Vakıf şirketi Elginkan, 600 milyon dolar ciroya gidiyor

Vakıf şirketi Elginkan, 600 milyon dolar ciroya gidiyor

Elginkan grubu, yapı ve ısı sektörü ağırlıklı çalışıyor. Armatürde en önemli ve bilinen marka E.C.A


E.C.A, sektörde bilinen bir marka. Bu açıdan yabancıların da ilgisini çekiyor. Ancak bu vakıf şirketi, yoluna bağımsız devam etme kararında.
Elginkan grubunun başka sektörlere fazla bir ilgisi yok. Gayrimenkulde işleri var ancak bu daha çok ellerindeki arsa ve arazileri değerlendirmekle sınırlı. Kartal ve Maltepe'de eski fabrikaların arazileri üzerine gayrimenkul projeleri geliştiriyor. Bu aynı zamanda vakfa gelir sağlamak amacıyla da yapılıyor.
Perakende sektörüne girdi. Ancak bu da doğrudan kendi ürünlerinin pazarlanmasına dönük bir faaliyet. Fakat ilginç bir model geliştiriyor. Mağazayı kendisi buluyor, donatıyor, içine malını koyuyor, bayisine veriyor. Bayi normal kiranın çok küçük bir kısmını ödeyerek başlıyor. Bu miktar yıldan yıla artıyor. 20 mağaza ve 100 E.C.A showroom açacak.
Grubun üretiminin ağırlığı Manisa'da. Bu ildeki organize sanayi bölgesinde 5 fabrikaları var. Manisa'da bulunmalarının bir nedeni de Elginkan ailesinin Manisalı olması.  Ailenin tarihi, Manisa merkezli Saruhanlılar Beyliği'ne dayanıyor. 
Elginkan grubunun gündeminde 100 milyon dolarlık yatırım planı var. Mağazalar, yeni üretim hatları ve kapasite artırımları... Son yıllarda birçok Türk şirketi üretimlerini başka ülkelere kaydırmasına karşın Elginkan grubunun böyle bir niyeti yok.

Yücel Unan kimdir?
Elginkan Topluluğu İdare Meclisi Başkanı Yücel Unan, 1969'da toplulukta işe başladı.  40'ıncı yılına girdi ve halen çalışıyor.
Kütahya (1945) doğumlu Unan da grubun merhum patronu Ekrem Elginkan gibi İTÜ Makine Mühendisliği'nden mezun. Topluluğun bütün şirketlerinde çalıştı. 2001'deki yeniden yapılanma döneminde Yapı Grubu Koordinatörü oldu. Bu dönemde topluluğun diğer şirketlerinin de yönetim kurulu başkanı ve üyesi gibi görevler üstlendi. 2004'te Yönetim Kurulu Başkanı oldu. E.C.A, Elper, Elsan, Valfsel, Valf, Ar, Emar, Matel, Serel, Elmor ve Eleks'in de yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Elginkan Vakfı değişmez üyeleri içinde yer alıyor ve vakıfta mütevelli heyet başkanvekili.

Elginkan grubu kaç sektörde var?
Bizim bir yapı ve ısı sektörümüz var, bir de inşaat sektörü var. Yapı sektöründe yapının içinde armatür, valfleri var. Seramik sağlık gereçleri de bu grupta. Aynı zamanda bu şirketlerimize hammadde üreten şirketlerimiz var. 
Matel Hammadde Sanayi Serel Seramik'in hammadde ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştu. Şimdi diğer kuruluşlara da satış yapıyor. Yedi ayrı kentte maden işletmelerinde yılda 600 bin ton üretim yapıyor. Kömür ve mermer gibi madencilik konularına da girdi. Serel Seramik sağlık gereçleri üretir. Pazarlama tarafında Elmor var.
Kombi, klima, radyatör üretimimiz var. Doğalgaz sayaçları ve ekipmanları üretiyoruz. Türkiye'ye nereye doğalgaz geliyorsa oraya veriyoruz. Sayaçta yüzde 60 pazar payımız var. Elektrikli termosifonlar ve doğalgaz sobaları yapıyoruz. Bunlar çok büyük hacimli işler değil. Pik radyatör üretimimiz var.