29 / 03 / 2023

Tünel geçici süreyle hizmet dışı!

Tünel geçici süreyle hizmet dışı!

Dikkat! Tarihi Beyoğlu tüneli tamir ve bakım çalışmaları nedeniyle 6 aylığına kapalı.Karaköy-Beyoğlu arasında çalışan tarihi tünel, bakım ve revizyon çalışmaları nedeniyle bugün itibariyle seferlerine ara verdi. İETT gün boyunca bu hattı kullanan yolculara otobüslerle hizmet verecek.

Dünyanın en eski ikinci metrosu olan ve İstanbullulara 1875 yılından bu yana kısa bakım dönemleri dışında aralıksız hizmet veren tarihi tünel tesisleri bugün itibariyle seferlerine ara verdi.

Karaköy Tüneli İETT'nin araç, galeri ve istasyon kısımlarında 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü gözetiminde sürdürdüğü bakım ve revizyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yolcularına yeni yüzüyle hizmet vermeye başlayacak.

Londra'dan sonra dünyanın en eski ikinci metrosu sayılan tarihi tünelin inşaatı Fransız mühendis Henri Gavand'ın girişimleriyle başladı. Gavand, dönemin ticaret ve bankacılık merkezi Galata ile sosyal hayatın kalbinin attığı Pera'yı birbirine bağlayacak bir demiryolu projesi hazırlayarak Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz'in huzuruna çıkar. İşletme süresi 42 yıl olarak belirlenen Tünel, yap-işlet modeliyle inşa edilerek 1875 yılının Ocak ayında hizmete açılır.

Sefere başladığında iki tarafı açık olan vagonlar elektrik olmadığından gaz lambalarıyla aydınlatılır. İkinci dünya savaşında bazı malzemeleri satın alınamadığı için bir süre yolcularından ayrı kalır. 1971 yılında yenilenerek şimdiki halini alır. Karaköy ile Beyoğlu arasındaki 573 metrelik mesafeyi 90 saniyede kat ederek bir seferde 170 kişi taşıyan Tünel, 132 yıllık tarihinde daha önce dört kez bakım ve onarım geçirdi.
Geri Dön