06 / 07 / 2022

Van Urartu Müzesi açılışa hazır!

Van Urartu Müzesi açılışa hazır!

Van’da meydana gelen iki ayrı depremde kent merkezindeki müze binasının hasar görmesi üzerine, Van Kalesi’nin Kuzey kısmında inşasına başlanılan Van Urartu Müzesi’ndeki çalışmalarda sona gelindi.Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen iki ayrı depremde kent merkezindeki müze binasının hasar görmesi üzerine, Van Kalesi’nin Kuzey kısmında inşasına başlanılan Van Urartu Müzesi’ndeki çalışmalar bitti.


Van Kalesi’nin kuzeyinde, Abdurrahman Gazi Türbesi’nin karşısında inşasına tamamlanan Urartu Müzesi, 12 bin 300 metrekare kapalı, toplam 52 bin metrekare alana yapılıyor. Emin Müteahhitlik firması pilot yükleniciliği tarafından 10 ay önce çevre düzenleme yapımına başlanılan ve yıl sonu hizmete açılması planlanan dünyanın ilk Urartu Müzesi yetkililere teslim edilmesi bekleniyor. 


12 bin 500 metrekare kapalı alan olmak üzere, toplamda 52 bin metrekare alana sahip ve tamamlanması halinde Urartulara ait 90 bin tarihi eser ve varlığın sergilenmesine imkân sağlayacağını belirten firma yetkilisi Mehmet Emin Bülbül, “Halka hizmet, hakka hizmet’ anlayışı çerçevesinde yapımını üstlendiğimiz Van Urartu Müzesi projesini tamamlamış olmanın gururunu yaşamaktayız. Projenin tamamlanmasıyla beraber Urartulara 300 yıl başkent olmuş Van (Tuşba), barındırdığı çok önemli Urartu yapılarıyla ve kültürel varlıklarıyla adeta tarihin bir yansıması olacak ayrıca hem Van’ın, hem bölgenin ve Türkiye’nin kültür hayatına çok önemli katkı sunacaktır. 


Açık sergi alanlarıyla, Van Kalesinin eteğinde, Van Kalesi ile uyumlu onu gölgelemeyecek bir mimari tarzda inşa edilen müzenin zaten bir açık hava müzesi olan şehrin dokusunu tamamlayacak olması bölgeye olan yerli ve yabancı turist ziyaretlerinin artmasına imkân sağlayacaktır. 2011 Van depreminin yaralarını bir nebze olsun sarmasını umduğumuz bu projenin Van ilimize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.


Hürriyet Yerel