Turizmde binlerce kişiye iş umudu!

Turizmde binlerce kişiye iş umudu!Cumhuriyet'in 100. yılında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm gelirini hedefleyen Türkiye'de, bu sene de turizm sektöründeki teşvikli yatırımlar da önemli oranda arttı.


Cumhuriyet'in 100. yılında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm gelirini hedefleyen Türkiye'de, bu sene de turizm sektöründeki teşvikli yatırımlar önemli oranda arttı


AA muhabirinin, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliğinin (TUROFED) verilerinden derlediği bilgiye göre yatırımcılar, yılın 7 ayında Anadolu'nun 48 ilindeki 195 otel projesi için 3 milyar liradan fazla teşvik aldı. Böylece sektöre 52 bini aşkın yatak kazandırılırken, 12 binden fazla da istihdam kapasitesi doğdu.


Projelerde İstanbul 36 otelle ilk sırayı alırken, onu 32 konaklama tesisiyle Antalya izledi. Muğla 14 otelle üçüncü, Mersin 12 tesisle dördüncü sırada yer buldu.


Fikirleriyle insanlığa ışık tutan Mevlana Celaleddin Rumi'yle özdeşleşen ve her yıl Şeb-i Arus törenleriyle binlerce ziyaretçinin misafir olduğu Konya, turizm yatırımlarıyla da dikkat çekti. Konya'da 2 bin 170 odalı 6 otel yatırım teşviki aldı.


-En fazla yatırım 5 yıldızlı otelde


Tesisler arasında en fazla yatırım teşviki alanlar sınıflandırıldığında ilk sırada 5, ikinci sırada 4 yıldızlı oteller geliyor. Onları sırasıyla 3, 2 ve 1 yıldızlı tesisler takip ediyor. Butik oteller ve tatil köyleri de son sıralarda bulunuyor.


AA