`Ülkede yalnız konut açığı yok ikinci kapımız enerji olacak`

`Ülkede yalnız konut açığı yok ikinci kapımız enerji olacak`Sur Yapı, yeni yılda yeni yatırımlar planlıyor. Şirket, 800 milyon dolar yatırımla Balıkesir ve Mersin'de rüzgar enerjisi üretimine başlayacak.


Türkiye 2005'te konut arzında ve talepte patlama yaşarken, Sur Yapı; Selvice Evler, Dora Park gibi projeleriyle bu dönemi en iyi değerlendiren firmalardan oldu. 2 yıl aradan sonra yeni konut projesi Mahalle İstanbul'un satışına başlayan şirket, geçen zamanda yeni planlamalar yaptı. Bu planların arasında enerji sektörüne yatırım da var. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Altan Elmas, lisans başvurularının onaylanması halinde Balıkesir ve Mersin'e toplam 750 megavat kapasiteli rüzgar santralleri kuracaklarını söylüyor ve "Biz konut açığını da, enerji açığını da kapatmaya talibiz" diyor.


* Yeni proje için neden bu kadar beklediniz? 2004 başından itibaren gayrimenkul sektöründe yaşanacak patlamayı gördük; 2006'ya kadar 4 projede toplam bin kadar konut ürettik. Tarzımız akıntıya kapılıp gitmek değil, ayaklarımızı yere sağlam basmak. Son projemiz Dora Park da 3 ay sonra tamamlanıyor. Yenisine başlamak için iyi bir zamandı. 1.5 yıldır çeşitli araziler üzerinde çalışıyoruz. Mahelle İstanbul, Çekmeköy'de 246 dairelik butik sayılabilecek bir proje. Mahallelerde yaşanan ve yok olmaya yüz tutmuş dayanışmaya vurgu yapıyoruz. 2008'de birbiri ardına yeni projeler yapacağız.


2 BİN KONUTLUK PORTFÖYÜ VAR


* Yeni projeler nerelerde ve kaç konuttan oluşuyor? 3 farklı kolda yürüyoruz. Alışveriş merkezi, ofis ve konut... Yenilerden biri İstanbul Anadolu yakasında bin 200 kadar konutun bulunacağı orta gelirlilere hitap eden bir proje. 2008'in son çeyreğinde başlayacak. Yine aynı yakada 450 konutluk bir proje daha olacak. Bu, biraz daha lüks bir proje.


* Ne kadarlık konut yatırımı yapmış olacaksınız? Şu anda elimizdeki projeler 2 bin konutluk bir potansiyel yapıyor. Maliyet olarak 150 milyon dolarlık bir büyüklük. Ama satış büyüklüğü olarak 300 milyon dolara yakın bir rakam yapıyor.


* Kendi sektörünüz dışında alanlara kaymayı planlıyor musunuz? Rüzgar enerjisine yatırım yapacağız. Kasımda lisans başvurularını yaptık. Türkiye'nin büyük gruplarının neredeyse hepsi işin içinde. Balıkesir ve Mersin'de toplam 750 megavatlık üretim yapmayı düşünüyoruz. Devlet artık enerjiye kendisi baraj yaparak yatırım yapmayacak. Özel sektöre, yatırımcıya bırakıyor bu işleri. Büyüyen bir ekonomi ve büyüyen bir enerji açığı var. Açık yalnız konutta değil. Tüccarlık sıfatı da bu değil midir zaten? Devletin yapmayacağı yatırımı özel sektör yapacak. Ne kadarına izin gelecek bilemiyoruz, ama tahminen bu talep için 800 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Enerji ile ilgilenmek istiyoruz. Teklifler de geliyor inşaatçı olmamız nedeniyle. Daha çok rüzgarla bu işe başlamayı düşündük. Enerji sektörü bizim için ikinci bir kapı. Çok dağılmadan dikey büyümek istiyoruz. Türkiye'nin kendi sektöründe dikey büyüyecek firmalara ihtiyacı var.


İzmir'e marina yapacaklar


Torunlar Grubu ve Hayat Kimya ortaklığı ile  İzmir  Karşıyaka'daki Henkel fabrikasının arazisini geçtiğimiz aylarda satın aldıklarını hatırlatan Elmas, 45 dönümlük arazide çok özel bir proje planladıklarını söyledi. Elmas, "250 milyon dolar civarında bir yatırımla İzmir'in üst gelir grubuna hitap edecek bir iş yapacağız. Alışveriş merkezi, 400 konut ve bir de marinadan oluşmasını planlıyoruz" dedi.


500 milyon dolara 3 alışveriş merkezi!


* Alışveriş merkezi yatırımlarınız nerelerde olacak? Avrupa yakasında ise Bayrampaşa'da bir arazimiz var. Orada bir alışveriş merkezi yapacağız. Vatan Caddesi'nin hemen çıkışında. 2008'de başlamayı düşünüyoruz. 3 ayrı kuruma fizibilite araştırması yaptırdık. Büyük bir nüfus var orada ve yürüme mesafesindeyiz merkeze. 60 bin metrekare brüt alan var, belki bir konut bloğu da olabilir. Alışveriş merkezi için 45 bin metrekare gibi bir kiralanabilir alan çıkar. Büyük market gruplarından biri ile de anlaştık. İstanbul'da 3 alışveriş merkezi projemiz var. Bayrampaşa kendi arazimiz, diğer ikisi kat karşılığı. Üçü de orta ölçekli. Ortalama kiralanabilir alan 40 bin metrekare. İkisi Avrupa, diğeri Anadolu yakasında. Arsa bedelleri dahil, toplam 500 milyon dolar gibi bir yatırım bedeli olacağını söyleyebiliriz.
MENEKŞE ATASELİM