16 / 08 / 2022

Van 6. İnşaat Yapı ve İş Makineleri Fuarı başladı!

Van 6. İnşaat Yapı ve İş Makineleri Fuarı başladı!

Van’da Ajans Asya Fuarcılık tarafından organize edilen 6. İnşaat Yapı ve İş Makineleri Fuarı törenle açıldı. Fuara 85 firmanın katılım sağladığına değinen Güler, “Biz bu rakamı çok önemsiyoruz. " dedi.Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılan fuara Van Valisi İbrahim Taşyapan, Tuşba Kaymakamı Musa Sarı, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sedat Töre, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile firma temsilcileri katıldı. Fuarın açılış konuşmasını yapan Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, sektör fuarlarının sanayileşme ve üretimde geri kalmış yerlerde zor organizasyonlar olduğunu belirterek, “Buna birde sektördeki durgunluk eklenince bu daha da zorlanıyor. Biz Van olarak bunlara rağmen çok başarılı bir fuar gerçekleştiriyoruz. Tabi ki bu sadece bizim başarımız değil, insanların, firmaların Van’a, bölgeye ve geleceğine olan pozitif inancıdır. Çünkü Van’ın ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu herkes çok iyi biliyor. Bunun en güzel örneği bir ay önce gerçekleştirdiğimiz Tarım Fuarı’mızda çok iyi gördük. İlimizdeki birçok firma satış rekorları kırdı. Bir firmamız Türkiye’deki satış rekorunu kırdı. Van, bünyesinde ciddi bir potansiyel barındırıyor. Tarım Fuarı’nın ilimize ve bölgemize milyon TL’lik bir katkı sağladığını düşünüyoruz” dedi.


Fuara 85 firmanın katılım sağladığına değinen Güler, “Biz bu rakamı çok önemsiyoruz. Çünkü bölgede bu tür fuarlarda bu kadar firmayı bir araya getirmek çok kolay değil. Bu bizim için çok önemli. Bu Van’ın geldiği ve geleceği fuar noktasında çok önemlidir. Bu fuarın, bu yılın en önemli ve olumlu fuarı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Fuarda konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan ise, Van’da 40 gün arayla ikinci fuarın açılışını gerçekleştirmenin sevindirici bir durum olduğunu belirterek, Van’ın artık fuarlarıyla anılmasının kent için önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. Vali Taşyapan, “Bu gelişmenin motoru, bu tesisin burada yer alması ve faaliyete geçmiş olması, bu tür alanlara bir mekan sunulmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu fuar merkezi, Van’ımızın dünyaya açılan bir kapısı, bölgeye ve bütün ülkemize açılan bir kapısı hükmündedir” dedi.

Yapı işleri ve iş makinelerinin, en önemli sektörlerinden birisi olduğunu dile getiren Taşyapan, “Van’ımız için çok daha önemli bir sektördür. Birkaç yıl öncesinde büyük deprem yaşamış ilimizde inşaat sektörü yeniden canlanacak ve motor sektörü olarak, bütün sektörlerin önünü açacaktır. Bu fuarın ilimizde yapılması da ayrıca önem arz etmektedir. Ne yazık ki yapı sektöründe, şehirleşmede ve imar işlerinde çok iyi değiliz. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. Aslında insanlarımızı, mallarımızı depremler yok etmiyor. Bizim bilinçsizliğimiz, yeterli teknik düzenlemelere uygun binaların ve alt yapıların kurmamamızdan kaynaklanmaktadır. Onun için inşaat sektörü ve inşaat elemanları, bu sektördeki modern gelişmeler, teknolojik gelişmeleri takip etmek bizim gibi deprem ağırlıklı ülkelerde de çok önem taşımaktadır. Çok şükür afetlerden kendimize pay çıkarıyoruz, dersler alıyoruz. Son yıllarda yaşadığımız büyük afetlerden sonra da büyük dersler çıkardık. Özellikle binaların yapımında çok önemli gelişmeler sağlandı ve gelişmeler kaydedildi. Bunlar hem yapı denetim firmaları, hem de denetimdeki diğer düzenlemeler. İnşallah şehirlerimizin daha iyi olmasını ve insanlarımızın binalarda daha güvenli yaşamasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Fuara 85 firmanın katılmasının iyi bir katılım olduğunu vurgulayan Taşyapan, “İnşallah bu anlamda insanlarımız, yeni gelişmeleri bu fuarda çok iyi bir şekilde görecektir. Fuarların ayrıca turizm ayağı da vardır. Bu da çok önem arz etmektedir. Son fuarda 45 bin kişinin fuarı ziyaret ettiği belirtildi. Bu da azımsanacak bir sayı değil diye düşünüyorum. İnşallah bu fuarda da belediyelerimizin, STK’larımızın ve diğer arkadaşlarımızın bu anlamda bağlantı olacağına ve fuara çok şey katacağına inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe de, hükümetin 12 yıllık süre içinde bir asra sığacak çalışmaları Van ve bölgede yaptığını belirterek, “Kalkınma Bakanlığı’mızın desteğiyle şu anda bu fuar merkezimizi ilimize kazandıran ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Van bilim merkezi, fuar merkezi olmaya aday bir ildir. Herkesin buraya gelebilmesi için öncelikle Van’ın huzuru şart. Bunun için hep birlikte el ele vererek Van’ı muhabbet şehri yapmak gerekir. Van kesinlikle bu güzelliği, bu muhabbeti fazlasıyla hak ediyor. Van’ın eğer güzel bir şehir, bir fuar merkezi olmasını istiyorsak her alanda bunun sağlanması gerekir. Bu kapsamda fuarın ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sedat Töre de, fuarda emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Gerçekten Van’ın geleceğine olan inancını pekiştiren bu organizasyonlar, kentimiz için çok değerlidir. Bizlerde bunu destekliyoruz. Destek olmak anlamında büyükşehir olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Özellikle şehir ve yurt dışından teşrif eden tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Bizler, bu kenti kalkındırma noktasında her zaman yanınızda olacağımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından fuarın açılışı yapılarak stantlar gezildi.


Hürriyet