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yıldızı parlayacak muhtemel bölgeler arasında yer aldığına işaret etti.

Trakya'da gayrimenkul açısından gelişme gösteren il ve ilçelerdeki arsa ve konut fiyatları ise şöyle:

 

Tekirdağ-Çorlu ve Çerkezköy:

Sanayileşmenin fek fazla olmadığı Tekirdağ il merkezinde gelişme gösteren yerler arasında başında Otogar ile İstanbul istikametine doğru Hürriyet Mahallesi, İstanbul karayolu üzeri Namık Kemal Üniversitesi'ne kadar olan bölgeler başı çekiyor.

Buralardaki arsaların metrekare fiyatı 350 ile 750 YTL arasında. İş yerlerinin metrekare satış fiyatı ise bin 500 ile 2 bin 500 YTL arasında değişiyor. Tekirdağ'ın sahil kesimi olan ve genelde yazlık meskenlerin bulunduğu, Altınova Mahallesi, Barbaros ve Kumbağ Beldesi'ndeki arsaların metrekare fiyatları 250 ile 500 YTL'den satılıyor. Buralardaki yazlıkların metrekare satış fiyatı ise 800 ile 1000 YTL arasında.

Tekirdağ'ın sanayi açısından en önemli ilçesi haline gelen Çorlu'da şu anda binlerce konutun yapımı sürüyor. Çorlu'nun konut açısından en rağbet gören bölgeler arasında Çetin Emeç Bulvarı, Emlak Konutları, Önerler Köyü, Bulvar Yolu İstanbul kısmı, Bağlar Mevkii'nin üst kısmı ve Yeni Sanayi Bölgesi geliyor. Özellikle banka şubelerinin de bu bölgede yoğunlaşması dikkat çekiyor. Bölgedeki arsaların metrekare fiyatı 500 ile 1000 YTL arasında değişiyor. 130 metrekare 3+1 doğalgaz kombili bir dairenin fiyatı 150 bin YTL'den başlıyor. Bu bölgede yeni yapılan lüks konutların metrekare birim fiyatları ise bin 500 ile 2 bin YTL'den alıcı bekliyor. Çorlu'da iş yeri açısından hastane ile postane arası her zaman revaçta olan bölgeler. Bunun dışında sanayi imarının bulunduğu Türkgücü Yolu, Tekirdağ Yolu, Çerkezköy Yolu, E-5 karayolu Vakıflar Mevkiine kadar olan bölgedeki sanayi imarlı arsaların ortalama metrekare birim fiyatları 75 ile 100 YTL arasında.

Sanayisi nedeniyle Çorlu gibi göç alan Çerkezköy'de konut yapımı hızla sürüyor. Mustafa Kemal Bulvarı, Saray istikametine gidiş yolu, Narin Mensucat Fabrikası'nın bulunduğu bölge Çerkezköy'ün gelişme aksını oluşturuyor. Bu bölgede bankalar ve işyerleri yer alıyor. Buradaki işyerlerinin metrekare satış fiyatı 2 ile 4 bin YTL arasında, konutların ortalama metrekare birim fiyatları ise bin YTL'den satılıyor. Konut açısından İstasyon Caddesi civarı prim yapan bölgelerin başında geliyor. Bu bölgedeki 3+1 120 metrekarelik bir dairenin satış fiyatı 80 ile 100 bin YTL arasında. Yine Çerkezköy sanayinin yoğun oluğu organize sanayi bölgesindeki arsaların metrekaresi ise 100 ile 150 dolardan satılıyor. .

 

Edirne:

Bir üniversite şehri haline gelen Edirne'nin Talatpaşa Asfaltı, Binevler semti, Doktor Sadık Ahmet Caddesi, Koca Sinan Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Saraçlar Caddesi gelişme gösteren bölgeler arasında yer alıyor.

Bu bölgelerdeki konutların ortalama metrekare fiyatları 800 ile bin 200 YTL, yine aynı bölgelerdeki arsalar ise metrekare bazında 200 ile 500 YTL arasında değişen fiyatlarla satılmakta.

Özellikle Saraçlar Caddesi tamamen iş yerlerinin bulunduğu bir bölge. Bu cadde üzerinde yer alan işyerlerinin fiyatı dudak uçuklatıyor. Cadde üzerinde yer alan mağazaların metrekare satış fiyatının ortalama 5 bin YTL olduğu belirtiliyor.

 

Kırklareli ve Lüleburgaz:

Kırlareli'nin yatırım açısından en gözde olan bölgesi İstasyon ve Cumhuriyet Caddesi. Bu iki cadde üzerindeki iş yerleri astronomik rakamlarla el değiştiriyor. İstasyon ve Cumhuriyet Caddesi'ndeki iş yerlerinin metrekaresi 8 ile 10 bin YTL'den satılıyor. Bu bölgedeki konutların metrekare fiyatı ise bin 200 ile bin 500 YTL arasında. İl merkezine yakın bölgelerdeki arsaların metrekare satış rakamları ise 200 YTL'den başlayıp 500 YTL'ye kadar çıkabiliyor.

Trakya Bölgesi'nde sanayi ile büyüyen ilçelerden bir diğeri olan Lüleburgaz'da gayrimenkul açısından Bulvar Yolu, İstanbul, Fatih, İstasyon ve Kurtuluş Caddesi, Hürriyet ve Özerler Mahallesi revaçta olan bölgeler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu bölgelerdeki işyerlerinin metrekaresi bin 500 ile 3 bin 500 YTL arasında değişiyor. Bölgedeki 3+1 kaloriferli ve asansörlü bir dairenin fiyatı ise 110 ile 120 bin YTL'den satılıyor. Aynı bölgelerdeki arsa fiyatları ise metrekare bazında 500 ile bin YTL arasında.

 

BODRUM:

Türk turizminin son yıllarda en gözde bölgelerinin başında gelen Bodrum'un en değerli yatırım açısından en gözde bölgelerinin başında Yalıkavak, Türkbükü, Gümüşlük(Karakaya), Bitez, Ortakent-Yahşi, Konacık, Mumcular Beldesi geliyor. Gayrimenkul açısından Bodrum'un önümüzdeki dönemde prim yapacak muhtemel bölgeleri arasında ise Güllük ve Tuzla Beldesi gösteriliyor.

Bodrum Emlakçılar Derneği Başkanı Ömer Yetgin, Bodrum'da son dönemde İslamhaneleri, Kadıkalesi, Dereköy, Yakaköyü, Dağbelen Köyü,Gürece ve Konacık Köyünün bir kısmı, Pınarlıbelen,Yeniköy ve Bahçeyakası Köyü'nün fiyat artışı açısından yerinde sayan bölgeler olduğunu söylüyor

Ömer Yetgin, Bodrum'un özellikle Yalıkavak Beldesi'nin ve koylarının her yıl artış gösterdiğine işaret etmekte. Yalıkavak'ın Küdür Mevkii'nin denizi ve doğal güzelliği nedeniyle en tercih edilen bölge olduğunu vurgulayan Yetgin, burada denize 30-40 metre mesafede bulunan 241 metrekare i