Varlık Yönetim Fonu kuruluyor!

Varlık Yönetim Fonu kuruluyor!Finansal istikrara ve büyümeye katkı sağlamak için Varlık Yönetim Fonu kuruluyor. Fon piyasadaki dalgalanmaları önleyecek, stratejik sektörlerde yatırıma destek olacak.


Finansal istikrara ve büyümeye katkı sağlamak için Varlık Yönetim Fonu kuruluyor. Fon piyasadaki dalgalanmaları önleyecek, stratejik sektörlerde yatırıma destek olacak


Darbe girişiminin ekonomi üzerindeki tahribatını azaltmak ve olası tehditleri bertaraf etmek için önlem alan hükümet, yeni çözümler düşünüyor. 


Çalışma Kanunu’nda esneklik getirdiklerini, Uluslararası İş Gücü Kanunu, Ar-Ge ve Patent Kanunu’nun Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldüğünü belirten Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’de bir varlık yönetim fonu kurulacağını da söyledi.


Fon dalgalanma zamanlarında finansal piyasalara destek olacak. Ayrıca devletin stratejik roller biçtiği sektörlerde özel sektörün sermayesi yeterli olmadığında varlık yönetim fonuyla uzun vadeli finansman amaçlanıyor. 


Norveç, Suudi arabistan ve Çin gibi ülkeler devlet yatırım fonlarına petrol gelirleri ve trilyon dolarlık döviz rezervlerinden kaynak aktarıyor. Fransa, Brezilya gibi seçilmiş kamu gelirlerinin aktarılmasıyla fon oluşturan ülkeler de var. Görüşünü aldığımız ekonomistler, Türkiye’nin darbe girişiminden sonra yaşadığı süreçte varlık yönetim fonunun yararlı olabileceğini söylediler. Bu tür ülke yatırım fonları iyi yönetilirse istikrara ve büyümeye katkı sağlayacağını belirten ekonomistler, fon kaynağının işsizlik fonu, devlet tahvilleri, özelleştirme gelirleri olabileceğini söylediler. Bir uzman ise paralel yapının finansman kaynaklarının bu fona aktırılmasının mümkün olduğunu ifade etti.


Büyümeye yönelik kredilendirme


Başbakan Binali Yıldırım, Bloomberg News kanalında şunları da söyledi:


- “Türkiye yatırımlara hız kesmeden devam edecek. 


- Bankalarımız, kredilendirme kriterlerinden taviz vermeyecekler ancak, ekonominin büyütülmesine yönelik kredilendirme anlayışına geçecekler. Gerekirse öncelikli alanlarda yatırımlar için özel faizler uygulanacak, farkı devlet kredi garanti fonundan karşılayacak. 


‘VOLATİLİTEYİ DÜŞÜREBİLİR’


Fatma Melek (Akbank Başekonomisti)

“Böyle bir fonun kurulmasının özellikle piyasa volatilitesi yaşandığı dönemlerde anti konjonktürel bir yatırım yaklaşımıyla (kısa vadeli sert düşüşleri, uzun vadeli alım fırsatı olarak değerlendirme) uygulanmasının, hem ilgili dönemlerdeki piyasa volatilitesini azaltabilecek, hem de ülke kalkınması için kritik sektörlerin sermaye piyasası üzerinden finansmanını kolaylaştıracak bir uygulama olur.”‘NOTUMUZU DESTEKLER’


Gizem Öztok Altınsaç (Ekonomist)

“Ülke varlık yönetim fonlarının temel kaynağı devletlerin bütçe fazlalarıdır. Petrol gelirlerinden elde edilen rezerv fazlaları ya da kamunun başka kaynaklardan elde ettiği tasarruflar bu tarz fonlar için temel kaynaktır. Örneğin bizim ülkemiz için İşsizlik Fonu bu kaynaklardan biri olarak düşünülebilir. Finansal istikrar ve ekonominin büyümesine katkı açısından önemli. Kredi notumuzu da destekleyici bir unsurdur.”  


