Türkiye’deki inşaat iştah kabartıyor!

Türkiye’deki inşaat iştah kabartıyor! Türkiye’deki inşaat iştah kabartıyor!

VHV Insurance Türkiye İrtibat Bürosu Genel Müdürü Maximilian Stahl, “Türkiye’nin iki lokomotif sektörü olan inşaat ve enerjideki hacim ve büyüme oranı her yatırımcının iştahını kabartıyor” dedi.Türk pazarına 2 yıl önce giren Almanya menşeli sigorta şirketi VHV Insurance Türkiye İrtibat Bürosu Genel Müdürü Maximilian Stahl, “Türkiye’nin iki lokomotif sektörü olan inşaat ve enerjideki hacim ve büyüme oranı her yatırımcının iştahını kabartıyor” dedi.


1919 yılında Almanya’da kurulan ve 2 yıl önce Türkiye pazarına giren sigorta şirketi VHV’nin Türkiye İrtibat Bürosu Genel Müdürü Maximilian Stahl, inşaat ve enerji üretim tesislerinin sigortalanması konusundaki tecrübelerini Türk pazarı ile paylaşmak istediklerini söyledi. Türkiye’deki inşaat ve enerji sektörünün yabancı yatırımcıların iştahını kabarttığını belirten Stahl, “İnşaat sektöründeki oyuncular, uluslararası pazarda da haklı bir üne sahipler. Enerji sektöründeki dışa bağımlılık ise, yatırımcıları daha verimli ve uzun ömürlü yatırımlar yapmaya yöneltiyor. Önümüzdeki yıllara yönelik yapmış olduğumuz piyasa ve büyüme potansiyeli araştırması sonucunda, inşaat ve enerji yatırımlarının GSYİH’nın üzerinde olacağını ortaya koydu. İnşaat sektörünün gelecek yıllarda lokomotif rolünü üstleneceğini öngörüyoruz. Bu durum, Türkiye’ye olan ilginin artmasına, ihracatın güçlenmesine ve ithalata olan bağımsızlığın azalmasına katkıda bulunacak” dedi.  


TÜRKİYE’DE BÜYÜYECEK


Türk sigorta piyasası ile güçlü bir bağları olduğunu ve gelecekte daha çok yatırım yapmayı hedeflediklerini söyleyen Stahl, mevcut durumda piyasada reasürör olarak yer almayı daha doğru bulduklarını belirtti. Reasürans tekniğinde sigorta edilmiş riskin, belli bir kısmı veya tamamı yeniden sigorta ediliyor. Böylece, büyük risklerin etkileri bölünüyor ve uluslararası mali piyasalara dağılarak karşılanabilir hale geliyor. Öte yandan Stahl, yakın gelecekte  portföylerine sorumluluk sigortalarını ve kefalet sigortalarını da katmayı planlıklarını kaydetti.


Yıllık prim hacmi 3.5 milyar euro


VHV, yaklaşık 2 bin 700 çalışanı ve 15 bin acente ve broker ağıyla Almanya’nın önde gelen sigorta şirketlerinden bir tanesi. Özellikle inşaat ve proje sigortalarında uzmanlaşmış VHV, 3.5 milyar euroluk yıllık prim hacmine sahip olup, yüzde 20 pazar payı ile öne çıkıyor. Avusturya, Fransa, İtalya ve Türkiye’de yatırımları bulunan VHV, S&P tarafından “A” notu ile derecelendirildi. VHV, inşaat sigortalarındaki uzmanlığının yanı sıra, mesleki sorumluluk, işveren mali mesuliyet, endüstriyel yangın sigortaları ve kefalet sigortalarında da faaliyet gösteriyor.Hürriyet