Türkiye`de konut fiyatlarında düzeltme olabilir!

Türkiye`de konut fiyatlarında düzeltme olabilir! Türkiye`de konut fiyatlarında düzeltme olabilir!

Morgan Stanley, "Orta vadede Türkiye`de konut fiyatlarında bir düzeltme olabilir" açıklamasını yaptı.Morgan Stanley, demografinin desteğini devam ettirmesine rağmen, satın alınabilirlikte son yıllarda iyileşme olmaması, geçmişle karşılaştırıldığında getirilerin düşmesi ve arz talep dengesizliklerine dair ilk sinyallerin gelmesinin orta vadede Türkiye'de konut fiyatlarında bir düzeltmeyi gerektirebileceğini bildirdi.


Türkiye'de konut fiyatlarını 2010 yılından bu yana reel olarak yüzde 36 arttığını ve bunun 2004 yılından bu yana konut kredilerinde kayda değer artışla bir araya gelmesinin bir düzeltmeye ilişkin endişeleri artırdığını vurguladı.


Morgan Stanley, bir düzeltme yaşanması halinde, bunun esas olarak makro etkilerini GSYH ve bankacılık sektörü üzerinde görmeyi beklediklerini de vurguladı. Mortgage kredilerinin bankacılık sektörü için sistemsel problem üretmesini beklemeyen Morgan Stanley, ancak fonlama yapılarında uyuşmazlıklar olan ve çalışma sermayeleri sınırlı bazı mütahitlerin sorunlar yaşayabileceklerini belirtti. 


Milliyet/Uzmanpara