Türk mimar Ahmet Yılmaz'ın büyük başarısı!

Türk mimar Ahmet Yılmaz'ın büyük başarısı!

ATÇILIK konusunda dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Hollanda’da Milli Binici Efe Siyahi’nin çiftliği Carpe Diem, Türk mimar Ahmet Yılmaz tarafından dizayn edildi. Mimar Yılmaz, Binicilik Hollanda Milli Takımı antrenörünün kendi çiftliğini de çizeceklerini söyledi.Hollanda hükümeti tarafından da destek alan proje, yine hükümet tarafından çiftlik yapmak isteyenlere örnek olarak gösterildi. Microsoft’un kurucusu Bill Gates tarafından da satın alınmak istendiği iddia edilen çiftlikten sonra yeni bir sipariş daha aldıklarını söyleyen Aşure şiketinin kurucusu Mimar Ahmet Yılmaz,  Binicilik Hollanda Milli Takımı antrenörünün kendi çiftliğinin de çizim işini aldıklarını söyledi. 


UÇAKLA DENETİM

20-30 at bağlama kapasitesi olan bir çiftliğin maliyetinin 2 milyon Euro civarında olduğunu söyleyen Yılmaz, “Hollanda’da bu tarz çiftlikleri inşa etmek çok zor. Hollanda hükümetinin müthiş bir denetim mekanizması var. 2 yılda bir uçakla gezilerek yapılar inceleniyor. Uygun olmayan yapılar için ciddi yaptırım uygulanıyor. Biz de Carpe Diem Binicilik Takımı’nın kurum kimliğinden dış peyzajına, iç mimarisinden mobilya tasarımına kadar tüm projelendirmeyi yaptık. Farklı ancak sisteme bağlı bir yapı oldu. Biz de buna uygun bir çiftlik tasarladık. Çok fazla sosyal alan var. Atçılık, otel servisi, binicilerin konaklayacağı alanlar var çiftlikte. Hollanda hükümeti yaptığımız çiftliği emsal olarak gösteriyor. Doğaya uygun olması dış mekanlarda kullanılan malzemelerin kalitesi, atların rahatının ön planda tutulması tesisi öne çıkardı” dedi.


Mimar Sinan Üniversite’sine birinci sırada girdiğini ancak hala mezun olamadığını belirten Ahmet Yılmaz, resmi olarak mimar olmadığını ancak bu zamana kadar birçok projede yer aldığını söyledi.Hollanda’daki atçılık konusunda da bilgi veren Yılmaz, “Hollanda’da 6 bin 500’den fazla at çiftliği var. 430 bin atın olduğu Hollanda’da yıllık 1.5 milyar Euro’ya yakın ekonomi yaratılıyor. Türkiye ise bu konuda çok geride. Türkiye’de 150’ye yakın at çiftliği var. Aktif binici sayısı ise 250-300’ü geçmiyor” dedi.


Hürriyet