Ulaşımda nostalji turu 9!

Ulaşımda nostalji turu 9! Ulaşımda nostalji turu 9!

Ulaşımda nostalji turu 9'da bir Osmanlı padişahının Haliç ve Boğaziçi için yaptırdığı fakat gerçekleştiremediği köprü projelerini okuyacaksınız. (Haberde Eski İstanbul Belgeleri isimli Facebook grubunun içeriklerinden yararlanıldı)...
Ulaşımda nostalji turu 9'da Osmanlı dönemine kadar gittik. O dönemde İstanbul için tasarlanan köprü projeleri ilginizi çekecek. Ayrıca İstanbul Boğazı'nın donmasıyla deniz ulaşım seferlerinin iptal edildiği günlere geri döneceksiniz... 


 


Osmanlı padişahından Boğaziçi'ne köprü – 1900'ler 

Yukarıdaki fotoğraf 20. yüzyıl başında bir Osmanlı padişahının köprü hayallerini gösteriyor. Abdülhamid tarafından Haliç ve Boğaziçi için yaptırılan bu projeler gerçekleştirilemedi. Projeleri hazırlayan ise Fransız asıllı mimar Fernidan Arnoden. 
Yataklı tren güzergahı 

Yine çok eskilerden bir kare görüyorsunuz. Söz konusu fotoğraf, bir yataklı trenin güzergahını belirtiyor. Trenin güzergahları ise; Budapeşte – Belgrad – Sofya – İstanbul. 
Münih – İstanbul treni istasyonları – 1967 

1967 yılında Münih'ten İstanbul'a giden tren güzergahını merak ediyorsanız fotoğrafı inceleyin. Yukarıdaki kare, Münih – İstanbul treni istasyon çizelgesini net bir şekilde gösteriyor. 
İstanbul'un plakası 

Ulaşımda nostalji turunda eskilerden bir plaka modelini de paylaşıyoruz. Bu plakalar, 1960'lı yılların başına kadar İstanbul'da kullanılıyordu. 


 


Bisiklet'in ehliyeti mi olur? 

1941 yılına ait olan bu tarihi belge, sorunun yanıtını çok net şekilde ortaya koyuyor. Yukarıda 1941 yılında verilmiş bisiklet ehliyeti belgeleniyor. 
Piyasaya çıkacak yeni otomobiller – 1959 

1959 tarihli Son Posta Gazetesi'nde piyasaya çıkacak yeni otomobillerin haberi yapılmış. İthalat yolu ile getirilen otomobillerin oldukça lüks olduğundan bahsediliyor. 
Ulaşıma zam – 1971 

1971 yılına ait gazete haberinde, İ.E.T.T tarafından yapılan zammın İstanbulluları otobüs gibi çarptığı vurgulanmış. Habere göre, o yıllarda Edirnekapı'da oturan bir karı kocanın Beyoğlu'na sinemaya gitmek için 600 kuruş otobüs parası vermesi gerekiyormuş. 
Boğaziçi'nde eğlenceli gemi turu 

Bu tarihi karede ise, Boğaziçi'nin eski gemilerinden biri resmedilmiş. Ancak bu geminin diğerlerinden bir farkı var. O da; yolcularına müzikli eğlence sunması. 
Eskilerden bir trafik kazası 

Bu gazete haberinde eski zamanlarda İstanbul trafiğinde gerçekleşen bir kazayı okuyorsunuz. Söz konusu kaza, Galata'dan Beyoğlu'na gidilen istikamette meydana gelmiş. 


 


Tramvay ve tünel şirketleri artık hükümetin! 

Tramvay ve tünel şirketlerinin fiilen hükümete geçtiğini anlatan gazete haberinde, bunun şerefine çalışanlara verilecek çay ziyafetinden bahsedilmiş. 
Boğazda vapur seferleri iptal! 

İstanbul Boğazı'nın donmuş halini resmeden 26 Şubat 1954 tarihine ait Hürriyet Gazetesi'nin haberinde, Boğaz'da vapurların değil yayaların sefer yaptığı anlatılmış. 
Kış tarifeleri 

Fotoğrafta, Şehir Hatları İşletmesi'nin 1980 ve 1989 yılları arasındaki vapur kış tarifelerinin bulunduğu kitapçıkları görüyorsunuz. 


 


Yaz tarifeleri 

Burada ise 1978 ile 1985 yılları arasındaki vapur yaz tarifelerinin yazılı olduğu kitapçıkları görüyorsunuz. Şebnem BER/Emlakkulisi.com