25 / 06 / 2022

Türk gayrimenkul sektörü yurtdışı turuna çıkacak!

Türk gayrimenkul sektörü yurtdışı turuna çıkacak!

Gayrimenkul sektörü temsilcileri yurtdışı turuna çıkacak ve “Türkiye yatırım için doğru adres” mesajı verecek. Şirketler, 3 ay içinde yurt dışında 3 ayrı fuara katılacak. Eylül ayında Dubai, ekim ayında Kuveyt ve kasım ayında da Cidde Cityscape fuarlarına gidilecek.BAŞARISIZ darbe girişimi sonrası gayrimenkul sektörü güç birliği kararı almıştı. Emlak Konut GYO ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) 60 bin konut ve ofis için bir kampanya düzenledi. 1 ay süre ile peşinat yüzde 20’ye, faiz 0.7’ye çekildi, vade 120 aya uzadı. Ağustos sonuna kadar sürecek kampanya sayesinde satış ofisleri doldu. Şimdi de güç birliği kararının ikinci adımı olarak yurtdışı turuna çıkılacak. Şirketler yurtdışı gayrimenkul fuarlarına birlikte katılacak ve yabancı yatırımcıya Türkiye’ye yatırımın avantajlarını anlatacak. 


3 FUARA HAZIRLIK

Gayrimenkul sektörünün üreten, vergi veren, 2 milyon kişiye istihdam sağlayan ve 200 alt sektörü besleyen ve dolayısı ile milyonlarca kişiye dokunan bir sektör olduğunu söyleyen GYODER Başkanı Aziz Torun, büyüyen ve gelişen, 2023 hedefleri olan Türkiye için gayrimenkul sektörünün stratejik öneme sahip olduğunu ifade etti. Yurtiçinde yapılan kampanyaya ek olarak Türkiye’nin yurtdışında tanıtımı için de projeler geliştirdiklerini belirten Torun, “Ekonomi Bakanlığı’nın önderliğinde oluşturulan TİM, DEİK, TÜSİAD, MÜSİAD, gibi STK’larla birlikte GYODER olarak yurt dışında Türkiye algısını güçlendirmek üzere çalışmalara katılacağız. Bunun yanı sıra sadece gayrimenkul özelinde bir çalışmamız daha olacak. GYODER olarak 3 ay içinde yurtdışında 3 ayrı fuara katılıyoruz. Eylül ayında Dubai, ekim ayında Kuveyt ve kasım ayında da Cidde Cityscape fuarlarında olacağız” dedi.


 AVRUPA’YA DA GİDECEK

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum Fransa’da gerçekleşen uluslararası gayrimenkul fuarı Mipim ile Dubai’de gerçekleşen Cityscape’e her yıl katıldıklarını ancak bu yıl daha da güçlü bir katılım yapacaklarını dile getirdi. Emlak Konut GYO tarafından yapılacak yurtdışı turlarının Körfez ülkeleri ile sınırlı kalmayacağını dile getiren Kurum, “Eylül ayında Londra, Amerika, Frankfurt ve Paris’e ‘roadshow’a gideceğiz. Hem şirketlerimizin hem de ülkemizin yarınları bugünden daha iyi olacak ve bunu yabancı yatırımcılara anlatacağız. Sırtımızdaki yükten kurtulduk ve artık daha hızlı koşacağız” dedi. 


PANELLER YAPILACAK

AZİZ Torun, yurtdışındaki negatif algıyı kırmak için etkin lobi yapacaklarını söyledi. İnşaat şirketlerinin Dubai, Kuveyt ve Cidde’de gerçekleşecek fuarlarda 400-500 metrekarelik stantlar kiralayacağını dile getiren Aziz Torun, “Fuarlara hazırlıklı gideceğiz. Arapça tercümanlar, hukukçular olacak. Paneller ve bire bir görüşmelerde Türkiye’ye nasıl yatırım yapılacağının yabancılara anlatılacağız” diye konuştu.


VATANDAŞLIK BEKLENİYOR

GEÇEN yıl ülke genelinde yabancıya yaklaşık 23 bin konut satıldığını ve 4.5-5 milyar dolar gelir edildiğini belirten sektör temsilcileri artık 10 milyar dolar üzerine çıkmanın mümkün olduğunu ifade ediyor. Sektörde yeni bir finansman modeli olan gayrimenkul fonlarının yabancı yatırımcı çekmek için önemli bir adım olduğunu belirten sektör temsilcileri, “Yabancının talep ve beklentisine göre de konut üretilmeli. Bunun yanında kamudan da destek gelirse yabancıya mülk satışı artar. Bürokrasi yüzünden ev alan yabancı aylarca oturma iznini alamıyor. Sistemin daha kolay ve hızlı çalışması gerekiyor. Ayrıca uzun süreli oturma izni ve belli bedel üzerinde ev alana vatandaşlık verilmesi büyük önem taşıyor” dedi.


Hürriyet 
Haber Posta Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...
15 Temmuz'daki başarısız darbe girişiminin etkilerini silmeye çalışan inşaat sektörü, yurtdışı tanıtımlarına ağırlık vermeye başladı. İlk olarak Dubai Cityscape Fuarı'nı seçen firmalar, yatırımcıları Türkiye'ye çekmeye çalışacak.


Türkiye 15 Temmuz darbe girişimini bertaraf etti. Gayrimenkul sektörü temsilcileri darbe girişimi sonrası ekonominin çarklarının dönmesi için büyük bir seferberlik başlattı. Yapılan güç birliğiyle 60 bin ev ve ofis uygun ödeme planıyla tüketiciye sunuldu. Emlak Konut GYO ve GYODER bünyesindeki şirketler 120 ay vade ve 0.70 faiz oranıyla konut pazarını hareketlendirdi. Sonraki adım ise yurtdışı. Türkiye'nin yatırım için doğru ve güvenli adres olduğunu anlatmak için yurtdışı tanıtım turlarına çıkılmasına karar verildi. İlk adres ise Dubai'deki dünyanın en büyük fuarı Cityspace. 


Yabancılar hedefte


6-8 Eylül'de Dubai'de yapüacak Cityscape Global 2016 Fuarı'nda gayrimenkul geliştiren şirketler, yatırımcüar, finans kuruluşları, mimarlar, tasarımcılar ve şehir plancüarı bir araya gelecek. Başta Arap Yarımadası olmak üzere tüm uluslararası yatırımcıları buluşturan fuarda Türk firmalar da yerini aldı. Şirketler bu fuarda hem sıcak satış yapmayı hem yeni işbirlikleri yaratmayı hem de Türkiye'yi anlatmayı planlıyor. Sektör temsilcileri Dubai'den sonra Ekim'de Kuveyt, Kasım'da da Cidde Cityscape fuarlarına katılacak. 
Posta