Van'a 28 bin konteyner kuruluyor! 180 bin kişi yaşayacak!

Van'a 28 bin konteyner kuruluyor! 180 bin kişi yaşayacak!Van'daki 28 bin konteynerin tamamı kurulduğunda buralarda 180 bin kişi barınacak


Van"daki depremlerin ardından  depremzedelerin geçici barınması için il merkezinde 15 bin konteynerden oluşan 21  konteyner kent kurma çalışmaları havadan görüntülendi.

Van"da 23 Ekim ve 9 Kasım 2001"deki depremlerin ardından depremzedelerin  geçici barınması için konteynerlerin kurulması çalışmaları devam ediyor.  Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Vali Yardımcısı Atay Uslu,  depremden hemen sonra geçici barınma için ilk olarak çadır kentler kurduklarını  ifade ederek, hasar tespit çalışmalarından sonra ise konteyner kentlerin  kurulmasına başlandığını ve bu çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

Konteynerlerin, hasar tespit çalışmasında evi yıkıldığı ve ağır hasar  gördüğü belirlenen vatandaşlara verildiğini bildiren Uslu, bu kapsamda Van, Erciş  ve köyler için planlanan konteyner sayısının yaklaşık 28 bin olduğunu kaydetti.

şžimdiye kadar 18 bin konteynerin Van"a ulaştığını ifade eden Uslu, şöyle  konuştu:

'Konteyner kurma çalışmalarına ilk olarak yaşam koşulları daha zor olan  köylerden başladık. Köylerde 6 bin 500 vatandaşın, yıkılan veya ağır hasar gören  evlerinin önüne kurduk. Erciş"te ise 6 bin konteynerden oluşan 3 ayrı konteyner  kent kurarak, vatandaşları yerleştirdik. Geriye kalan yaklaşık 15 bin konteynerin  ise il merkezine kurulmasını planladık. Bu kapsamda 21 ayrı noktada konteyner  kurma çalışmalarımız devam ediyor.'

İl merkezinde şimdiye kadar kurulan 10 bin vatandaşın konteynerlere  yerleştirildiğini bildiren Atay Uslu, bu yerleşim alanlarının altyapı ve  üstyapısının bir şehir gibi düzenlendiğini ifade etti.

Uslu, konteyner kentlerde sosyal yaşam alanlarının da oluşturulacağına  işaret ederek, sosyal, kültürel, sanatsal etkinlikler için farklı kurumlarla  birlikte sosyal destek çadırlarının kurulacağını, 21 metre kareden oluşan  konteyner kentlere çamaşır makinesi kurulamayacağından dolayı vatandaşların  çamaşırlarını yıkayıp, kurutacağı çamaşırhaneler de yapılacağını söyledi.

28 BİN KONTEYNERDE 180 BİN Kİşžİ BARINACAK

Her bir konteyner kentin küçük bir ilçe gibi olduğunu anlatan Uslu, şöyle  konuştu:

'Erciş"te 2 bin konteynerden oluşan Alkanat konteyner kentinde yaklaşık  15 bin kişi yaşıyor. Bu rakam Anadolu"daki bir çok ilçenin nüfusundan büyüktür.  28 bin konteynerin tamamı kurulduğunda buralarda 180 bin kişi barınacak. Bu  Anadolu"daki yaklaşık 50 ilden büyük şehri yeniden kurmak demektir.  Depremzedelerin geçici barınması için AFAD Başkanlığı, Kızılay,  TOKİ  ve Van  valiliği olarak çok hızlı bir şekilde çalışmaları sürdürüyoruz. Geçici barınma  çalışmaları hızla devam ederken kalıcı konutlar için çevre ve şžehircilik
 Bakanlığı ile TOKİ"nin çalışmaları da devam ediyor. Bugün itibarıyla 4 bin konutun temeli atılmış bulunuyor. Van"da 28 bin konut yapılacak. Bu şehrin  yarınlarının, deprem öncesinden daha güzel olacağı inancını taşıyorum.'

VAN'IN SİMGELERİ KONTEYNER KENTLERE İSİM OLDU

Öte yandan Van merkezde kurulan her bir konteyner kente birer isim  verildi. Irak"ın Kuzey"indeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani"nin babası  molla Mustafa Barzani adına kurulan Barzani İnsani Yardım Vakfı"nın, bölgeye hibe  olarak gönderdiği konteynerlerin kurulduğu bölgeye 'Barzani Konteyner Kent" ismi  verildi.

Diğer konteyner kentler için de   Birinci Dünya Savaşı"ndan önce kentte  valilik yapan "Tahir Paşa", Kürt edebiyatçı ve islam bilgini "Ahmed-i Hani" ve  Kürt şair "Faki Teyran" ile "Van Gölü", "Serhat", "Urartu", "Hüsrevpaşa",  "Kayaçelebi", "Tuşba", "şžemame" simgeleri kullanıldı.

AA