Çukurova Balkon

`Vakıfbank küllerinden doğdu, mortgage ile büyüyecek'

`Vakıfbank küllerinden doğdu, mortgage ile büyüyecek' `Vakıfbank küllerinden doğdu, mortgage ile büyüyecek'

Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, konut kredisi alanında ilk 3'ü hedeflediklerini söyledi.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Karaman, "Uygulanan hatalı politikalar nedeniyle öz kaynaklarını kaybeden bir bankadan, sektörün lideri bir banka oluşturduk" dedi

Genel Müdür Bilal Karaman, yeni Vakıfbank logosunun tanıtıldığı toplantıda kurumsal kimlik değişimi için şu ana kadar 15 milyon dolar harcama yaptıklarını söyledi.

Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, son üç yıldır süren değişim çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, "Uygulanan hatalı politikalar nedeniyle öz kaynaklarını kaybeden bir bankadan sektörün lideri bir banka oluşturduk" dedi. Vakıfbank'ın kurumsal kimliğinin değişmesine ilişkin olarak düzenlenen toplantıda konuşan Karaman, bankada son üç yıldır sürdürülen yeniden yapılanma, diğer bir adıyla "değişim" çalışmalarında bugün önemli bir dönüm noktasına geldiklerini söyledi.

Yabancı yatırımcı faktörü

2001'in başlarında Vakıfbank'ın uygulanan hatalı politikalar ve yaşanan krizin etkileriyle özkaynaklarını kaybetmiş ve o süreçte Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından sermaye benzeri kredi verilerek faaliyetlerine devam etmesi sağlanmış bir banka konumunda olduğunu kaydeden Karaman, "Sonraki süreçte ekonomideki iyileşmeye paralel, 2005'e kadar öncelikle bir toparlanma döneminden geçtik ve yeniden büyümeye başladık. Ancak bu büyümenin, sektöre yabancı bankaların da girmesiyle yoğunlaşan rekabet ortamında sürdürülebilmesi mümkün değildi" dedi.

Kadroyu genişlettik

Bu yapı içerisinde yoğun ve zorlu çalışmaları göze alarak, zaman zaman eleştirilere maruz kalmaktan çekinmeyerek, Vakıfbank'ın içinde taşıdığı potansiyeli ortaya çıkaracak yolu seçtiklerini belirten Karaman, Vakıfbank'ın bilgi teknolojileri altyapısının geliştirilmesi kapsamında yazılım ve donanım konusunda ileri teknolojilere sahip olmak amacıyla başlattığı yatırımlarını sürdürdüğüne değindi. Şube dışı alternatif dağıtım kanallarını da son üç yılda baştan aşağıya yenilediklerini vurgulayan Karaman, "Bir yıl öncesinde banka müşterilerimizin yüzde 30'unun telefonuna cevap veremezken bugün her bir müşterinin telefonuna uluslararası standartlarda cevap veriyoruz" dedi.

350 yeni şube açmayı planlıyor

31 Mart 2008 tarihli bilançolara göre Vakıfbank'ın hem şube başına hem de çalışan başına kredi ve mevduatta sektördeki en büyük 10 banka arasında birinci sırada olduğunu belirten Karaman, "Önümüzdeki 3 yıl içinde 350 adet yeni şube açmayı planladık. Böylece toplamda 846 hizmet noktasına ulaşmayı hedefledik. Aktif büyüklüğümüz 2008 mart sonunda 2005 yılına göre yüzde 43 arttı. 2010 yılı hedefimiz yüzde 77 büyüme ile 82,5 milyar YTL'dir. Kredilerimiz 2008 yılı Mart sonunda 2005 yılı sonuna göre yüzde 118 arttı. 2010 yılı hedefimiz yüzde 110 büyüme ile 55 milyar YTL'dir" şeklinde konuştu. Karaman, kurumsal kimlik değişimi için 15 milyon dolar harcama yaptıklarını da belirtti.

Yeni Şafak