Şimdi konutta ‘nakit' kral

Şimdi konutta ‘nakit' kralUygun ödeme koşulları sunan inşaat şirketleri stokları eritmeye çalışıyor.


İnşaat şirketlerinden 30 aya kadar vadeyle ve sıfır faizle ev almak mümkün hale geldi. Sektörde arz fazlalığı hem fiyatları hem de fonlama maliyetlerini etkiliyor. Firmalar stoklarını eritmek için farklı finansman modellerine başvuruyorlar.

Geçen yılı 31 milyar YTL ile kapatan konut kredileri bu yılın ilk 6 ayında 36 milyar YTL'nin üstüne çıktı. Faizler yüzde 1.30 civarında iken aylık 1 milyar YTL büyüyen konut kredileri, faizler 1.70'leri de aşarak 1.80'e dayandığında daralmaya başladı. Piyasayı hareketlendirmek isteyen şirketler, bu gelişme üzerine, yeni projelerde cazip ödeme koşulları sunarken stokları eritebilmek için de bankalardan çok daha uygun koşullarda taksit olanağı sunmaya başladı.

KC'nin 2 bin konutluk Binbir Evler projesinde 22 Haziran'da başlayan kampanya sürüyor. Projede, yüzde 30 peşinat verilebilmesi durumunda 645 YTL taksitle ev almak mümkün. Fiyatlar 88 bin YTL'den başlıyor.

Beylikdüzü'nde BB Yapı Bulvar Evleri'nde yüzde 50 peşinat ödeyebilene kalan kısım 60 aya kadar sıfır faizle vadelendiriliyor.

Vadelerin uzaması ile müşterilerine vade farkını yansıtan şirketlerin faiz oranı 5 yıllık ödemede en fazla yüzde 1.14.

Kampanyasını sürdüren bir diğer şirket de Saros İnşaat. Yüzde 1.23'lük faiz oranına ek olarak 40 bin YTL'lik nakit indirim kampanyası temmuz ayı sonuna kadar sürecek. Saros'un Zeytinsuyu Tepesi Evleri'nde 5.Etap'ta, her biri ev oturma alanı dışında yaklaşık 250 metrekare civarında bahçeye sahip olan villaların fiyatları da 400 bin YTL'den 360 bin YTL'ye indirildi. 36 bin YTL peşinat verebilenler için 200 bin YTL banka kredisi ve 2008-2010 arası faizsiz taksit olanakları sunuluyor.

Cumhuriyet