16 / 08 / 2022

UNESCO mirası Hevsel Bahçeleri'ne dökülen hafriyatlar kaldırılıyor!

UNESCO mirası Hevsel Bahçeleri'ne dökülen hafriyatlar kaldırılıyor!

Diyarbakır'daki UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Hevsel Bahçeleri'ne dökülen hafriyatların DHA tarafından görüntülenmesiyle Sur Belediyesi çalışma başlattı. İş makineleriyle molozlar kaldırılırken, Kaymakam Abdullah Çiftçi, sorumlulara en ağır cezanın verileceğinden bahsetti.Almanya'nın Bonn bölgesinde 2015'te düzenlenen 39'uncu UNESCO Dünya Mirası Komitesi Toplantısı'nda bölgede bulunan tarihi surlar ile Türkiye'nin 14'üncü miras alanı olarak Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan ve çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapan Hevsel Bahçeleri, uyarılara aldırış etmeyen kişiler tarafından hafriyatlar döküldü.

HAFRİYAT DÖKÜMÜNÜ DHA GÖRÜNTÜLEDİ

Dün Hevsel Bahçeleri'ne dökülen hafriyat görüntülerinin basında yer almasıyla Sur Belediyesi ve Kaymakamlığı, çalışmalara başladı. Belediye ekipleri, bu sabah saatlerinde iş makineleriyle Hevsel Bahçeleri'ne girip, molozları kaldırmak için harekte geçti. Sur Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hevsel Bahçeleri'ne hafriyatların bertaraf edileceği ve dökenlerin de tespit edilmesi için çalışmalara başlandığı kaydedildi.

'YAPANLAR AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK'

Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, sorumluların en ağır şekilde cezalandıracağından bahsedilerek, "Hevsel Bahçeleri'ni korumak için gerekli olan her türlü tedbir alınacak ve bu alana hafriyat dökümü dahil yapılan tecavüzler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Hevsel Bahçeleri dünya mirasıdır birlikte sahip çakalım. Vatandaşlarımızdan ve özellikle Hevsel Bahçeleri mülk sahiplerinden bu alana sahip çakmalarını, arazi kazanma amacıyla yapılan bu tür hafriyat dökümlerine tevessül etmemelerini, izin vermemelerini rica ediyoruz" açıklamasında bulunuldu.