10 / 08 / 2022

Van'da depremzedeler için çelik konstrüksiyon konutlar inşa edilecek!

Van'da depremzedeler için çelik konstrüksiyon konutlar inşa edilecek!

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar, Kaşkol, Gelenler ve Güvenlik mahallelerinde büyük yıkıma sebep olan 5.9 büyüklüğündeki depremde 4 bin 900 konut ağır hasar aldı. Depremzedeler için izolasyonlu, depreme dayanıklı çelik konstrüksiyon konutlar inşa edileceği belirtildi...Van'ın Başkale ve Saray ilçelerinde, 23 Şubat'ta yaşanan, 10 kişinin yaşamını yitirdiği, 54 kişinin de yaralandığı depremin vurduğu 25 mahalledeki hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Milliyet'te yer alan habere göre; 4 bin 900 konutun ağır hasarlandığı deprem bölgesindeki konutların yörenin koşullarına uyan, izolasyonlu, depreme dayanıklı çelik konstrüksiyon evler yapılacağı ifade edildi. 

İran'ın Hoy kentinde 23 Şubat'ta yaşanan, Van'ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar, Kaşkol, Gelenler ve Güvenlik mahallelerinde büyük yıkıma sebep olan 5.9 büyüklüğündeki depremde 10 kişi yaşamını yitirirken 54 kişi de yaralandı. Deprem, Başkale'nin yanı sıra Saray ilçesinin mahallelerinde de hasara neden oldu. İki ilçeye bağlı 25 mahallede, 4 bin 900 konut ağır hasarlandı. Yapılan hasar tespit çalışmalarında, yıkılan yapıların büyük bölümünün üst üste yığılan kerpiç ve briketlerden yapıldığı belirlendi. 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Van Büyükşehir Belediyesi'nin, büyük yıkımın yaşandığı Özpınar, Gelenler, Güvendik ve Kaşkol mahallelerinde gerçekleştirdiği enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Yapılan çalışmalarda şu ana kadar bin 500'den fazla yapının enkazı kaldırıldı.

25 MAHALLEDE 4 BİN 900 KONUT AĞIR HASAR GÖRDÜ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı, Başkale ve Saray ilçelerinde depremin vurduğu 25 mahallede yapılan hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Atlı, şunları söyledi:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ekiplerimiz hasar tespitlerini tamamladı. Şu an AFAD'ta hak sahipliği süreci devam ediyor. Bir yandan da biz ağır hasarlı olarak tespit ettiğimiz 4 bin 900 yapının enkazını kaldırma işlemine de başladık. Şu ana kadar bin 500 yapının enkazı kaldırılmış durumda. Bir yandan da Bakanlığımız, Toplu Konut İdaresi'nin burada yapacağı toplu konutlarla ilgili ve yer seçimi çalışmalarına başlamış durumda. Onların da kısa sürede sonuçlarını almaya umut ediyoruz. Hak sahipliği sürecinin sonra belirlenecek olan konut sayısı üzerinden depremzedelerin mağduriyetleri giderilmeye çalışılacak."

DEPREME DAYANIKLI ÇELİK KONSTRÜKSİYON EVLER YAPILACAK

Deprem bölgesindeki konutların yörenin koşullarına uygun, izolasyonlu ve depreme dayanıklı çelik konstrüksiyon evler olacağına dikkat çeken Atlı, "Bu şekilde böylece depreme dayanıklı, vatandaşlarımızın içinde yaşayabileceği yeni konutlar inşa edilecek. Depremin vurduğu mahallelerdeki yapıların çoğu hiç bir mühendislik hizmeti görmemiş, vatandaşların kendi imkanlarıyla toprak ve taştan üst üste yığarak yaptıkları hizmet görmeyen yapılardı. Bu nedenle hasar fazla oldu. Bu depremde 10 vatandaşımızı kaybettik. Bundan sonra burada yapılacak olan yapılar tabi ki depreme dayanıklı yapılar olacak .Bakanlık olarak deprem yaşanmayan kırsal bölgelerdeki çalışmalarımız devam ediyor. Kaymakamlık ve Belediyelerle birlikte bir çalışmamış var. Önerilecek projeler üzerinden vatandaşların bundan sonra yapacakları yapıları buna göre yapmaları için bir çalışma başlatacağız" şeklinde konuştu.

Elazığ Çevrimtaş köyünde yapılan evlerden ilki teslim edildi!

Türkiye Diyanet Vakfı'ndan depremzede aileler için konteyner ev!