Türkiye'nin ilk uçak fabrikasının arazisi Central Park olacak!

Türkiye'nin ilk uçak fabrikasının arazisi Central Park olacak!

Kayseri’de, Türkiye’nin ilk uçak fabrikasının kurulduğu arazi, hava sporlarının yapıldığı Central Park olacak. 1926’da kurulan fabrika, üç ikmal merkezinden biri olarak faaliyet gösteriyor.


Atatürk’ün emriyle 1926 yılında Kayseri’de kurulan, Türkiye’nin ilk uçak fabrikası, Milli Savunma Bakanlığı onay verdiği takdirde 2 milyon metrekarelik yeni alana taşınacak. 2 milyon 700 bin metrekarelik alanda ise, Havacılık Müzesinin de bulunduğu hava sporlarının yapıldığı Central Park’a dönüşecek. Halen, merkez Melikgazi Esenyurt Mahellesi’nde bulunan 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi’nin Erkilet’deki Fasbat Tesisleri’nde NATO’nun belirlediği askeri standartlarda C-130, C-160 ve Casa türü askeri nakliye uçaklarının fabrika seviyesi bakımları yapılıyor. Yeni düzenleme ile Erkilet’te hem uçuşlar gerçekleştirilecek, hem de askeri uçaklar için yedek parça ve diğer donanımların imalatı yapılacak. Kentin iki ayrı yakasındaki iki askeri tesis, böylece bütünleşmiş olacak.

Gül’ün babası da çalıştı

Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan ve Türkiye’nin ilk milli uçaklarını imal eden Hava İkmal Bakım Merkezi, buradan emekli olan ve ayrılıp kendi işini kuranlar sayesinde Kayseri’nin Türkiye sınaisinde önemli bir yere sahip olması ve adeta bir okul görevi görmesiyle de biliniyor. Hava İkmal’de, yıllarca tornacı ustası olarak çalıştıktan sonra emekli olan 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün babası Ahmet Hamdi Gül de onlardan biri. Baba Gül, “1941 yılından bu yana orada çalıştım ve emekli oldumk. Hava İkmal Bakım’da bizim çalıştığımız dönemde torna makinaları manueldi. Yetenek, beceri ve dikkat isterdi” dedi.

Bu önemli projeyi planlayan ve son 4 yılda çizilen projenin hayata geçirilmesi için Milli Savunma Bakanlığı, TSK ve Hava Kuvvetleri arasında mekik dokuyan Kayseri Büyükşehir Belediye eski Başkanı ve Ak Parti milletvekili aday adayı Mehmet Özhaseki, projenin Türkiye için bir ilk olacağını söyledi.


Yeni çehre katacak


Mehmet Özhaseki, Hava İkmal Bakım merkezinin yerine Central park düzenlemesi yapılacağını anlatırken, parkta havacılık tarihine ilişkin bir müzenin de bulunduğunu söyledi. Özhaseki, “Bazı hangarlar, kullanılmayan makineler, eski uçak parçaları, üretime ilişkin fotoğraflar muhafaza edilecek. Ayrıca, parkta paraşüt atlama kuleleri,yamaç paraşütü, yelkenkanat, ultraligt gibi etkinlikler de yapılacak. 2 milyon metrekarelik park, Kayseri’ye yeni bir çehre katacak” dedi. Türkiye’deki üç ikmal merkezinden biri olan Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde, günümüzde yüksek teknolojik sistemlerle Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları yönünde üretim yapılıyor.


Milliyet