10 - 20 MİLYAR DOLARLIK FON


Serhat Gürleyen (İş Yatırım Araştırma Direktörü) “Varlık yönetim fonu kuran ülke örnekleri deyince aklımıza Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi petrol üreticileri ya da Çin gibi yüksek dış ticaret fazlası veren ülkeler geliyor. Türkiye bu iki kategoriye de girmiyor. Tam tersine tasarruf oranı düşük olduğu için yurtdışından kamu ve özel sektör olarak borçlanan bir ekonomiyiz. 


Bu yüzden dünyada ileri gelen örneklerde gördüğümüz 500 milyar - 1 trilyon dolarlık rakamlara ulaşma şansımız yok. Buna karşın kamunun piyasalardan borçlanması artırılarak, faiz dışı fazla artırılarak veya bazı kamu gelirlerine endekslenerek  zamanla milli gelirin yüzde 2 - 3’üne (10 - 20 milyar dolar) ulaşacak bir fon kurulabilir.”


‘BÜYÜMEYE KATKI SAĞLAR’


Murat Gülkan (Ünlü Portföy Genel Müdürü) “Büyümesini finanse etmek için sermaye ithal etmek durumundaki bir ülke olan Türkiye, bu anlamda geleneksel olarak Ulusal Varlık Fonu kuran ülkelerden ayrılıyor.


Diğer yandan ise sağlam maliye politikaları ve yapısal reformlar sayesinde, örneğin işsizlik fonu gibi havuzlarda ciddi kaynak birikmiş durumda. Bu kaynaklar ile yatırım ihtiyacının buluşturulması son derece doğru bir adım olur. Burada önemli olan, yatırım sürecinin şeffaf ve rasyonel bir biçimde, uluslararası standartlara uygun biçimde gerçekleşmesi.  Bu standartlar tutturulduğu takdirde bu uygulama Türkiye’nin büyümesine ciddi katkıda bulunur.”


MilliyetHaber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Başbakan Binali Yıldırım 'Varlık Yönetim Fonu' kuracaklarını açıkladı. Hayata geçecek 'Büyük Türkiye Fonu', piyasalardaki dalgalanmaların önüne geçecek. Bu fon, büyük projeler için de kaynak olacak.


Büyük Türkiye Fonu ile 100 milyar liralık büyüklüğe yaklaşan işsizlik fonundan da belirli bir kaynağın fona aktarılmasının gündeme gelebileceği belirtiliyor. Fonun yüzde 15-20'lik kısmının yani 1 ile 1.5 milyar dolarlık kısmının da özel sektör tarafından oluşturulabileceği ifade ediliyor.


BİR DÖNEM BORSADA VARDI


Türkiye'de de borsanın ilk yıllarında piyasada bir kamu otoritesi gibi konumlanan Kamu Ortaklığı İdaresi 'fon' işlevi görevini kısmen yapmıştı. Bu kurumun elemanları borsa salonuna gelip, eğer fiyatlar aşırı düşerse alarak, aşırı yükselirse satarak denge sağlamaya çalışırdı. Aynı fonun döviz piyasasında da düzenleyici bir rol oynayabileceğine dikkat çekiliyor. Bugün dünyada birçok ülke işlerin sarpa sardığı dönemlerde varlık alım programları uygulayabiliyorlar. Dünyada örneği cok...


1- Devlet fonları tüm dünyada cok amaçlı olarak kullanılıyor. Devletin stratejik roller biçtiği sektörler, bu fonlar tarafından destekleniyor. Örneğin ABD Hazinesi. Lehman Brothers batısı ile başlayan krizde bir otomotiv devi olan GM'in batma noktasına geldiğini görünce 49.5 milyar dolarlık bir hisse alımı yapmıştı.


2- Devlet fonları zaman zaman dünyada varlık fiyatları düştüğünde yani alım fırsatları doğduğunda başka ülkelerde de yatırım yapabiliyor.


