Türk mobilya sektörü Afrika'ya açılıyor!

Türk mobilya sektörü Afrika'ya açılıyor!

Türkiye'nin ev, mutfak, ofis mobilyası ve mobilya yan sanayi üreticileri, Güney Afrikalı satın almacılarla bir araya
geldiTürk mobilya sektörü ihraç ürünlerinin tanıtımı, ihracatçı firmaların yurt dışı pazar paylarında artış sağlanması ve iki ülke iş çevreleri arasında işbirliği imkanlarının artırılması amacıyla İstanbul İhracatçı Birlikleri organizasyonunda ve Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) öncülüğünde, Güney Afrika Cumhuriyetine yönelik ev, ofis, mutfak mobilyaları ve mobilya yan sanayini kapsayan "Sektörel Nitelikli Ticaret Heyeti Programı" düzenlendi.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği'nden (MOSDER) yapılan yazılı açıklamaya göre, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde düzenlenen etkinlikte aralarında İstikbal, Bellona, Mondi, Yataş, Kilim Mobilya, Alfemo ve Doğtaş'ın da bulunduğu ev, ofis ve mutfak mobilyası üreticisi 21 firma, 100'ün üzerinde Güney Afrikalı yatırımcı ve satın almacı ile temaslarda bulundu.

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever, küresel ekonomik krizle birlikte ihracatçının Avrupa gibi geleneksel pazarlarda ciddi kayıplar yaşadığını belirterek, "Türk mobilya sektörü dünyada mal satmadığı ülke neredeyse kalmadı fakat krizle birlikte ciddi gerilemeler yaşadık. Hindistan, Güney Afrika ve Kuzey Afrika gibi bölgelere yönelerek yeni pazarlar bulmaya çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Tever, Türk mobilyalarının, Güney Afrika'da büyük ilgi gördüğünü ve ülkenin en büyük 3 ithalatçısı ile anlaşmalar  imzalandığını kaydetti.
AA

Konuyla ilgili basında yer alan haberler

Türk mobilyası Güney Afrika'da 
 
Türkiye'nin lider ev, mutfak, ofis mobilyası ve mobilya yan sanayi üreticileri Güney Afrikalı satın almacılarla bir araya geldi. 100'den fazla firmayla görüşmeler yapan Türk ihracatçılar, çok sayıda iş bağlantısına imza attı. 
 
Mobilya Sanayicileri Derneği'nin (MOSDER) öncülüğündeki temaslara İstikbal, Bellona, Mondi, Gala, Kilim, Alfemo, Yataş, İpek, Yağmur ve Aldora Mobilya da katıldı.
Zaman