Türkiye yabancıya konut satışında rekor kırıyor!

Türkiye yabancıya konut satışında rekor kırıyor!


Türkiye yabancılara konut satışında 2021 yılında 50 bin konutla rekor kırdı. DEİK Yurtdışı Yatırımlar Konseyi Üyesi Selman Özgün konut satışalara yönelik açıklama yaptı.


Türkiye 2021 yılında emlak sektöründe son zamanların en yüksek satışını gerçekleşti. Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yurtdışı Yatırımlar Konseyi Üyesi Selman Özgün yapılan emlak satışları ve 2022 yılını değerlenriren açıklamalar yaptı. Özgün, yabancıya ev satışında Türkiye'nin 2021 senesinde ilk defa 50 bin sayısına ulaşarak rekor kırdığını söyledi. 

DEİK Yurtdışı Yatırımlar Konseyi Üyesi Selman Özgün Antalya'nında 2021 yılında 10 bin konut satarak rekor kırdığını belirtti.

Türkiye yabancıya konut satışında rekor kırıyor!

Özgün, Türkiye'de 2021 senesinde 50 bin konut barajını aşarak rekor kırdığını belirtirken Antalya'nında ilk kez 10 bin sayısını aşarak rekor tazelediğini belirtti. 

2022 senesi için ön görüde bulunan Özgün, bu sene için yabancılara, Türkiye'de 70 bin, Antalya'da 15 bin konut satışı ğerçekleştirmek istediklerini belirtti. 

KONUTTA 1.4 MİLYONU AŞMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

TÜİK'ün henüz 2021 Aralık ayı verilerini açıklamadığını söyleyen Özgün, Ocak-Kasım ayları için 1 milyon 265 bin tane olan Türkiye'deki konut satışında 12 aylık beklentinin 1.4 milyonu aşabileceğini dile getirdi. Döviz kurundaki dalgalanmaların emlak sekrörünede yansıdığını dile getiren Özgün, vatandaşların konut ihtiyaçlarının devam ettiğini ve hayati önem taşıdığını belirterek döviz kurunun emlak söktöründe ki durumuna değindi.

ANTALYA KONUT SATIŞINDA 10 BİNİ GEÇTİ

Büyük artışa karşın arzın sürdürülmasi gerektiği ve konut alımı için başka finansman modellerine ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Özgün, vergilerde kolaylık sağlanmasının yatırımcıları rahatlatabileceğinin altını çizdi. Özgün, Aralık ayı verilerinde konut satışlarında rekor beklediklerini söyledi. Türkiye'de 11 ayda, geçen seneye göre yüzde 39.4 yükselişle 50 bin 735'e artan yabancıya konut satışında, Türkiye genelinde 2. sırada olan Antalya, 11 ayda 10 bin 557 satış yaparak ilk kez 10 bin konut satışını geçti.

 

2022 HEDEFİ 70 BİN KONUT

2022 yılı için emlak sektöründe ki öngörülerini dike getiren Özgün şunları kaydetti;

“Bu yıl, Türkiye için turizmde çok önemli bir sene olacak. Salgın öncesinde turizmde rekor yakaladığımız 2019'u bu yıl aşacağımız öngörülüyor. Turizmdeki hareketliliğin ve döviz kurundaki mevcut durumun devam etmesi, kaliteli ve Avrupa'ya göre uygun fiyatlı konut üreten Türkiye'nin bu cazibesini koruması, yabancıların gayrimenkul yatırımının devamını sağlayacaktır. Bu nedenlerle 2022'de yabancılara satılan konut adedinin 70 bini rahat aşacağı kanaatindeyim. Antalya, bu rakamdan en az 15 bin adet pay alacaktır. Öte yandan, yabancıya konut satışında 100 bin adet hedefine 2-3 yıl içerisinde ulaşacağımızı düşünüyoruz."

Konut sektörünü 2022 yılında neler bekliyor?

Yabancılar konutta neden Türkiye'yi tercih ediyor?