3- Türkiye'de kurulacak fonun su an ilk etaptaki görevinin ic piyasada bir denge unsuru olarak calısması olacağı konuşuluyor.


4- Su an dünyada 70'in üzerinde devlet fonu var. Büyüklükleri 300 milyon dolarla 90 milyar dolar arasında değişiyor ve toplamda 2 trilyon doların üzerinde bir varlığa sahipler.


5- Fon yasayla kuruluyor ve basında özerk bir yönetim komitesi bulunuyor. Üyeler ağırlıkla ekonomi bürokratlarınca atanıyor.


BİNALİ YILDIRIM KÜRESEL YATIRIMCIYA ÇAĞRI YAPTI


'Türkiye Varlık Yönetim Fonu'nun kurulusuyla ilgili müjde veren Başbakan Yıldırım, küresel yatırımcılara da çağrı yaptı. Türk ekonomisinin güçlü olduğunu belirten Başbakan Yıldırım "Yatırımcılar hic endişe etmesin. Küresel yatırımcılar gelip, Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edebilirler. Tabii ki bir darbe yaşanmıştır. Bunu yok sayamayız. Ama o kadar güçlü bir milletiz ki hemen darbenin etkisinden kurtardık ve bunu bir bayrama dö nüştürdük. O kadar güçlü bir ekonomimiz var ki ufak kıpırdanmalarla, sıyrıklarla tabiri caizse bu darbeyi geçiştirdik. Türkiye hâlâ yaşanan bu küresel krizde en güvenli liman dır. Yatırım yapılacak en güzel ülkelerden biridir" dedi.


TÜRKİYE'NİN KÜRESEK EKONOMİ DEVLERİ LİGİNE GİRME SÜRECİNE EŞLİK EDECEK 


'Büyük Türkiye Fonu' geliyor. ' 10 milyarlarca dolar büyüklüğü aşacak fon, hem yatırım amaçlı hem de döviz ve hisse senedi piyasasında büyük dalgalanmaların önüne geçmek için kullanılacak. Başbakan Binali Yıldırım, Bloomberg Nevvs'te katıldığı programda bir soru üzerine Türkiye'de bir 'Varlık Yönetim Fonu' kuracaklarını açıkladı. Yıldırım, böylece özellikle yatırımları genel bütçe yerine, bu fondan temin etme cihetine gideceklerini bildirdi. Alman bilgiye göre bu konudaki çalışmalar da başladı. Fonla ilgili benzer bir açıklama da Enerji Bakanı Berat Albayrak'tan geldi. Albayrak ekonomiye ilişkin düzenlemelerin devam ettiğini belirterek "Merkez Bankası, Hazine ve ilişkili kurumlarımız çok ciddi adımlar atmaya başladı. Bu ay sonu veya önümüzdeki ayın başında kalan yasal düzenlemeler ve yapısal reformlarla çok daha hızlı hareket edeceğiz. Türkiye için çok önemli olduğunu düşündüğüm, C20 içerisinde bir tek Türkiye'de olmayan 'Ulusal Varlık Fonu' dediğimiz fonun da ortaya çıkmasıyla, Türkiye'nin finansal altyapısını güçlendirecek adımlar atılmasıyla yatırım ortamının iyileşeceğini düşünüyorum" dedi.


