Türk müteahhitlere Kazakistan dopingi!

Türk müteahhitlere Kazakistan dopingi! Türk müteahhitlere Kazakistan dopingi!

Türkiye’nin Nursultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık, 'Kazakistan’ın altyapısı yenilenirken, Türk girişimciler işçilik, mühendislik ve mimarlık alanlarında etkin çalışmalar yürütüyor.' açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin Nursultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık, 'Yatırımlarda ilk 10 ülke arasındayız. Orta Asya Bölgesi’nde Kazakistan bizim müteahhitlik sektöründe en güçlü olduğumuz ikinci ülke. Projelerin toplamı 24 milyar doları geçmiş durumda' diye konuştu.

Milliyet'ten Ecem Toplar Nursultan'a konuşan Nevzat Uyanık şu açıklamaları yaptı:

Ülkenin altyapısı yenilenirken, Türk girişimciler işçilik, mühendislik ve mimarlık alanlarında etkin çalışmalar yürütüyor.

Kazakistan’ın ekonomik ilişkilerinde önde gelen ülkelerden biriyiz. Kazakistan, hidrokarbon zengini ve son 20 yıl içerisinde 300 milyar dolara yakın yabancı sermaye çekmiş bir ülke. Kümülatif olarak Türkiye’nin doğrudan buraya yatırımları 3.2 milyar dolar civarında. Yatırımlarda ilk 10 ülke arasındayız.

Türk mütehatlik sektörü, dünyada ikinci sırada. Orta Asya Bölgesi’nde Kazakistan bizim müteahhatlik sektöründe en güçlü olduğumuz ikinci ülke. 487 büyük çaplı projeye imza attık. Projelerin toplamı 24 milyar doları geçmiş durumda.

İpek Yolu canlanacak

Kazakistan maden yönünden zegin bir ülke. Ülke ekonomisi 2014 - 2015’te petrol fiyatlarının aniden azalmasıyla düşüşe geçti. Bu nedenle sanayisini geliştirmeye ve KOBİ’leri teşvik etmeye, tarımda, imalat sanayinde ve turizmde başta olmak üzere hizmet sektörlerinde ekonomisini geliştirmeye çalışıyor.

Son dönemde krom, altın, bakır, çinko, soda külü gibi madeni kaynakları çıkarıp işletme konusunda da firmalar çalışıma sağlıyor. Aynı zamanda seracılık, özel ekonomik bölgelerde imalat gibi alanlarda Türk yatırımcılar çalışmalar yürütüyor.

Türkiye, doğu batı ticaretinde daha çok Kuşak Yol Projesi’nde ve tarihi İpek Yolu’nu canlandırılmasında yapıcı yaklaşımıyla bölge ülkeleri arasında kazan kazan ilkesine dayalı herkesin menfaatine bir politika izliyor. Orta Kuşak girişimimizle, Doğu Batı arasında Orta Asya’dan Hazar geçişiyle Kafkasya üzerinden Türkiye’ye demiryolunun ve karayolu ulaştırmacılığının çok katmanlı ulaştırma ağıyla bağlanmasıyla ticaret yükselişe geçecek.

Büyük fırsatlar sağlayacak

Uyanık, 'Yakın dönemde, bu güzergah üzerindeki ülkelerle ulaştırma, lojistik, ticaret, gümrük alanlarında geliştirilecek ortak projelerle hayata geçirilmesi amaçlanıyor. Bakü - Tiflis - Kars demiryolu hattımızın açılmış olması da büyük fırsatlar yaratıyor.' dedi.