Türklere emekli kenti projesi

Türklere emekli kenti projesi

Emekli Bir-Sen, Türkiye'deki dar gelirli ihtiyaç sahibi emeklilerin yaşamlarını stresten uzak ve sağlıklı sürdürebilecekleri yaşam merkezleri oluşturmasını öngören bir proje hazırladı.
"Emeklilerin Yaşam Kenti" adlı proje hakkında bilgi veren Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş, Türkiye'de ve dünyada emeklilerin üretime katkıda bulunan ve bu sayede yaşam standardını yükselten kesim olması gerektiğini söyledi.


Türkiye'de emeklilerin hayatı bitmiş gibi algılandığını ifade eden Odabaş, emeklilerin yaşamları boyunca elde ettikleri bilgi, birikim ve tecrübeleri ile daha rahat ve verimli bir şekilde üretime katkı sağlayabileceklerini ve ülkeye faydalı olabileceklerini kaydetti.


Odabaş, bu nedenle, emeklilerin üretime katılabilecekleri ve buna bağlı olarak kazanç elde ederek yaşamlarını daha rahat sürdürebilecekleri projeler üzerinde araştırma yaptıklarını anlattı.


Öncelikle gelir getiren, verimli, ekonomik, herkesin yararına ve uğraşın neticesinde getirisi ve katma değeri olan projeler geliştirmeye çalıştıklarını belirten Odabaş, ortaya "Emeklilerin Yaşam Kenti Projesi"nin çıktığını söyledi.


Projede, Türkiye'deki dar gelirli ihtiyaç sahibi emeklilerin yaşamlarını stresten uzak ve sağlıklı sürdürebilecekleri yaşam merkezleri oluşturulması amaçlandığını anlatan Odabaş, şunları kaydetti: "Ülkemizde yaklaşık 7 milyon 740 bin emekli bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya'da yaşamlarını sürdürmektedirler. Büyük şehirlerde yaşayan emeklilerimiz şehir yoğunluğu arasında sıkışıp kalmışlardır. Yaşam standartlarının yetersizliği, şehrin gürültüsü ve hareketli gündemi nedeniyle her geçen gün sağlıkları bozulmaktadır. Ayrıca gün boyu evde oturmak zorunda kalan emekliler psikolojik rahatsızlıklar yaşamakta ve aile düzenleri bozulmaktadır. Bizim projemiz, emeklilere, içinde hastane, parklar, lokaller, sosyal tesisler, çalışma atölyeleri, hobi bahçeleri bulunacak yaşam merkezleri ve emeklilere gelir getirici çalışma alanları oluşturulmasını amaçlanıyor."


-YAŞAM MERKEZLERİ-


Proje kapsamında A,B,C ve E tipi yaşam merkezleri oluşturulacağını anlatan Odabaş, sağlık merkezleri, ambulanslar ve fizik merkezlerinin yer alacağı A tipi yaşam merkezlerinde 50-70 metrekarelik konutlar yapılacağını ve bu konutların maliyet fiyatlarına emeklilere satılacağını belirtti. Yaklaşık 35 bin YTL civarında bir rakama satılmasını amaçladıkları bu konutların, emeklinin vefatının ardından yaşam merkezine kalacağını kaydeden Odabaş, daha sonra bu konutun bir başka emekliye makul bir fiyata satılacağını, böylece kendiliğinden bir sosyal dayanışma ortamı oluşturulacağını anlattı.


Odabaş, bu yaşam merkezlerinde hobi bahçeleri, iş atölyeleri bulunacağını belirterek, emeklilerin buralarda gelir getirici işler yapacaklarını anlattı. Bu üretimlerin satış garantileri olacağına işaret eden Odabaş, merkezlerdeki altyapı ve diğer hizmetlerin yerel yönetimler tarafından sağlanmasının amaçlandığını ifade etti.


Odabaş, B tipi yaşam merkezlerinde tek kalan erkekler ve tek kalan kadınlar pansiyonu ile yetim kalan çocuklar için çocuk yuvası bulunacağını belirtti.


C tipi yaşam merkezlerinde ise zengin ya da fakir olsun, tamamen bakıma muhtaç emeklilere hizmet verilmesinin planlandığını aktaran Odabaş, fakir olanların giderlerinin muhtelif fonlardan karşılanmasını hedeflediklerini anlattı.


Odabaş, E tipi yaşam merkezlerinde de emeklilere seracılık, besicilik, sütçülük ve etçilik konularında üretim yapabilmelerini ve gelir elde etmelerine imkan verecek tesislerin yer alacağını kaydetti.


-EĞİTİM ÇALIŞMALARI-


Odabaş, proje kapsamında geriatri meslek yüksek okulları açılmasının planlandığını ve Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına bağlı kalacak bu okullarda özel iş garantili sadece yaşlı bakım elemanlarının yetiştirileceğini söyledi.


-AĞAÇ, FİDAN, MEYVE VE SEBZE ÇALIŞMALARI-


Emeklilerin bir kambur olarak görülmelerini engellemeyi ve onların özgüvenlerini tekrar kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Odabaş, bu bağlamda öncelikle, ekonomik değeri olan ağaççılık yapmayı hedeflediklerini anlattı. Öncelikle 3 yılda meyve verecek cinsten olan 1 milyon ceviz fidanı dikilmesinin planlandığını ifade eden Odabaş, bu konuda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile işbirliği yapılmasını hedeflediklerini belirtti.


Odabaş, proje çerçevesinde Türkiye'nin her yerinde mini ormanların yetiştirileceğini ve emeklilerin zimmetinde olacağını anlattı.


Ekonomik değeri yüksek olan domates, biber, brokoli, Brüksel lahanası gibi sebzelerin fidelerinin yetiştirileceği seralar oluşturulacağını belirten Odabaş emeklilerin bu seralarda üretim yapacaklarını ve gelir elde edeceklerini ifade etti.


Odabaş, proje için Dünya Bankası ve AB fonları ile Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü kontrolündeki hazine arazilerinden faydalanmayı planladıklarını ifade etti. Konutların yapımı için TOKİ, diğer hizmetler içinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sosyal Hizmet Birimleri, belediyeler ve ilgili kurumlarla işbirliği yapılmasının hedeflendiği ifade etti.


Ankara'yı pilot il seçtiklerini bildiren Odabaş, Proje Termin Planına göre, 2008 yılında Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünden Ankara'da ilk etapta 10 bin konutluk, içerisinde hastane, sosyal tesisler, hobi bahçeleri, iş atölyeleri, park, konferans salonu, lokal ve ağaçlandırma yapılabilecek bir arazinin tahsisinin isteneceğini ifade etti.


Odabaş, emekli sendikası olarak henüz yasal statüleri bulunmadığına dikkati çekerek, bu kadar büyük bir projeyi gerçekleştirebilmek için emeklilerin örgütlenmesinin önünü açacak yasal düzenlemenin bir an önce yapılması gerektiğini dile getirdi.