PİYASAYA DESTEK VERECEK


Alman bilgiye göre 'Ülke Fonu' ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Katar, Kuveyt, Norveç, Singapur gibi ülkelerde de olan fon aracılığıyla yatırım Ekonomiye güven devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım "Türk ekonomisine olan güven devam ediyor. Ekonomi üzerinde oluşturulmaya çalışılan tereddütleri biz cok da iyi niyetli görmüyoruz. Bu tip manipülasyonlarla Türk ekonomisini bozmaya bunların gücü yetmez" dedi. Yıldırım "Ekonomimizde mutlaka bir hasar oluştu ama hasarın boyutu hakkında fikriniz olsun diye söylüyorum. Rusya ile ucak krizi yaşadığımız zaman, bizim ekonomik göstergelerimizde ne kadar oynama olduysa bu darbe glrisimindeki oynama da o kadar oldu" diye konuştu. Yıldırım, Türkiye'nin kredi notunu düşüren S&P'yi eleştirerek, "Cok etik davranmadılar. Fırsatçılık yaptılar. Biz büyük bir darbeyi defetmiş bir milletiz. Aceleci davranmayıp, iyice gördükten sonra hareket etmelerini beklerdik" dedi. yapılması ve piyasalardaki hareketliliğin dengelenmesi için önemli miktarda para biriktiriliyor. Milyarlarca dolarlık büyüklüğe ulaşması beklenen ve yönetimi devlette olacak fon ile hem yurtiçi hem de yurtdışında altyapı yatırımı gerçekleştirilebilecek. İhtiyaç olması halinde tahvil ve bono alımlarında piyasa desteklenebilecek. Fon borsadaki hareketlikte de kritik rol üstlenebilecek. Fona hangi kaynaktan para aktarılacağı konusu ise netlik kazanmadı. 


Vatan
Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Başbakan Binali Yıldırım, Bloomberg News'te katıldığı programda bir soru üzerine Türkiye'de bir 'Varlık Yönetim Fonu' kuracaklarını açıkladı. Yıldırım, böylece özellikle yatırımları genel bütçe yerine, bu fondan temin etme cihetine gideceklerini bildirdi. Alınan bilgiye göre bu konudaki çalışmalar da başladı.


PİYASAYA DESTEK

Katar, Kuveyt, Norveç, Singapur gibi ülkelerde de olan fon aracılığıyla yatırım yapılması ve piyasalardaki hareketliliğin dengelenmesi için önemli miktarda para biriktiriliyor. Milyarlarca dolarlık büyüklüğe ulaşması beklenen ve yönetimi devlette olacak fon ile hem yurtiçi hem de yurtdışında altyapı yatırımı gerçekleştirilebilecek. İhtiyaç olması halinde tahvil ve bono alımlarında piyasa desteklenebilecek. Fon borsadaki hareketlikte de kritik rol üstlenebilecek. Fona hangi kaynaktan para aktarılacağı konusu ise netlik kazanmadı.


Ekonomi kaynakları, fona bütçeden bir miktar kaynak aktarılmasının yanı sıra özelleştirme gelirlerinden de belirli bir tutarın aktarılabileceğini ifade ediyor. Yine 100 milyar liralık büyüklüğe yaklaşan işsizlik fonundan da belirli bir kaynağın fona aktarılmasının gündeme gelebileceği belirtiliyor. Fonun yüzde 15-20'lik kısmının yani 1 ile 1.5 milyar dolarlık kısmının da özel sektör tarafından oluşturulabileceği ifade ediliyor.


DÖVİZDE DE DÜZENLEYİCİ OLUR

Türkiye'de de borsanın ilk yıllarında piyasada bir kamu otoritesi gibi konumlanan Kamu Ortaklığı İdaresi 'fon' işlevi görevini kısmen yapmıştı. Bu kurumun elemanları borsa salonuna gelip, eğer fiyatlar aşırı düşerse alarak, aşırı yükselirse satarak denge sağlamaya çalışırdı. Aynı fonun döviz piyasasında da düzenleyici bir rol oynayabileceğine dikkat çekiliyor. Bugün dünyada birçok ülke işlerin sarpa sardığı dönemlerde varlık alım programları uygulayabiliyorlar.


