Türkiye gayrimenkul yatırımı için doğru adres!

Türkiye gayrimenkul yatırımı için doğru adres! Türkiye gayrimenkul yatırımı için doğru adres!

Dubai’de Türk inşaat şirketleri ile Körfez yatırımcısı bir araya geldi. Hürriyet ve GYODER işbirliği ile gerçekleşen panelde Türkiye’nin gayrimenkul yatırımı için doğru adres olduğu belirtildi.DUBAI’de gerçekleşen Cityscape Emlak Fuarı’nın ikinci gününde Hürriyet ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) işbirliği ile bir panel gerçekleşti. 9 Eylül’de Dubai Conrad Otel’de gerçekleşen panele 170 kişi katıldı. Türkiye’de markalı konut üreten inşaat şirketleri, Körfez yatırımcısı ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu. “Why invest in Turkey” (Neden Türkiye’ye yatırım yapılmalı) başlıklı panelde, Türkiye’de son aylarda süren siyasi belirsizlik ve terör olaylarının geçici bir süreç olduğuna vurgu yapıldı. Gayrimenkul sektörünün son 10 yılda hızlı bir gelişim gösterdiği belirtilirken, Türkiye’de gayrimenkule yatırım yapanların uzun vadede kazançlı çıkacağı görüşleri açıklandı.


TOPLANTILAR SÜRECEK

Hürriyet’in son aylarda gayrimenkul sektörünü destekleyecek toplantılar ve organizasyonlar gerçekleştirdiğini belirten Hürriyet Reklam Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan, “Uluslararası alanda ilk toplantımızı Dubai’de yapıyoruz ve bunlara devam edeceğiz. 67’inci yılını kutlayan Hürriyet büyük bir medya dünyası. Okuyucusu ile kuvvetli bağı olan Hürriyet, etkin ve etkili bir mecra” dedi.


2 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ4 yıldır Körfezli yatırımcılarla temas halinde olduklarını söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Bugün kendini kanıtlamış ülkeler kaynağını yabancıya mülk satışından sağlıyor. Kaynak sağlamanın en iyi yolu bu. Biz yurtdışında kendimizi değil ülkemizi temsil ediyoruz” dedi. Bugüne kadar yabancı yatırımcıya 2 milyar dolar üzerinde satış yaptıklarını belirten Ağaoğlu, şöyle devam etti: “Son 2 günde Dubai’de şeyh, kral ve sultanlarla yemek yedik, görüşmeler yaptık. Net olarak söylemeseler de endişeli oldukları belli. Şu an üzücü bir dönem yaşıyoruz ama Türkiye bu sorunu çözecek güçte.”


GAYRİMENKULE DAVET
Körfez yatırımcısını Türkiye’ye davet eden GYODER Başkanı Aziz Torun, “Gerek gelişmiş, gerekse gelişen ülkelere bakınca ekonomik çalkantıların, krizlerin sürdüğünü görüyoruz. Bundan büyük zarar gören yatırımcı olduğu gerçek. Menkul değerler yerine, kurtları çakalların yönlendirdiği bu pazar yerine daha real daha gerçekçi alana yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bu da gayrimenkul sektörü” dedi. GYODER Başkan Yardımcısı Ersun Bayraktaroğlu ise,  yabancıların Türkiye’den mülk edinmesinin hukuki alt yapısının oluşturulduğunu belirtti.Hürriyet ve GYODER Türk inşaat şirketleri ile Körfezli yatırımcıları buluşturdu

Zeynep Tandoğan, “Bu toplantıda işbirliği içinde olduğumuz GYODER, partnerimiz Ağaoğlu Şirketler Grubu, Körfezli yatırımcıları ağırlamamıza destek olan Hashim Properties ile ISTexpo Genel Müdürü İsmail Sezen’e, sponsorlarımız DKY İnşaat, Emlak Konut, Garanti Koza, İş GYO, Nef, Piyalepaşa ve Vadistanbul’a teşekkür ederiz” dedi.


Mega projeler yapılıyor
JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, 3. Köprü, 3. Havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi büyük alt yapı projeleri yapıldığını belirtti. Dünyanın en iyi şehirlerinden birinin İstanbul olduğunu söyleyen Emaar Türkiye CEO’su Ozan Balaban ise konut talebinin canlı olduğunu kaydetti.


Metro yatırımları artacak

Hürriyet Ekonomi Müdür Yardımcısı Sadi Özdemir’in moderatör olduğu panelde konuşan Ekonomist Kerem Alkin, “Dünyanın her yerinde terör olayları var. Türkiye de bunları aşar” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren ise metro yatırımlarının artacağını belirtti.


Şirketlerin yanındayız


Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Organizasyona Beyoğlu’nda yatırım yapan iş adamları ile gelip yanlarında duruyoruz. Eğer bir tereddüt varsa, biz belediye olarak yanındayız diyoruz” şeklinde konuştu.


KATILIMCI GÖRÜŞÜ
Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdür Kaan Yücel: Dubai’de Beyoğlu Piyalepaşa’da yaptıkları kentsel dönüşüm projemizi tanıttık. Dönüşüm zor bir süreç. Hak sahipleri ile tek tek görüşerek sonuca ulaştık.Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya: Gayrimenkul sektörü son yıllarda önemli gelişim kaydetti. İstanbul’da konut fiyatları hâlâ cazip.
İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes: Yabancı yatırımcının Türk gayrimenkul pazarına ilgisi artıyor. Yabancılar İstanbul’dan sonra Bursa ve Yalova’yı tercih ediyor.
DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya: Türkiye’de yaşanan terör olayları kalıcı değil. Hep beraber inadına yatırım yapacağız.
Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur: Yabancıya satış konusunda hedefler konulurken bir yandan da iyi bir analize ihtiyaç duyuluyor. Rekabet ettiğimiz kentler nereler, İstanbul tek adres mi. Avantaj ve dezavantajları neler belirlemeliyiz.170 kişinin izlediği panelde 30 Yabancı yatırımcı ve 10 yabancı basın mensubu yer aldı. Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Soyak CEO’su Emre Çamlıbel, Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin, Kuzu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan gibi gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri de paneli takip etti. Hürriyet