Ucuz konut projesinde dev adım!

Ucuz konut projesinde dev adım!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen perşembe toplantılarına Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Ahmet Aksu katıldıÖİB Başkanı Aksu, portföylerinde 23 milyon metrekarelik arazi bulunduğunu belirterek, 'Dar gelirlilerin ucuz konut sahibi olabilmesi için  TOKİ  ile zaman zaman işbirliği yaptık. Ağrı ve birkaç yerde bunu gerçekleştirdik. Yeni işbirlikleri olabilir' dedi...

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen perşembe toplantılarına Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Ahmet Aksu katıldı. Bugüne kadar gerçekleştirilen ve portföyde bulunan özelleştirmeler hakkında bilgi veren Aksu, ucuz konut için TOKİ ile işbirliği yaptıklarını açıkladı. ÖİB'nin portföyünde 23 milyon metrekare arazi bulunduğunu kaydeden Aksu şu noktalara dikkat çekti:

50 milyarlık potansiyel

'Arazilerin satışı için potansiyel müşterilerle görüşüp ihale düzenliyoruz. TOKİ ile de işbirliğimiz oldu. Dar gelirlilere sağlanan ucuz konutlar konusunda işbirliği yaptık. Ağrı ve birkaç yerde bunu gerçekleştirdi. Bundan sonra da işbirliğimiz sürebilir. 50 milyar $1ık potansiyel var. 1985 yılından buyana 50 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. Bunun 8 milyar dolarlık bölümü 1995-2003 yılları arasında. 41 milyar dolarlık bölümü Hazine'nin kasasına girdi. Dış ve iç borç nasıl düştü zannediliyor. 2010'da satılıp da bu yıla devrolan 11 milyar dolar daha var. Bugüne kadar ÖİB olarak toplam 100 milyon dolar masraf yaptık. Baktığımızda Türkiye'de bir bu kadar daha özelleştirilecek potansiyel var.

2011 yılında elektrik üretim, Derince ile  İzmir  Limanı, şeker fabrikaları, otoyol, köprüler, Salı Pazarı'nı satmayı planlıyoruz. Halkbank, Türk Telekom, THY gibi şirketlerdeki kamu payları için sermaye piyasalarındaki araçlar kullanılabilir. 25 şeker fabrikasını 6 gruba ayrılarak satacağız. Bir tanesini iyi fiyata sattık Danıştay durdurdu, biri ihaleye çıkarıldığında durduruldu. Esastan kararları bekliyoruz. Türk insanı şekeri 2 katı fiyatla tüketiyor. Bu özelleştirmeler gerçekleşince fiyatlar dengelenecek.'

Yabancı mı yerli mi

Bize hep 'ihaleleri neden hep yabancılar alıyor' diye soruyorlar. Özelleştirmeler içindeki yabancı payı çok fazla değil. Türk Telekom, bir limanda yüzde 33'lük pay, Petkim ve bir sigara yabancıların elinde. Yabancılar aldı mı niye yabancılara gidiyor deniyor. Ancak son elektrik dağıtım ihalelerinde de neden yabancı yok diye soruldu. Bizim ihaleler herkese açık. Tabii tercih edileni yerli ve yabancıların ortaklaşa girmesi.
Bugün