11 / 08 / 2022

Van-Erbil arası uçak seferleri başlıyor!

Van-Erbil arası uçak seferleri başlıyor!

Van Denizi Turizm Derneği Başkanı Umut Akay, Van-Erbil arası uçak seferlerinin başlaması için yoğun çaba harcadıklarını belirterek, “Uçuşları haftada 2 gün seferler olacak şekilde 1 Haziran’da başlatmayı düşünüyoruz” dedi...
Rescate Hotels İcra Kurulu ve Van Denizi Turizm Derneği Başkanı Umut Akay, Van-Erbil arası uçak seferlerinin başlaması için yoğun çaba harcadıklarını belirterek, “Uçuşları haftada 2 gün seferler olacak şekilde 1 Haziran’da başlatmayı düşünüyoruz” dedi.


Van Rescate Hotel’de düzenlenen toplantıya Umut Akay, Van TSO Genel Sekreteri Ramazan Temizer ve DAKA Planlama Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay ile bazı işadamları katıldı. Van Denizi Turizm Derneği öncülüğünde turizmciler ve işadamlarıyla birlikte Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade eden Umut Akay, Van TSO Genel Sekreteri Ramazan Temizer ve DAKA Planlama Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay’ın da aralarında bulunduğu heyetle karayolu ile Erbil’e gittiklerini söyledi. Erbil ziyaretinde bakanlar ve devletin üst düzey protokolüyle yaptıkları görüşmelerde Van adına önemli bir iş çıkardıklarını ve bu temaslarının neticesinde Zagros Jet aracılığı ile Van-Erbil uçuşlarının başlaması konusunda da anlaştıklarını ifade eden Umut Akay, “Özellikle Irak ve İran pazarı, turizm açısından bizim için büyük potansiyel. Sosyal ve kültürel anlamda ciddi benzerliklerin ve hatta akrabalıkların olduğu Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Van ilişkilerini geliştirmek amacıyla Turizm Bakanlığı’nda, bakan ve müsteşarlarıyla bir araya geldik. Onlara Van’ı anlattık. Akabinde Kuzey Irak Yatırım Bakanlığı Müsteşarı Kamuran Müfti, Ticaret ve Sanayi’den sorumlu Bakan Sinan Çelebi ile Yatırım ve İmar Bakanı Kamuran Omead ile yatırımlar ve Kuzey Irak ekonomik yapısı üzerine görüştük. Bakan Omead’ın daha önce hava meydanları genel müdürlüğü görevinde olması nedeniyle Zagros Havayolları ile görüşmemizde bize referans oldu” dedi.


“ERBİL’DE BAKANLARA VE SEYAHAT ACENTELERİNE VAN’I ANLATTIK”


Zagros Havayolları CEO’su Moffak Sherwani ile yaptıkları görüşmede, Erbil-Van gidiş gelişlerinin iki ülke turizmine ciddi katkısı olacağını anlattıklarını ve Sherwani’nin bu görüşme sonucunda uçuşların mutlaka gerçekleştirebileceklerini belirttiğini kaydeden Akay, “Turizm Bakanlığı’nın vasıtasıyla bölgenin en iyi acenteleri ile bir araya geldik. Van’da neler yapılır? Nereler ziyaret edilir? Konulu sunumlarla onlara Van’ı anlattık” diye konuştu.


Barzani’nin Van’a gelişini de hatırlatan Akay, “Sayın Barzani’nin Van’a gerçekleştirdiği ziyaret, oradaki gözleri Van’a çevirmiş durumda. Bu ziyaretin ardından turizmciler olarak oraya gitmemiz, işlerimiz açısından görüşmelerimizi kolaylaştırdı. Oldukça güzel karşılandık. Bu işin nihayete ermesi ve uçak seferlerinin başlaması için yoğun çaba harcadık. Uçuşları haftada 2 gün seferler olacak şekilde 1 Haziran’da başlatmayı düşünüyoruz. Bu vesile ile 1 Haziran’da Van’da gerçekleştireceğimiz Van Kahvaltı Guinness Rekorları organizasyonunda Erbil’den gelecek olan misafirlerimizi ağırlama imkanına da sahip olacağız” şeklinde konuştu.


Van TSO Genel Sekreteri Ramazan Temizer ve DAKA Planlama Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay’ın da değerlendirmelerde bulunmalarının ardından toplantı sona erdi.Milliyet