Türkiye genelinde AVM sayısı 222'ye ulaştı

Türkiye genelinde AVM sayısı 222'ye ulaştı

"Perakende Piyasalarına Bakış Ağustos 2009" raporuna göre; 2009 yılının ilk 7 ayında 8 alışveriş merkezi açılmasına karşın, Ağustos ayında 4 yeni alışveriş merkezi daha hizmete girdi, böylece Türkiye genelindeki alışveriş merkezi sayısı 222'ye ulaştıAğustos ayında açılan 170 bin metrekarelik dört yeni alışveriş merkezinin, 2009 başından beri sektöre giren toplam kiralanabilir alanın  yaklaşık yüzde 50'sini temsil ettiğini ve bu yeni arzın 100 bin metrekarelik bölümünün İstanbul'da yer aldığını söyleyen Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş; "Mevcut ekonomik koşullarına rağmen, Ağustos ayında hizmete giren 212 İstanbul Power Outlet Center, Parksite Adese Alışveriş Merkezi, M1 Merter ve Jones Lang LaSelle'in katkılarıyla açılan Antalya ÖzdilekPark Alışveriş Merkezi perakende sektörünün canlanma emareleri vermeye başladığı bir döneme girdiğine ilişkin umutları arttırdı. Bunda yatırımcıların, Ramazan ayının ve Bayram döneminde artması beklenen tüketici talebini ve beklenen satışları yakalamak için projeleri hızlandırmaları etkili oldu. Özellikle yiyecek-içecek ana mağazalı alışveriş merkezlerinin bu dalgayı yakalamak adına hazırlıklarını tamamlamakta olduklarını görüyoruz. Ağustos ayında açılan alışverış merkezlerinin 100 bin metrekaresi  İstanbul'da ve 70 bin metrekare ise Konya ve Antalya'da hizmete girdi. Antalya Özdilek Park, Jones Lang LaSalle olarak bizim  danışmanlık ve kiralamasını yaptığımız, güçlü perakendeci ilgisini bizzat yaşadığımız bir proje oldu. Önümüzdeki dönemde de lokasyon ve konsept olarak güçlü projelere perakende ilgisinin devam edeceğine inanıyorum" dedi.  


 
Raporda; Türkiye alışveriş merkezi piyasasındaki mevcut toplam kiralanabilir alanın 2009 Ağustos ayı sonu itibariyle 5.21 milyon metrekareye ulaştığı, inşaat halindeki projelerin toplam kiralanabilir alanı ise 2.7 milyon metrekare olarak hesaplandığı belirtilirken, yatırımcı algısının pozitif yönde gelişmesinin bir sonucu olarak inşaat faaliyetlerinin yılın ikinci çeyreğinden itibaren canlanmaya başladığı kaydedildi. 


 
Jones Lang Laselle Perakende Piyasalarına Bakış Ağustos 2009 Raporuna Göre;
 
· Alışveriş Merkezlerinin Dağılımı:
İstanbul'da 33 adet inşaat halinde proje bulunurken, Anadolu'da bu sayının 41 olduğuna dikkat çeken raporda; 2011 yılı sonunda, toplam kiralanabilir alanın İstanbul'da 3.38 milyon metrekareye ve Anadolu'da ise 4.5 milyon m2'ye yükselmesinin beklendiği belirtiliyor.


· Toplam Kiralanabilir Alanda Yüzdesel Değişim...
Ekonomik krizin etkisiyle birlikte toplam kiralanabilir alandaki büyüme, 2008 yılının ikinci yarısından itibaren yavaşlama trendine girdi. Geçen yıl yüzde 16,2 olarak gerçekleşen toplam kiralanabilir alandaki büyüme, bu yıl yüzde 7,2 olarak gerçekleşti. Yavaşlama, yeni proje sayısına da yansıdı. 2008 yılında yılın ilk sekiz aylık döneminde Anadolu'da 18 AVM açılırken, bu  yıl aynı dönemde yedi açılış gerçekleşti.


 
· Perakende Yoğunluğu
Ankara, 1.000 kişi başına düşen 176 metrekarelik kiralanabilir alanıyla en yoğun perakende pazarı olarak yerini koruyor. Ankara'yı 151 metrekare ile İstanbul, 122 metrekare ile ise Denizli takip ediyor. Tamamlanacak projelerle birlikte İstanbul'un 2011 yılı sonunda kiralanabilir alan bazında 295 metrekareye ulaşması ve aynı dönemde 265 metrekare kiralanabilir alana sahip olacak Ankara'yı geçmesi öngörülüyor.


Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

AVM'ler kriz dinlemedi 74 tane daha yapılıyor
Türkiye AVM'leri sevdi, ekonomik krize rağmen AVM sayısı ülke çapında artış göstermeye devam etti. Ülkedeki toplam 222 adet AVM'ye İstanbul'da 33, Anadolu'da ise 41 tane daha eklenecek

Küresel krize rağmen sayıları gittikçe artan alışveriş merkezlerine İstanbul'da 33 adet, Anadolu'da ise 41 adet daha eklenecek. Jones Lang Laselle tarafından hazırlanan 'Perakende Piyasalarına Bakış Ağustos 2009' raporuna göre, 2009'un ilk 7 ayında sekiz AVM açılmasına karşın, ağustosta dört yeni alışveriş merkezi daha hizmete girdi ve Türkiye genelindeki alışveriş merkezi sayısı 222'ye ulaştı. Ağustosta açılan 170.000 m2'lik dört yeni alışveriş merkezinin, 2009 başından beri sektöre giren toplam kiralanabilir alanın yaklaşık yüzde 50'sini temsil ettiğini ve bu yeni arzın 100.000 m2'lik bölümünün İstanbul'da olduğunu söyleyen Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş; 'Önümüzdeki dönemde de lokasyon ve konsept olarak güçlü projelere perakende ilgisinin devam edeceğine inanıyorum' dedi.

KİRALANABİLİR ALAN 5.21 MİLYON M2 OLDU
Rapora göre Türkiye alışveriş merkezi piyasasındaki mevcut toplam kiralanabilir alanın 2009 Ağustos ayı sonu itibariyle 5.21 milyon m2'ye ulaştı. İnşaat halindeki projelerin toplam kiralanabilir alan ise 2.7 milyon m2 olarak hesaplandı. İstanbul'da 33 adet inşaat halinde proje bulunurken, Anadolu'da bu sayının 41 olduğuna dikkat çekildi.

BEREKETLİ AĞUSTOS
TÜRKİYE'DE bu yılın ilk 8 ayında açılan AVM'lerin üçte biri ağustosta hizmete girdi. Türkiye'deki AVM sayısı ağustos sonu itibarıyla 222'ye ulaştı ve yeni AVM inşaat faaliyetleri yılın 2. çeyreğinden itibaren  canlanmaya başladı. 'Perakende Piyasalarına Bakış Ağustos' raporunda yılın ilk yedi ayında sekiz AVM'nin açılmasına karşın, ağustos ayında dört alışveriş merkezinin daha hizmete girdiği kaydedildi. Buna göre, ağustos ayında açılan 170 bin metrekarelik dört AVM yılın başından beri hizmete  giren kiralanabilir alanın yüzde 50'sini oluşturdu.

EN YOĞUN PERAKENDE PAZARI ANKARA
Ankara bin kişi başına düşen 176 metrekarelik kiralanabilir alanıyla en yoğun perakende pazarı olarak yerini korudu. Ankara'yı 151 metrekare ile İstanbul, 122 metrekare ile Denizli izledi. Tamamlanacak projelerle birlikte İstanbul'un 2011 sonunda kiralanabilir alan bazında 295 m2 ulaşması ve aynı dönemde 265 metrekare kiralanabilir alana sahip olacak Ankara'yı geçmesi öngörülüyor.
Akşam

AVM sayısı 222'ye ulaştı 800 futbol sahasına yayıldı

Gayrimenkul danışmanlık şirketi Jones Lang Laselle tarafından hazırlanan "Perakende Piyasalarına Bakış Ağustos 2009" raporuna göre, Türkiye genelindeki alışveriş merkezi (AVM) sayısı 222 oldu. AVM'ler ulaştığı 5.21 milyon metrekare ile aynı zamanda yaklaşık 800 futbol sahası büyüklüğe ulaşmış oldu. İnşaat halindeki projelerin toplam kiralanabilir alanı 2.7 milyon metrekare olarak hesaplanırken,  Ankara  bin kişi başına düşen 176 metre karelik kiralanabilir alanıyla en yoğun perakende pazarı olarak yerini korudu. Ankara'yı 151 metre kare ile İstanbul, 122 metre kare ile Denizli izledi.
Sabah

AVM sayısı 222'ye ulaştı

Jones Lang Laselle tarafından hazırlanan "Perakende Piyasalarına Bakış Ağustos 2009" raporuna göre, Türkiye'deki alışveriş merkezi (AVM) sayısı 222'ye, toplam kiralanabilir alan ise ağustos ayı sonu itibariyle 5.21 milyon metrekareye ulaştı.
Açıklamaya göre, yılın ilk 7 ayında 8, ağustosta ise 4 yeni AVM hizmete girdi. İstanbul'da 33 tane inşaat halinde proje bulunurken, Anadolu'da bu sayının 41 olduğu belirtildi.
Rapora göre, Türkiye AVM piyasasındaki toplam kiralanabilir alan ağustos sonu itibariyle 5.21 milyon metrekareye ulaştı. İnşaat halindeki projelerin toplam kiralanabilir alanı ise 2.7 milyon metrekare oldu.
Milliyet

