Van'da deprem çalıştayı düzenlendi!

Van'da deprem çalıştayı düzenlendi! Van'da deprem çalıştayı düzenlendi!

Van Büyükşehir Belediyesi, depremin 7’nci yıl dönümü sebebiyle ’Deprem Çalıştayı’ düzenledi.Double Tree By Hilton Van Otelinde düzenlenen 2’nci ‘Deprem Çalıştayı’nda açılış konuşmasını yapan Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, toplum olarak depremle yaşamayı bilmek zorunda olduklarını ifade ederek, “Büyükşehir belediyesi olarak depremden sonra jeolojik çalışmalara ağırlık verdik. Sonrasında ise depreme dayanıklı binalar yapmak için öncelikle kentsel dönüşüm projeleri yaptık. Kent meydanı bunlardan bir tanesidir. Bunun dışında başka projelerimiz de var. Özellikle Akköprü Mahalllesi’nde kentsel dönüşümde riskli alanlar var. İnşallah buraya da depreme dayanıklı binalar yapıldığı zaman biz de görevimizi yapmış olacağız” diye açıklama yaptı. 

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre Van depreminden sonra krizi fırsata dönüştürmenin mümkün olabildiğini de sözlerine ekleyen Yalçın, “Ama o günkü yöneticiler bunu akıl edemediler belki. Şuanda hala çok sayıda kaçak yapı mevcut. Ama bununla beraber kaçak yapıları ortadan kaldırmak için çalışmalar devam ediyor" dedi. 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya ise Van’da 23 Ekim 2011’de meydana gelen 7. 2 ile 9 Kasım’da meydana gelen 5. 6 büyüklüğündeki depremlerde 644 vatandaşın hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Bu depremlerde bin 966 vatandaşımız yaralanmış, 252 kişi enkazdan sağ olarak kurtarılmış ve 2 bin 337 konut yıkılmıştır. Depremin hemen ardından Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hükümet üyelerimiz ve 80 milyon vatandaşımızın maddi ve manevi desteğiyle deprem yaraları hızlıca sarılmıştır. Depremin oluşumu önlenemeyeceğine göre, insan için tek çare can kayıplarını ve hasarı azaltabilecek önlemler alınmasıdır” diye açıklamada bulundu. 

Türkiye’de son 32 yılda 240 bin depremin meydana geldiğini de söyleyen Kazankaya, “Doğal afetlerde yıkım olduktan sonra değil, yıkım olmadan önce önlem alınması gerekir. Kentsel dönüşüm programı kapsamında, güvensiz binaların yıkılması ve devletimizin de imkanlarını kullanarak, depreme dayanıklı binalar yapılmalıdır" diye konuştu.

Van'da 17 bin 489 konut depremzedelere teslim edildi!