Vaktiniz varsa patron sizsiniz!

Vaktiniz varsa patron sizsiniz!

Uzmanlar bu pazarlık yöntemiyle konut fiyatını indirebilirsiniz diyor...


Alıcıları bu fırsattan yararlanmaya davet eden profesyoneller vatandaşın sıkı pazarlıkla yüzde 35 oranında indirim yaptırabileceğini belirtti.
 
Emlak sektörünün profesyonelleri, konut fiyatlarındaki düşüşe dikkat çekerek alıcıları bu fırsattan yararlanmaya davet etti.

Projelerde peşin ödemede yüzde 20'ye varan oranlarda indirim sözkonusuyken, ikinci el konutlarda ise sıkı pazarlıkla yüzde 30-35 indirim elde edilebileceğine dikkat çeken İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, "Markalı konutların dışında konut üreten firmalarda da yine yüzde 30-35 oranında fiyatlarda düşüş görüyoruz. Ama bunlar maliyetine satmıyor.  TOKİ  Başkanı Bayraktar `İnsaf yüzde 500 karla satıyorsunuz' diyordu. Şu anda yüzde 500 değil ama yine yüzde 100 bir karla satıyorlar. Peşin parası olan vatandaş hiç beklemesin. Sıkı pazarlık yapsın. Nakit avantajını kesinlikle kullansın. Bu fırsatlar her sene gelmiyor" dedi.

Fırsatı kaçırmayın

Vatandaşın, ABD, Avrupa, Uzakdoğu'yu vuran büyük kriz dalgası karşısında parasını tutarak bir tedbir arayışı içinde olduğunu kaydeden Ateş, "Ancak emlak her zaman en büyük garantidir ve düşük fiyattan alınacak konut çok kısa bir zaman içinde değer kazanacaktır. Çekini senedini ödeyemeyen pek çok kişi maalesef zorda kalıp gayrimenkullerini satıyor. Bu durumda konuta ihtiyacı olan kişilerin şansı yükseliyor. Zorda olan müteahhitler de var. Sıkı pazarlıklarla el sıkışıldığını duyuyoruz. Dolayısıyla nakti olanın pazarlıktaki avantajı çok yüksek" diye konuştu.

Konutta sıcak para

Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, "Sıcak parayla gidilen her projede indirim şansınız var. Bir ömür kirada oturmak yerine fırsatı değerlendirin" derken Yuvataş Genel Koordinatörü Güzin Özvardar da gayrimenkul sektöründe "alıcı dönemi"nin başladığını belirterek para piyasalarındaki diğer yatırım enstrümanlarından zarar edenlerin acilen doğru yerdeki, doğru projeden bir gayrimenkul edinmelerini önerdi ve "Böylece kaybettikleri parayı yerine koydukları gibi, krizden en güvende en kazançlı çıkan kişiler olurlar" dedi.

Dolarda kazanan emlağa yatırıyor

Doların yükselmesiyle dövizdeki yatırımları değerlenen pek çok kişinin bu parayı nerede değerlendirmeleri gerektiği konusunda bir arayış içinde olduklarını belirten Ateş, gayrimenkul sektörünün yine önemli bir yatırım enstrümanı olarak öne çıkacağını söyledi. Sabri Ateş "Bugünlerde piyasa çok hareketlenecek. Dolardan kar edenler hemen gayrimenkule dönüyor. Buna birebir şahidim. Emlağa yatırdıkları paradan da çok büyük kar edecekler" dedi.

Meral GÜNDOĞDU / Bugün