'Türkiye'deki AVM sayısı 222'ye ulaştı, sektörden canlanma işaretleri geliyor'

Ağustosta açılanlarla birlikte Türkiye genelindeki alışveriş merkezi sayısının 222'ye ulaştığını belirten Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, 'Perakende sektörü canlanma emareleri vermeye başladı' dedi

Jones Lang Laselle tarafından hazırlanan `Perakende Piyasalarına Bakış Ağustos 2009' raporuna göre, 2009 yılının ilk yedi ayında sekiz alışveriş merkezi (AVM) açılmasına karşın,  ağustos ayında dört yeni alışveriş merkezi daha hizmete girdi, böylece Türkiye genelindeki alışveriş merkezi sayısı 222'ye ulaştı.
Ağustos ayında açılan 170 bin metrekarelik dört yeni alışveriş merkezinin, 2009 başından beri sektöre giren toplam kiralanabilir alanın yaklaşık yüzde 50'sini temsil ettiğini ve bu yeni arzın 100 bin metrekarelik bölümünün İstanbul'da yer aldığını söyleyen Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, "Mevcut ekonomik koşullarına rağmen, ağustos ayında hizmete giren 212 İstanbul Power Outlet Center, Parksite Adese Alışveriş Merkezi, M1 Merter ve Jones Lang LaSelle'in katkılarıyla açılan Antalya ÖzdilekPark Alışveriş Merkezi perakende sektörünün canlanma emareleri vermeye başladığı bir döneme girdiğine ilişkin umutları artırdı" dedi. Alkaş sözlerine şöyle devam etti:
"Bunda yatırımcıların, ramazan ayının ve bayram döneminde artması beklenen tüketici talebini ve beklenen satışları yakalamak için projeleri hızlandırmaları etkili oldu. Özellikle yiyecek-içecek ana mağazalı alışveriş merkezlerinin bu dalgayı yakalamak adına hazırlıklarını tamamlamakta olduklarını görüyoruz. Ağustos ayında açılan alışverış merkezlerinin 100 bin metrekaresi  İstanbul'da ve 70 bin metrekaresiyse Konya ve Antalya'da hizmete girdi. Antalya Özdilek Park, Jones Lang LaSalle olarak bizim  danışmanlık ve kiralamasını yaptığımız, güçlü perakendeci ilgisini bizzat yaşadığımız bir proje oldu. Önümüzdeki dönemde de lokasyon ve konsept olarak güçlü projelere perakende ilgisi devam edecektir."   

Kiralanabilir alan arttı
Alkaş, Türkiye alışveriş merkezi piyasasındaki mevcut toplam kiralanabilir alanın 2009 Ağustos ayı sonu itibarıyla 5.21 milyon metrekareye ulaştığını, inşaat halindeki projelerin toplam kiralanabilir alanınsa 2.7 milyon metrekare olarak hesaplandığını söyledi. Yatırımcı algısının pozitif yönde gelişmesinin bir sonucu olarak inşaat faaliyetlerinin yılın ikinci çeyreğinden itibaren canlanmaya başladığını ifade eden Alkaş, İstanbul'da 33 adet inşaat halinde proje bulunurken, Anadolu'da bu sayının 41 olduğuna dikkat çekti.  Avi Alkaş, 2011 yılı sonunda, toplam kiralanabilir alanın İstanbul'da 3.38 milyon metrekareye ve Anadolu'daysa 4.5 milyon metrekareye yükseleceğini anlattı.

Ekonomik krizin etkisiyle birlikte toplam kiralanabilir alandaki büyümenin, 2008 yılının ikinci yarısından itibaren yavaşlama trendine girdiğini belirten Avi Alkaş, "Geçen yıl yüzde 16.2 olarak gerçekleşen toplam kiralanabilir alandaki büyüme, bu yıl yüzde 7.2 oldu. Yavaşlama, yeni proje sayısına da yansıdı. 2008 yılında yılın ilk sekiz aylık döneminde Anadolu'da 18 AVM açılırken, bu  yıl aynı dönemde yedi açılış gerçekleşti" diye konuştu.
Perakende yoğunluğunu da yorumlayan Avi Alkaş sözlerini şöyle tamamladı: "Ankara, 1000 kişi başına düşen 176 metrekarelik kiralanabilir alanıyla en yoğun perakende pazarı olarak yerini koruyor. Ankara'yı 151 metrekareyle İstanbul, 122 metrekareylese bir Anadolu şehri olan Denizli takip ediyor."
Radikal