Turkrating, YDA İnşaat'ın kredi notunu teyit etti!

Turkrating, YDA İnşaat'ın kredi notunu teyit etti!


İnşaat & taahhüt sektöründe ilk, reel sektörde ise en yüksek kredi derecelendirme (rating) notunu alan YDA İnşaat mevcut kredi notunu ve pozitif görünümünü korudu.


İnşaat-taahhüt, gayrimenkul geliştirme, havalimanı işletmeciliği, PPP, medikal-sağlık, enerji, tarım, açıkhava dijital reklamcılık ve güvenlik-catering gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen gruplarından YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, TURKrating tarafından teyit edilen kredi derecelendirme notu ve pozitif görünümün firmanın finansal gücünü, borç ödeme kabiliyetinin yüksekliğini, geleceğe emin adımlarla yürüdüğünü ortaya koyması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, inşaat sektöründe bu notu alabilen ilk firma olarak yüksek kredi notunun teyit edilmesinden mutluluk duyduklarını söyledi. Arslan yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “TURKRating’in derecelendirme notunu teyit etmesi şirketimizin performansına, güçlü finansal yapısına, stratejik sektörlerde konumlanmasına, sektör farklılaşmasıyla yarattığı sinerjiye, prestijli ve itibarlı marka değerine, güçlü büyümesine ve yatırım vizyonuna hem yatırımcılar, hem de uluslararası kuruluşlar tarafından duyulan güvenin güçlü bir göstergesidir. Ülke olarak hem bölgemizdeki sorunlar, hem de seçimlerle geçen zor bir yılı geride bıraktık. Tüm bu zorluklara rağmen grubumuz için 2015 yılı başarılarla dolu, ödüllerle onore olduğumuz bir yıl oldu. İnşaat sektörünün Oscarları olarak nitelenen “Sign of the City Awards 2015” yarışmasında HABOM projemizle “En İyi Endüstriyel/Lojistik Yapı” ve “En Yeşil Bina”  kategorilerinde birincilik ödülünü alırken, YDA Park Avenue gayrimenkul geliştirme projemiz de “En İyi Dönüşüm Projesi” kategorisinde “Premium Proje” seçildi.  Bunun yanı sıra, ilkleri barındıran projelerimizle finans dünyasının Oscarları olarak da adlandırılan “Bonds & Loans Türkiye Ödülleri”nde de bu yıl tam 6 ödül birden almaya hak kazandık. Sermaye piyasalarındaki 200 Milyonluk liralık başarılı tahvil ihracımızla EBRD’nin ilk kez Türk lirasına yatırım yapması, EBRD’nin Finanse Ettiği İlk Bölgesel Havalimanı olması yönüyle Dalaman Havalimanı proje finansmanı anlaşmamız ve Türkiye’nin ilk Şehir Hastanesi Projesi olan Kayseri Şehir Hastanesi; şehir hastaneleri arasında finansmanında anlaşma sağlanan ilk proje olmasıyla ödüle hak kazandı. Bu başarılarımızı TURKRating tarafından yapılan kredi derecelendirmesiyle birlikte bir kez daha taçlandırmış olduk. Yönetim stratejilerimiz, büyüme potansiyelimiz, devam eden yatırımlarımız, yeni faaliyet alanlarımız, temel projelerde başarılı şekilde finansal kapanış yapmamız, sermaye piyasaları dahil alternatif fonlama seçeneklerini etkin kullanmamız ve mevcut finansallarımız çerçevesinde değerlendirme yapılarak ulaşılan Şirket kredi derecelendirme notunun bu kapsamda Şirketimize duyulan güveni bir kez daha pekiştirdiğine inanıyorum. İlkleri başarmayı seven YDA Group olarak yakaladığımız başarılı büyüme çıtasını daha da yükseklere taşımayı amaçlıyoruz.”

 