GÜÇLÜ EKONOMİ

'Türkiye Varlık Yönetim Fonu'nun kuruluşuyla ilgili müjde veren Başbakan Yıldırım, küresel yatırımcılara da çağrı yaptı. Türk ekonomisinin güçlü olduğunu belirten Başbakan Yıldırım “Yatırımcılar hiç endişe etmesin. Küresel yatırımcılar gelip, Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edebilirler. Tabii ki bir darbe yaşanmıştır. Bunu yok sayamayız. Ama o kadar güçlü bir milletiz ki hemen darbenin etkisinden kurtardık ve bunu bir bayrama dönüştürdük. O kadar güçlü bir ekonomimiz var ki ufak kıpırdanmalarla, sıyrıklarla tabiri caizse bu darbeyi geçiştirdik. Türkiye hâlâ yaşanan bu küresel krizde en güvenli limandır. Yatırım yapılacak en güzel ülkelerden biridir” dedi.
Yeni ŞafakHaber Star Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Başbakan Binali Yıldırım ‘Varlık Yönetim Fonu’ kuracaklarını açıkladı. Hayata geçecek ‘Büyük Türkiye Fonu’, piyasalardaki dalgalanmaların önüne geçecek. Bu fon, büyük projeler için de kaynak olacak.


Türkiye’nin küresel ekonomi devleri ligine girme sürecine eşlik edecek ‘Büyük Türkiye Fonu’ geliyor. 10 milyarlarca dolar büyüklüğü aşacak fon, hem yatırım amaçlı hem de döviz ve hisse senedi piyasasında büyük dalgalanmaların önüne geçmek için kullanılacak. Başbakan Binali Yıldırım, Bloomberg News’te katıldığı programda bir soru üzerine Türkiye’de bir ‘Varlık Yönetim Fonu’ kuracaklarını açıkladı. Yıldırım, böylece özellikle yatırımları genel bütçe yerine, bu fondan temin etme cihetine gideceklerini bildirdi. Alınan bilgiye göre bu konudaki çalışmalar da başladı. Fonla ilgili benzer bir açıklama da Enerji Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Albayrak ekonomiye ilişkin düzenlemelerin devam ettiğini belirterek “Merkez Bankası, Hazine ve ilişkili kurumlarımız çok ciddi adımlar atmaya başladı. Bu ay sonu veya önümüzdeki ayın başında kalan yasal düzenlemeler ve yapısal reformlarla çok daha hızlı hareket edeceğiz. Türkiye için çok önemli olduğunu düşündüğüm, G20 içerisinde bir tek Türkiye’de olmayan ‘Ulusal Varlık Fonu’ dediğimiz fonun da ortaya çıkmasıyla, Türkiye’nin finansal altyapısını güçlendirecek adımlar atılmasıyla yatırım ortamının iyileşeceğini düşünüyorum” dedi.


PİYASAYA DESTEK VERECEK


Alınan bilgiye göre ‘Ülke Fonu’ ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Katar, Kuveyt, Norveç, Singapur gibi ülkelerde de olan fon aracılığıyla yatırım yapılması ve piyasalardaki hareketliliğin dengelenmesi için önemli miktarda para biriktiriliyor. Milyarlarca dolarlık büyüklüğe ulaşması beklenen ve yönetimi devlette olacak fon ile hem yurtiçi hem de yurtdışında altyapı yatırımı gerçekleştirilebilecek. İhtiyaç olması halinde tahvil ve bono alımlarında piyasa desteklenebilecek. Fon borsadaki hareketlikte de kritik rol üstlenebilecek. Fona hangi kaynaktan para aktarılacağı konusu ise netlik kazanmadı.


Ekonomi kaynakları, fona bütçeden bir miktar kaynak aktarılmasının yanı sıra özelleştirme gelirlerinden de belirli bir tutarın aktarılabileceğini ifade ediyor. Yine 100 milyar liralık büyüklüğe yaklaşan işsizlik fonundan da belirli bir kaynağın fona aktarılmasının gündeme gelebileceği belirtiliyor. Fonun yüzde 15-20’lik kısmının yani 1 ile 1.5 milyar dolarlık kısmının da özel sektör tarafından oluşturulabileceği ifade ediliyor.


