Uluslararası zincirlerin yeni hedefi Anadolu ve sahiller

Uluslararası zincirlerin yeni hedefi Anadolu ve sahiller Uluslararası zincirlerin yeni hedefi Anadolu ve sahiller

Uluslararası zincir oteller, sahil bölgelerinde de resort oteller açmak için sıradaSadece turizmde değil, ekonomi ve ticari hayatta gösterilen gelişim uluslarası otel zincirlerinin Türkiye'ye olan ilgisini sürekli canlı tutuyor. Bugüne kadar faaliyet alanı olarak büyük ölçüde İstanbul'u hedefleyen ve şehir otelciliğine ağırlık veren otel zincirleri, hem coğrafyayı hem de faaliyet türlerini genişletiyor. Anadolu illerinin çekim alanına da giren uluslararası zincirler, sadece şehir otelciliği değil, resort otelcilik alanında da projelerini hızlandırdılar. Sheraton markasının da sahisi Starwood Grubu'ndan Ritz'in sahibi Intercontinental Hotels Group'a, Mövenpick'ten Hilton'a kadar birçok uluslararası zincir önümüzdeki 5 ile 10 yıl arasında değişen süreçte `iddialı büyüme hedefleri' koymuş durumda.

Marriott: İstanbul Anadolu yakasında Marriott markasıyla ilk otelini açan ve Renaissance, Ritz, Courtyard by Marriott markalarının sahibi Marriott Grubu, İstanbul'da ikinci tesisini Courtyard by Marriott adıyla açmaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük üçüncü zinciri Marriott, Ankara, Denizli, Gaziantep, Adana, İzmir, Trabzon gibi illerde `Courtyard By Marriott' ile büyümeyi hedefliyor. Marriott dünyada iki tane bulunan Bvlgari Hotel'i de getirmeyi planlıyor.

Accor: Akfen Holding işbirliğiyle İstanbul Novotel ile İbis ve Eskişehir İbis'i işletmeye başlayan Accor Grubu, yine Akfen işbirliğiyle Türkiye genelinde 60 otele ulaşmayı hedefliyor. Akfen'in kesinleşen ve proje aşamasında olan otelleri Trabzon Novotel, Kayseri İbis, İstanbul Beylikdüzü İbis ve Gaziantep İbis. 10 yılda 60 otele bir milyar dolara yakın yatırım yapılacak.

Intercontinental: Ataköy'deki Crowne Plaza ve Holiday Inn'i bu yıl başında bırakan Intercontinental Hotels Group,  İzmir  Crowne Plaza'yı hizmete soktu. Crowne Plaza  Ankara  yakın zamanda, Crowne Plaza Antalya ve Crowne Plaza İstanbul Old City önümüzdeki aylarda hizmete girecek. Topkapı'da Holiday Inn ve İkitelli'de Holiday Inn Istanbul Airport North ile hizmet veren kuruluşun ajandasında, 2009-2010'da yeni oteller de var.

Starwood Grubu: 2008 yılını oldukça hareketli geçiren Starwood Grubu, 13 yıl sonra Sheraton markasıyla İstanbul'a geri döndü. Ankara ve Antalya'da otel işleten grubun markalarından W Hotels Serdar Bilgili'ye ait Akaretler'de açıldı. Starwood, Sheraton ve Four Points by Sheraton markaları için ise Ataköy Turizm Kompleksi'ni satın alan Dati Holding ile de imza attı. Türkiye'de 4 otel işleten grubun hedefi kısa sürede otel sayısını 20'ye çıkarmak.

Hilton: Ekonomik markaları Gardenn Inn ve Hampton'u Türkiye'ye getirmek için anlaşma yapan gayrimenkul şirketi Amplio, beş yılda 20 otel için 100 milyon dolarlık yatırım yapacak. İlk etapta Manisa, Gebze ve Diyarbakır'da otel açılması planlanıyor. 3 bin oda, 6 bin yataktan oluşacak otellerin yatırımını Amplio, yönetimini Hilton yapacak.

Radisson SAS: Sefaköy, Ortaköy ve Boğaz'da olmak üzere İstanbul'da üç otel işleten Radisson SAS, 2012'ye kadar Türkiye'de 10 otele ulaşmayı planlıyor.

Swissotel: Geçen hafta İzmir'de Swissotel Grand Efes'in faaliyete geçmesiyle İstanbul, Ankara ve Göcek otelleriyle birlikte Türkiye'deki otel sayısını dörde çıkardı.

Mövenpick: İstanbul, Bodrum ve İzmir'de olmak üzere Türkiye'de üç otelin işletmesini yapan işleten Mövenpick, inşaat çalışmaları süren Ankara otelini 2009 yılında faaliyete sokacak. Firmanın hedefi 2010 yılında 10 otele ulaşmak. Mövenpick'in hedefinde ilk etapta Antalya var. İstanbul'da da ikinci bir otel hedefler arasında.

Belma TOPRAK / Star