GELECEK 4 YILDA 1.35 MİLYAR AVRO ÜZERİNDE YATIRIM

Yatırımlarının artarak devam edeceği mesajını veren Arslan; gelecek 4 yılda, Kayseri, Konya, Manisa, Şanlıurfa Şehir Hastaneleri İnşaatı ve Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali İnşaatı ile PPP modeliyle hayata geçirilecek altyapı projelerine 1,35 Milyar Avro’nun üzerinde yatırım yapacaklarını söyledi. Şirketin; 2017 yılında hayata geçirilmesi planlanan sağlık ve altyapı projelerinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında çeşitli gayrimenkul geliştirme ve inşaat-taahhüt projeleri de bulunuyor. Şirketin projeleri arasında İstanbul Ataşehir Finans Merkezi’ndeki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK)  Hizmet Binası, Ordu Çevre Yolu ile Tokat Niksar Yolu ve Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi Polatlı-Afyon Kesimi altyapı yapım işi gibi altyapı ve üstyapıya yönelik inşaat taahhüt projelerinin yanı sıra; özellikle Ankara’da konut sektöründe prestijli gayrimenkul projeleri yer alıyor.  1855 konutlu YDA Park Avenue, Söğütözü’nde 336 lüks konut ve ofisten oluşan karma kullanımlı gayrimenkul projesi ve yine Söğütözü’nde A Plus ofis ve cadde mağazalarından oluşan Tower projesi, Batıkent’te 4500 konut ve 40 Bin metrekare AVM’den oluşan proje, yine Ankara’nın en hızlı gelişen bölgelerinden olan Çayyolu Alacaatlı mevkiinde Park Caddesi eksenindeki 493 konut, sosyal tesisler ve ticari alanlardan oluşan gayrimenkul geliştirme projelerinin çalışmaları devam ediyor. 


Haber AA'da şu şekilde yer aldı;


İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri AŞ (TURKrating), YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin "güçlü kredi kalitesini" işaret eden uzun vadeli TR AA, "en güçlü borç ödeme kabiliyetini" ifade eden ve kısa vadelide en yüksek not olan TR A1 kredi notu ile pozitif görünümünü güncelledi.


YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, yaptığı açıklamada, TURKrating tarafından teyit edilen kredi notunun ve pozitif görünümün firmanın finansal gücünü ve borç ödeme kabiliyetinin yüksekliğini gösterdiğini belirterek inşaat sektöründe bu notu alabilen ilk firma olduklarını ifade etti.


YDA'nın inşaat-taahhüt, gayrimenkul geliştirme, havalimanı işletmeciliği, medikal-sağlık, enerji, tarım, açıkhava dijital reklamcılık ve güvenlik-catering gibi farklı sektörlerde faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Arslan, şunları kaydetti:


"Ülke olarak hem bölgemizdeki sorunlar, hem de seçimlerle geçen zor bir yılı geride bıraktık. Tüm bu zorluklara rağmen grubumuz için 2015 yılı başarılarla dolu, ödüllerle onore olduğumuz bir yıl oldu. İnşaat sektörünün Oscarları olarak nitelenen 'Sign of the City Awards 2015' yarışmasında HABOM projemizle 'En İyi Endüstriyel ve Lojistik Yapı' ve 'En Yeşil Bina' kategorilerinde birincilik ödülünü alırken, 'YDA Park Avenue' gayrimenkul geliştirme projemiz de 'En İyi Dönüşüm Projesi' kategorisinde 'Premium Proje' seçildi. 'Bonds & Loans Türkiye Ödülleri'nde de bu yıl 6 ödül almaya hak kazandık. Sermaye piyasalarındaki 200 milyon liralık tahvil ihracımızla EBRD'nin ilk kez Türk Lirası'na yatırım yapması, EBRD'nin finanse ettiği ilk bölgesel havalimanı olması yönüyle Dalaman Havalimanı proje finansmanı anlaşmamız ve Türkiye'nin ilk şehir hastanesi projesi Kayseri Şehir Hastanesi, şehir hastaneleri arasında finansmanında anlaşma sağlanan ilk proje olmasıyla ödüle hak kazandı. Bu başarılarımızı TURKRating tarafından yapılan kredi derecelendirmesiyle birlikte bir kez daha taçlandırmış olduk."


Arslan, TURKrating'in YDA'nın uzun vadeli TR AA (güçlü kredi kalitesi), kısa vadelide ise en yüksek not olan TR A1 (en güçlü borç ödeme kabiliyeti) kredi notunu ve pozitif görünümünü teyit etmesinin şirketin performansına, güçlü finansal yapısına, stratejik sektörlerde konumlanmasına, güçlü büyümesine ve yatırım vizyonuna duyulan güvenin göstergesi olduğu değerlendirmesinde bulundu.


Yatırımlarının artarak devam edeceğini ifade eden Arslan, gelecek 4 yılda Kayseri, Konya, Manisa, Şanlıurfa şehir hastaneleri inşaatı ve Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali inşaatı ile kamu özel ortaklığı modeliyle hayata geçirilecek altyapı projelerine 1,35 milyar avronun üzerinde yatırım yapacaklarını belirtti.


