Vahap Küçük: AVM’lerde yabancı müşteri oranı yüzde 70!

Vahap Küçük: AVM’lerde yabancı müşteri oranı yüzde 70!


Bazı cadde ve AVM’lerde yabancı müşteri oranının yüzde 70’i bulduğunu söyleyen Vahap Küçük, “Arap ve Azeri müşterilerin yanı sıra bu yıl Güney Koreli turist sayısındaki artış dikkat çekici” dedi...


Bazı cadde ve AVM’lerde yabancı müşteri oranının yüzde 70’i bulduğunu söyleyen Vahap Küçük, “Arap ve Azeri müşterilerin yanı sıra bu yıl Güney Koreli turist sayısındaki artış dikkat çekici” dedi.


Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Vahap Küçük, turist alışverişinin çok önemli olduğunu söyleyerek, “En fazla Araplar ve Azeriler alışveriş yapıyor. Bazı cadde ve AVM’lerde yabancı müşteri oranı yüzde 70’i buluyor” dedi.


Bu yıl Güney Koreli turist girişinde artış yaşandığına dikkat çeken Küçük, “Bire dört artış var ve bu çok önemli. Sonuç olarak toplam alışveriş içinde yabancıların payı artıyor” diye konuştu.


‘Güveniyorlar’

Küçük, “LC Waikiki olarak bizim de müşterilerimizin yüzde 60-70’ini yabancıların oluşturduğu mağazalarımız var. Örneğin İstiklal Caddesi mağazamızda Türk müşteri bulmakta zorlanırsınız. Antalya ve Alanya da öyle... Bu durum işe alımlarda Arapça gibi dilleri bilenleri tercih edilir hale getirdi” diye konuştu.

Küçük, İstiklal Caddesi, Cevahir, İstinyePark, Laleli ve Fatih’in yabancıların en çok alışveriş yaptığı yerler olduğunu söyledi.

Artık organize perakende sayesinde yabancıların Türkiye’de alışveriş yapmaktan korkmadığını ifade eden Küçük, “Türkiye’ye güveniyorlar. Fiyatları ekonomik buluyorlar ve aldatılmadıklarını düşünüyorlar” dedi.


‘Kurban’da geçen yılı yakaladık’

Özel günlerdeki satışlarda yaşanan kaymalara dikkat etmek gerektiğini belirten Vahap Küçük, şu bilgileri verdi: “Bu yıl Kurban Bayramı satışlarında geçen yılı yakaladık. Tatil süresi az olduğu için bir önceki yıla göre artış çok yüksek olmadı. Ayrıca maaşlar da 30’undan önce yatmadığı için insanlar alışverişi öteledi. Havalar da iyi gidince yüksek artışlar yaşamadık. Bizim sektörde en önemli faktör iklim şartları.”  


‘2015 daha iyi olabilir’

Öte yandan kış alışverişinin ötelendiğini söyleyen Vahap Küçük, “Asıl alışveriş havalar soğuyunca ve yılbaşı öncesinde yapılacak. Sezon alışverişi duruyor şimdilik” dedi. Sektör için 2015 yılının bu yıla göre daha iyi olabileceğini belirten Küçük, “Seçim çok etkilemez. Sonuçta bu yıl da iki seçim geçirdik.


LC Waikiki Nijerya ve Kenya’ya gidiyor

LC Waikiki’nin, yurtdışında 100 mağazaya ulaştığını hatırlatan Vahap Küçük, “Türkiye’de 387 mağazaya ulaştık. Gelecek yıl yurtdışında 70 mağaza açma hedefimiz var. Nijerya, Kenya, Libya, Cezayir ve Fas’ta mağaza açacağız” dedi.Milliyet