Çukurova Balkon

Turizmde 25-50 konutluk konsept projeler yayılacak

Turizmde 25-50 konutluk konsept projeler yayılacak

Gayrimenkulde kalitenin otel konforuyla ifade edildiğini vurgulayan Bilge Özdemir, 25-50 konutluk butik konsept projelerin yayılacağını savunuyor.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Hurriyetemlak.com'dan Bilge Özdemir'in yazısı:

Geliştirilen gayrimenkul projelerinde düzenlenen sosyal alanlardan; sportif alanlara ve yönetim, hizmet anlayışlarında otelciğin ulaştığı son noktaların  yansımalarını görürüz.

Mahallelerde apartmanlardan site yerleşimlerine geçişte sunulan aktiviteler ve sportif alanlarda otel konforu; proje büyüklüklerinde ise tatil köyleri konseptleri etkili olmuştur.

Dikkat ederseniz gayrimenkul sektöründe kalite, yönetim ve hizmet anlayışı otel konforu ve dört mevsim tatil ile ifade edilir. Son dönemlerde geliştirilen gayrimenkul projelerinde yönetim ve hizmet uluslar arası otel zincirleri tarafından sağlanmaktadır.

80'li yıllarda  başlayan turizm hamlesinden bugüne süren oteller arasındaki yarış otel komplekslerini eğlence, spor ve sosyal donatılarında adetsel ve hacimsel büyüklüklerinde farklılaşmaya tatil köylerinin gelişmesine ön ayak olmuştur.

Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Antalya, Fethiye, Marmaris gibi otelcilik, turizm odaklı gelişen bölgelerde kentsel gelişim ve şehircilik, ticaret turizm odaklı olarak  yapılanmaya başlamıştır.

Butik alternatifine geçiş

Geçtiğimiz hafta, tatilimi dostlarımın tavsiyesi ile Marmaris Kumlubük'te yer alan Serendip Select Butik'te geçirdim. Marmaris'den 24 kilometrelik muhteşem manzaralı cam ormanları ile erişilen Kumlubük koyunda konumlu butik otel yetkilileri ile yaptığım görüşmede "turizmde konaklama için alternatif arayışının" merkezi noktalardan; sakin koylara; her şey dahilden; a la carte'ye, eğlenceden; dinlenceye, tatil komplekslerinden; butik otellere yöneldiğini belirttiler.

Turizmdeki bu farklılaşmanın izlerini gayrimenkul sektöründe butik proje konsepti ile görmeye başladık. Gayrimenkul sektöründe butik anlayışın gelişiminde etken olan unsurlardan bazıları:

Arsa/arazi değerlerinin yüksekliği ve yükseliş trendinin merkezi noktalarda devam edeceği ön görüsü

Yeterli büyüklükte arsa/arazi stoklarının olmaması ve yeniden yapılandırılacak alanların yetersiz kalması

Site büyüklüklerinin konut, sosyal, sportif ve ticari alanlarla nerede ise ilçe büyüklüklerine erişmesi

Proje büyüklüklerinin oluşturduğu kozmopolit yapı ve getirdiği yapısal problemler

Yakın zamanda gayrimenkul sektöründe farklılık ve sakinlik arayanların tercihlerine yönelik 25-50 konutluk butik konsept projelerin hız kazanmasını ön görüyorum. Artan rekabet ortamında gerek turizmde, gerekse gayrimenkul sektöründe farklılık ortaya koyabilenler her zaman bir adım önde olacaklar.

Bilge ÖZDEMİR / hurriyetemlak.com