BİR DÖNEM BORSADA VARDI


Türkiye’de de borsanın ilk yıllarında piyasada bir kamu otoritesi gibi konumlanan Kamu Ortaklığı İdaresi ‘fon’ işlevi görevini kısmen yapmıştı. Bu kurumun elemanları borsa salonuna gelip, eğer fiyatlar aşırı düşerse alarak, aşırı yükselirse satarak denge sağlamaya çalışırdı. Aynı fonun döviz piyasasında da düzenleyici bir rol oynayabileceğine  dikkat çekiliyor. Bugün dünyada birçok ülke işlerin sarpa sardığı dönemlerde varlık alım programları uygulayabiliyorlar.


Küresel yatırımcıya çağrı yaptı


‘Türkiye Varlık Yönetim Fonu’nun kuruluşuyla ilgili müjde veren Başbakan Yıldırım, küresel yatırımcılara da çağrı yaptı. Türk ekonomisinin güçlü olduğunu belirten Başbakan Yıldırım “Yatırımcılar hiç endişe etmesin. Küresel yatırımcılar gelip, Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edebilirler. Tabii ki bir darbe yaşanmıştır. Bunu yok sayamayız. Ama o kadar güçlü bir milletiz ki hemen darbenin etkisinden kurtardık ve bunu bir bayrama dö-nüştürdük. O kadar güçlü bir ekonomimiz var ki ufak kıpırdanmalarla, sıyrıklarla tabiri caizse bu darbeyi geçiştirdik. Türkiye hâlâ yaşanan bu küresel krizde en güvenli limandır. Yatırım yapılacak en güzel ülkelerden biridir” dedi.    


Ekonomiye güven devam ediyor


Başbakan Binali Yıldırım “Türk ekonomisine olan güven devam ediyor. Ekonomi üzerinde oluşturulmaya çalışılan tereddütleri biz çok da iyi niyetli görmüyoruz. Bu tip manipülasyonlarla Türk ekonomisini bozmaya bunların gücü yetmez” dedi. Yıldırım “Ekonomimizde mutlaka bir hasar oluştu ama hasarın boyutu hakkında fikriniz olsun diye söylüyorum, Rusya ile uçak krizi yaşadığımız zaman, bizim ekonomik göstergelerimizde ne kadar oynama olduysa bu darbe girişimindeki oynama da o kadar oldu” diye konuştu. Yıldırım, Türkiye’nin kredi notunu düşüren S&P’yi eleştirerek, “Çok etik davranmadılar. Fırsatçılık yaptılar. Biz büyük bir darbeyi defetmiş bir milletiz. Aceleci davranmayıp, iyice gördükten sonra hareket etmelerini beklerdik” dedi.


Dünyada örneği çok


- Devlet fonları tüm dünyada çok amaçlı olarak kullanılıyor. Devletin stratejik roller biçtiği sektörler, bu fonlar tarafından destekleniyor. Örneğin ABD Hazinesi, Lehman Brothers batışı ile başlayan krizde bir otomotiv devi olan GM’in batma noktasına geldiğini görünce 49.5 milyar dolarlık bir hisse alımı yapmıştı.

- Devlet fonları zaman zaman dünyada varlık fiyatları düştüğünde yani alım fırsatları doğduğunda başka ülkelerde de yatırım yapabiliyor.

- Türkiye’de kurulacak fonun şu an ilk etaptaki görevinin iç piyasada bir denge unsuru olarak çalışması olacağı konuşuluyor.

- Şu an dünyada 70’in üzerinde devlet fonu var. Büyüklükleri 300 milyon dolarla 90 milyar dolar arasında değişiyor ve toplamda 2 trilyon doların üzerinde bir varlığa sahipler.

- Fon yasayla kuruluyor ve başında özerk bir yönetim komitesi bulunuyor. Üyeler ağırlıkla ekonomi bürokratlarınca atanıyor.


Star