Çukurova Balkon

Turizmci de yurtdışına kaçıyor

Turizmci de yurtdışına kaçıyor Turizmci de yurtdışına kaçıyor

Kur ve maliyet baskısı yüzünden turizmciler de rotayı dışarıya çevirdi


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Son aylarda kur ve enflasyon baskısının yanı sıra elektrik ve gıda fiyatlarında yaşanan hızlı artışlar, turizm sektöründeki yeni yatırımları yurtdışına taşımaya başladı. Antalya'nın Kemer, Göynük ve Lara bölgelerinde 5 oteli bulunan Fame Otel Zinciri, yeni otel yatırımlarını bu alanda teşviklerin yoğun olarak verildiği Mısır'a yapma kararı aldı.

100 gıda kaleminde bu yıl yüzde 35 fiyat artışı gördüklerini belirten Grubun Genel Koordinatörü Erkut Kara, "Kârlılıklar yüzde 30-40'lardan 20'lere düştü. Gelirleri zor artırıyoruz. Elektriğe gelen zamlar da son darbe oldu. Alabileceğimiz tek önlem klimaları sabah bir saat geç açıp, akşamları 1 saat erken kapatmak" dedi.

Bu koşullar nedeniyle Pegas ve Tes Turizm'in yanı sıra Papillion ve Delphin Otel gruplarının da turistik yatırımlara cazip teşvikler sunan Mısır'la ilgilendiğinin altını çizen Kara, şöyle devam etti:

Mısır'da vergi teşviği

"Biz de Fame Otel zinciri olarak Mısırlı iki aileyle ortak 400 odalı 5 yıldızlı bir resort otel kurmak için görüşüyoruz. Mısır'da 3 yıl boyunca vergi yok ve personel maliyeti Türkiye'de 400 dolarken orada 50 dolar. Yatırımın yüzde 51'ine Mısırlı bir ortak bulduğunuzda arsa da bedelsiz." Mısır'daki yatırımı tamamladıktan sonra Prag, Budapeşte ve Kiev'de yatırım hedeflediklerini belirten Kara, Orta Avrupa, Polonya ile Kiev'in Türk firmaları için cazip şartlar sunduğunu kaydetti.

130 milyon $'lık yatırım

Yeni otel yatırımlarına 2012'ye kadar 130 milyon dolar yatıracaklarını açıklayan Kara, yurtdışı yatırımların yanı sıra Ege'de sağlık oteli veya İstanbul Anadolu yakasında 4 yıldızlı bir şehir oteli kurmayı planladıklarını kaydetti. Fame Otelleri'nin temelinin Almanya'da işçi olarak çalışan Fatma ve Mehmet adlı bir çiftin açtıkları otele kendi isimlerini vermesine dayandığını ifade eden Kara, "Otel, 1988'de Antalyalı Aydın ve Mersinli Okutan Aileleri tarafından satın alındı. Grubun otel sayısı, 2006'da 100 milyon dolar yatırımla tamamlanan Lara Fame ile birlikte 5'e, yatak sayısı 2 bin 500'e çıktı. Fame zinciri altında Kemer ve Göynük'te biri 5, ikisi 4, biri 3 yıldızlı olmak üzere 4 otel daha bulunuyor" dedi.

`2 poundluk oteli kapatın daha iyi'

SektörÜN destek almaması halinde turizmcilerin 5-10 yıl sonra amortisman için para bulayamayacaklarını belirten Erkut Kara, "Bakanlığa 3 ay boyunca sigorta vergisi alınmaması konusunda istekte bulunduk ancak henüz bir sonuç alamadık. Devlet müteahhitlere fiyat farkı kararnamesi adı altında teşvik veriyor. Biz de kış operasyonu için istihdamın korunması amacıyla geçici bir önlem istiyoruz. Böylece en az 50 bin çalışan sektörde kalacak" dedi. TUI'nin sınırlı tur paketlerinde bir hafta Marmaris İçmeler'de günlüğü 2 pounda tatillerin yer almasını eleştiren Kara, "O otelleri kapatın daha iyi. Şu anda günlük kişi başı ortalama 3 euro içecek, 6 euro büfe, 3 euro personel olmak üzere sadece üç kalemden 12 euroluk bir maliyet var zaten" değerlendirmesini yaptı.

Rus yatırımcıların Antalya'ya ilgisi artıyor

Rus pazarı ilk defa bu yıl Antalya'da 1 Ocak-1 Ağustos arasında geçen yıla göre yüzde 26 arttı ve 1.267 bine ulaşarak zirveyi sayısı 1.216 binde kalan Almanlardan kaptı. Erkut Kara, 23-24 Eylül tarihlerinde Moskova'da kış fuarı düzenleneceğini, burada TUROFED ve AKTOP işbirliğiyle 40 otelci ile Türkiye ile çalışan 1.200 tur operatörlerinin katılımıyla Antalya'nın tanıtımına yönelik Antalya In Moscow gecesi düzenleneceğini hatırlattı. Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının 3-4 milyona çıkabileceğini kaydeden Kara, Rus yatırımcıların da hem Türk tur operatörleriyle, hem otellerle ilgilendiğini kaydederek şöyle devam etti: "Şu anda TUI gibi Thomas Cook da Türkiye'den bir tur operatörüyle görüşüyor. Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov, Antalya Aksu'da Mardan İstanbul Palace otelini hayata geçirmiş, Justuniano Hotels zincirinin 6 oteli de İntourist adlı bir Rus tur operatörüne kiralanmıştı."

Rus ve Hollandalılar'ın en sevdiği oteller arasında

Fame Otelleri, Hollanda'nın yanı sıra bu yıl Rusya'da yapılan bir ankete göre Ruslar'ın dünyada en beğendiği 100 otel arasında yer alıyor. Grubun tüm otellerinde müşterilerin yüzde 60'ını Ruslar oluşturuyor. 442 odalı, 1.100 yataklı olan ve yüzde 100 dolulukla çalışan Fame Lara Residence bu yıl 26 milyon dolar ciro hedefliyor.

Nihal YUVACAN / Vatan