Şirketin 2017 sonunda hayata geçirilmesi planlanan sağlık ve altyapı projelerinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında çeşitli gayrimenkul geliştirme ve inşaat-taahhüt projeleri de bulunuyor. Şirketin projeleri arasında İstanbul Ataşehir Finans Merkezi'ndeki BDDK Hizmet Binası, Ordu Çevre Yolu ile Tokat Niksar Yolu, Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi Polatlı-Afyon kesimi altyapı yapım işi gibi altyapı ve üstyapıya yönelik inşaat taahhüt projelerinin yanı sıra özellikle Ankara'da konut sektöründe gayrimenkul projeleri yer alıyor. Şirket, bin 855 konutlu YDA Park Avenue, Söğütözü'nde 336 konut ve ofisten oluşan karma kullanımlı gayrimenkul projesi, Söğütözü'nde A Plus ofis ve cadde mağazalarından oluşan Tower projesi, Batıkent'te 4 bin 500 konut ve 40 bin metrekare AVM'den oluşan proje, Çayyolu Alacaatlı mevkisinde 493 konut, sosyal tesisler ve ticari alanlardan oluşan gayrimenkul geliştirme projeleriyle çalışmalarına devam ediyor.


AA


Haber Milliyet'te şöyle yer aldı;


Turkrating (İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.) YDA’nın uzun vadeli TR AA (güçlü kredi kalitesi), kısa vadelide ise en yüksek not olan TR A1 (en güçlü borç ödeme kabiliyeti) kredi derecelendirme notunu ve pozitif görünümünü güncelledi.


İnşaat-taahhüt, gayrimenkul geliştirme, havalimanı işletmeciliği, medikal-sağlık, enerji, tarım, açıkhava dijital reklamcılık ve güvenlik-catering gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen gruplarından YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, şunları söyledi:

 

“Turkrating’in derecelendirme notunu teyit etmesi şirketimizin performansına, güçlü finansal yapısına, stratejik sektörlerde konumlanmasına, sektör farklılaşmasıyla yarattığı sinerjiye, prestijli ve itibarlı marka değerine, güçlü büyümesine ve yatırım vizyonuna hem yatırımcılar, hem de uluslararası kuruluşlar tarafından duyulan güvenin güçlü bir göstergesidir. Ülke olarak hem bölgemizdeki sorunlar, hem de seçimlerle geçen zor bir yılı geride bıraktık. Tüm bu zorluklara rağmen grubumuz için 2015 yılı başarılarla dolu, ödüllerle onore olduğumuz bir yıl oldu. İnşaat sektörünün Oscarları olarak nitelenen Sign of the City Awards 2015 yarışmasında Habom projemizle ‘En İyi Endüstriyel/Lojistik Yapı’ ve ‘En Yeşil Bina’ kategorilerinde birincilik ödülünü alırken, ‘YDA Park Avenue’ gayrimenkul geliştirme projemiz de ‘En İyi Dönüşüm Projesi’ kategorisinde ‘Premium Proje’ seçildi.”


Milliyet


Haber Star  Ankara  Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


TURKrating, YDA İnşaat'ın ‘güçlü kredi kalitesini’ ve ‘en güçlü borç ödeme kabiliyetini’ ifade eden kredi notu ile pozitif görünümünü güncelledi.


YDA İnşaat’ın kredi notu yükseldi

İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri AŞ (TURKrating), YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin "güçlü kredi kalitesini" işaret eden uzun vadeli TR AA, "en güçlü borç ödeme kabiliyetini" ifade eden ve kısa vadelide en yüksek not olan TR A1 kredi notu ile pozitif görünümünü güncelledi.


YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, yaptığı açıklamada, TURKrating tarafından teyit edilen kredi notunun ve pozitif görünümün firmanın finansal gücünü ve borç ödeme kabiliyetinin yüksekliğini gösterdiğini belirterek inşaat sektöründe bu notu alabilen ilk firma olduklarını ifade etti.      YDA'nın inşaat-taahhüt, gayrimenkul geliştirme, havalimanı işletmeciliği, medikal-sağlık, enerji, tarım, açıkhava dijital reklamcılık ve güvenlik-catering gibi farklı sektörlerde faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Arslan, şunları kaydetti: “2015 yılı başarılarla dolu, ödüllerle onore olduğumuz bir yıl oldu. İnşaat sektörünün Oscarları olarak nitelenen 'Sign of the City Awards 2015' yarışmasında  'En İyi Endüstriyel ve Lojistik Yapı' ve 'En Yeşil Bina' kategorilerinde birincilik ödülünü alırken, 'YDA Park Avenue' gayrimenkul geliştirme projemiz de 'En İyi Dönüşüm Projesi' kategorisinde 'Premium Proje' seçildi.”


1.35 milyar Avro’luk yatırım


Turkrating'in YDA'nın kredi notunu ve pozitif görünümünü teyit etmesinin güven göstergesi olduğunu belirterek yatırımlarının artarak devam edeceğini söyledi. Arslan, gelecek 4 yılda Kayseri, Konya, Manisa, Şanlıurfa şehir hastaneleri inşaatı ve Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali inşaatı ile  hayata geçirilecek altyapı projelerine 1,35 milyar avronun üzerinde yatırım yapacaklarını belirtti.     


Star Ankara