Türkiye'de 10 ayda 105 konut satıldı!

Türkiye'de 10 ayda 105 konut satıldı! Türkiye'de 10 ayda 105 konut satıldı!

Türkiye genelindeki konut satışları ocak-ekim döneminde 1 milyona yaklaştı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yılın 10 aylık dönemi konut satışları açısından verimli geçti.Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yılın 10 aylık dönemi konut satışları açısından verimli geçti. 


Konut satışlarında birinci sıraya oturan İstanbul'u 105 bin 336 ile  Ankara  izledi. Türkiye genelindeki konut satışlarının yüzde 37"si, Ankara, İstanbul ve İzmir'de gerçekleşti. Konut satışının en düşük olduğu diğer iller ve satış sayıları sırasıyla 169 konut ile Hakkari ve 278 konut ile Bayburt oldu. 


FİYAT ARTIŞI DURMALI

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Ali Taylan, gayrimenkul fiyatlarında yaklaşık yüzde 20 artışın söz konusu olduğunu söyledi. Fiyatlardaki yükselişin durması gerektiğini belirten Taylan, "Fiyatların geldiği nokta bugün için makul bir seviyede. Ancak maliyetlerde artış söz konusu oldu ve fiyat artışını etkiledi. Ancak her şeye rağmen talepte de bir aı tış söz konusu" değerlendirmesinde bulundu. Taylan, yıl sonu konut satışı rakamlarının geçen yılın biraz üzerine çıkacağını öngördüklerini ifade ederek, "Gayr imenkulden daha önemli bir yatırım aracı yok. Hem kira getüisi var, hem de yıllık bazda yüzde 20-25 gibi değer artışından dolayı kazanç sağlıyor" diye konuştu. 


Hürriyet Ankara