Türk müteahhitler, Libya'dan ‘hakediş’lerini alacak!

Türk müteahhitler, Libya'dan ‘hakediş’lerini alacak! Türk müteahhitler, Libya'dan ‘hakediş’lerini alacak!

Kaddafi’nin devrilmesinden sonra Libya’daki paralarını alamayan Türk müteahhitlere “hak ediş müjdesi” geldi

Görüşmeler sonunda firmaların zararlarını belirlemek üzere bir komisyon kurulmasına ve belirlenecek takvimle hak edişlerin ödenmesine karar verildi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Türk firmalarının 1.5 yıldır bekleyen hak edişleri süratle ödenecek. Bu konuda hiçbir istismara göz yummayız” dedi. Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil ise “Libya, şirketlerin haklarını ödemeye hazır, bir an önce işinizin başına dönmenizi bekliyoruz” çağrısı yaptı. Kalabalık bir müteahhit grubuyla Trablus’a günübirlik ziyarette bulunan Çağlayan, “Türkiye özgür Libya’nın gelişmesi noktasında her zaman yanında olacak” dedi ve şöyle konuştu:


Hakedişler süratle ödenecek


“Libya’ya yaptığımız binalar demokrasi hediyesi gibi değerlendirilmeli. Libya bizim için önemli. Savaş sırasındaki kayıplar, hasarlar konusunda komisyon oluşturulacak. Firmalarımız hakkı neyse onu alacak. 1.5 yıldır bekleyen hak edişler süratle ödenecek. Bu konuda hiçbir istismara Türk devleti olarak gözyummayız. Libya’nın demokrasi şöleninde, yeniden büyümesinde hep yanında olduk. Firmalarımız işinin başına dönmek için sabırsızlanıyor.”


Zararlar için komisyon geliyor


UGK Başkanı Mustafa Abdülcelil ise Türk firmalarını yeniden yatırım yapmaya davet ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye bir söz vermişti yerine getirdi. Türkiye bu projeleri bedelsiz olarak yaptı. Bu eserler Türkiye’de Libya ilişkilerinin en güzel örneğini teşkil edecek. Daha önce Libya’da iş üstlenen Türk şirketlerine sesleniyorum. Libya Hükümeti bu şirketlerinin haklarını ödemeye hazır, bu şirketlerin işlerine bir an önce dönmeli. Hasar ve ziyanların tespiti için komisyon kurulacak. Önceki anlaşmalar neyse bakılacak. Projeler hangi safhada bakılacak.


Takvim belirlenecek


Libya halkı Türk firmalarını bekliyor. Bu ziyaretin Türkiye’nin iyi niyetinin göstergesi olduğunu biliyorum. Maliye Bakanı ile yapılacak görüşmede bir takvim belirlenecek. Bütçemiz var ama geçen ay netleşti. İskan Bakanlığı da plan yapıyor uygulamaya en kısa sürede konulacak. Çok hızlı şekilde konut yapacak şirketlerle temaslar sürüyor. Birçok vatandaşımızı evinin dışında kalmak durumunda. Allahın izniyle bunların da üstesinden geleceğiz.”


Sözleşmelere sadığız


Libya Ekonomi Bakanı Ahmet El Koshli, “Türk şirketlerine buradan mesaj gönderiyorum. Libya’nın kurtuluşundan sonra bu büyük projeler başladı. Ülkemiz artık güven ve istikrar içinde yatırım yapılabilir konuma geldi. Bu Türkiye’ye ve tüm dünyaya bir mesajdır. Gelin yarım kalan işlerinize başlayın, yatırım yapın” dedi. Libya Başbakan Yardımcısı Dr. Mustafa Başadur ise “Erdoğan başkanlığındaki hükümete şükran duyuyoruz. Devrimde yanımızda oldunuz, cesurca desteklediniz. İlişkilerimiz daha da güçlenecek. Libya’da Türk şirketlerinin daha fazla rol almasını temenni ediyorum” diye konuştu.


Türk müteahhitler sözünü tuttu


Summa İnşaat’ın yaptığı Tajura Okul’un açılışını yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Rönesans, Mesa, Nurol ve Yüksel gibi inşaat şirketlerine teşekkür ederek, “Bingazi ve Trablus’ta atan yürek neyse İstanbul ve Ankara’da atan yürek aynıdır” dedi. “Kendi evim Libya’da kardeşlerimizle kucaklaşmaya geldik” diyen Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Libya’da başarılı çalışmalar yapan müteahhitlik firmalarıyla geldik. Demokrasi bayramını, yapılacak seçim şölenini kendi bayramımız kabul ediyoruz. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimat verdiği okul, hastane, karakol ve cami gibi 23 yapıyı ücret almadan yapanlara teşekkür ediyorum. Libya’da Arsel, Cengiz, Rönesans, TMR karakol, Summa okul, Nurol Muratağa Camii, Kolin sağlık ocağı, Mesa havaalanı terminal binası, Yüksel yeni okul binası yaptı.”


Erdinç Çelikkan / HÜRRİYET