`Tutsat` tutmadı yap-satçılar rölantide

`Tutsat` tutmadı yap-satçılar rölantide

Yap-sat yöntemiyle konut üreten müteahhitler, faizler yeterince inmediği için tutsattan umduğunu bulamayıp bekleme dönemine girerken, TOKİ'nin kendilerine rakip olmalarından yakınmaya başladı.
Tutsattan beklediğini bulamayan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), yap-sat yöntemiyle konut üretiminde durgunluk dönemine girilmesine karşın, TOKİ'nin bedelsiz kamu arsaları üzerinde hızla konut üretimine devam etmesinin yarattığı "haksız rekabet"ten yakındı. Konut sektörünü Yeni Şafak'a değerlendiren (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, biriken stoklar ve talep daralması nedeniyle konut üretiminin şu an 'rölantide' olduğunu söyledi. Koçoğlu, önceki yıl artan taleple çok sayıda konut üreten müteahhitlerin, talebin azalması nedeniyle bekleme sürecine girdiğini, ellerindeki stokları tüketmeye çalıştıklarını kaydetti.


Toplu Konut İdaresi'nin de (TOKİ) konut üretiminde frene basmamasının stokların artmasına yolaçtığını belirten Koçoğlu, gelinen noktada, tahmin ettikleri gibi lüks konutlar dışında fiyatlarının düştüğünü bildirdi. Koçoğlu, 'Bu durum, yatırım amaçlı konut almanın mantığının olmadığını ortaya koydu' dedi.


TUT-SAT TUTMADI


Faizlerin 1.30'lara kadar düşmesinin bile yeterli olmadığını anlatan Koçoğlu, 'Bu sistemden iki asgari ücrete sahip olanlar bile faydalanamaz. Hane geliri en az bin 500 ya da 2 bin YTL olanlar ancak 100 metrekarelik bir konut için bu sistemden faydalanabilir' diye konuştu.


ALİ BERAT MERİÇ